Ցանկացած սադրանք Ղարաբաղում կարող է մթագնել նախագահների հանդիպումը. աղբյուր
Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանն ու Ւլհամ Ալիևը Կազանում փաստաթուղթ կստորագրեն, որը իրավաբանորեն կպարտավորեցնի կողմերին հրաժարվել հիմնախնդիրը ուժի կիրառման միջոցով լուծելու գաղափարից, հայտնում է «Կոմերսանտը»` հղում կատարելով ՌԴ ԱԳ նախարարության իրենց աղբյուրին:
Կազանում ստորագրվելիք փաստաթղթի բովանդակությունը կողմերը խիստ գաղտնի են պահում: Սակայն, ինչպես պարբերականին պատմել է համաձայնագրի պատրաստմանը մասնակցություն ունեցած արևմտյան դիվանագետներից մեկը, փաստաթղթի էությունը կայանում է Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից, այսպես կոչված, Մադրիդյան սկզբունքների աներկբա ընդունման մեջ: Այդ սկզբունքները գրված են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հարցով Միսնկի Խմբի համանախագահների կողմից 2007 թվականի դեկտեմբերին Մադրիդում կայացած ԵԱՀԿ գագաթաժողովում ընդունված փաստաթղթում: «Կոմերսանտի» զրուցակցի խոսքով` մինչև այսօր Բաքվին և Երևանին ընդամենը որոշ սկզբունքներ էին գոհացնում, ի դեպ, ամեն մեկին` իր սեփականը: Այժմ հաջողվել է համոզել նրանց այդ սկզբունքներն ամբողջությամբ ընդունել: Որոշիչ քայլը, ըստ նրա, կատարվել է մարտին Սոչիում կայացած նախագահների եռակողմ հանդիպման ընթացքում:
Այնտեղ համաձայնեցված սկզբունքները ենթադրում են փուլային ընթացք դեպի հակամարտության կարգավորում, այսինքն` «ճանապարհային քարտեզ»: Սկզբում կստորագրվեն հակամարտության կարգավորման հիմնական սկզբունքները, որից հետո Հայաստանն ու Ադրբեջանը` ՌԴ-ի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի միջնորդության ներքո, կսկսեն խաղաղարար համաձայնագրի հետ կապված աշխատանքները:
Այնուհետև Երևանը պետք է վերադարձնի Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ գտնվող տարածքները, այդ թվում` Ֆիզուլին, Աղդամը, Ջեբրաիլը, Զանգելանը, Կուբաթլուն և Քելբաջարը, ինչպես նաև 13 գյուղ Լաչինի շրջանում: Այս տարածքներում անվտանգությունն ապահովելու են միջազգային խաղաղարար ուժերը: Լաչինի շրջանում Հայաստանն ու Ղարաբաղն իրար կապող միջանցք կհաստատվի:
Իսկ Լեռնային Ղարաբաղի իրավաբանական կարգավիճակը մի քանի տարի անց կորոշի փախստականների վերադարձից հետո անցկացրած հանրաքվեն: Կարևորն այն է, որ Բաքուն և Երևանը կհրաժարվեն ուժի կիրառումից` որպես խնդրի լուծման տարբերակ:
Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ համաձայնությունները առանձնահատուկ կաևորություն են ունենալու նաև Դմիտրի Մեդվեդևի համար: Ռուսաստանի նախագահը սկսեց զբաղվել Հայաստանի և Ադրբեջանի հաշտեցմամբ անմիջապես Վրաստանի պատերազմից հետո: Այն ժամանակ Արևմուտքը մեղադրում էր ՌԴ-ին հետխորհրդային տարածքում սառեցված հակամարտությունները իր շահերի համար օգտագործելու մեջ, այնուհետև Մոսկվան ամեն կերպ փորձում էր լուծել այդ հակամարտություններից գոնե մեկը:
«Նախագահը ղարաբաղյան կարգավորումը որպես անձնական առաքելություն է ընկալում: Անդրկովկասը ամեն կերպ համընկնում է Ռուսաստանի շահերին, այնպես որ, մենք շարունակելու են մեր ջանքեր գործադրել այնքան ժամանակ, որքան կպահանջվի: Այսօր Դմիտրի Մեդվեդևին շանս կտրվի ապացուցելու, որ այդ առաքելությունը գրեթե իրագործված է:
Միակ բանը, որ կարող է մթագնել ՌԴ նախագահի հաղթանարշավը, հենց բանակցային գործընթացի պահին հնարավոր անսպասելի անակնկալներն են»,- նշել է «Կոմերսանտի» Կրեմլի աղբյուրը:
Իսկ պարբերականի արևմտյան զրուցակիցը նախազգուշացրել է, որ արդեն համաձայնեցված պայմանավորվածությունները կարող են ձախողել «Լեռնային Ղարաբաղում ծագած ցանկացած սադրանքի պատճառով»:
«Եթե հանդիպումից մի քանի ժամ առաջ կամ հետո կրակոցներ լինեն, և որևէ մեկը զոհվի, պայմանավորվածությունների վրա կարելի կլինի խաչ քաշել»,- իր մտավախությունն է հայտնել պարբերականի զրուցակիցը:« Այդպես արդեն եղել է Սոչիում: Կողմերը կարծես թե պայմանավորվել էին, սակայն շփման գծում տեղի ունեցած փոխհրաձգությունները ամեն ինչ ջուրը լցրեցին»:

Провокация в Карабахе может омрачить встречу Саргсян-Алиев-Медведев – источник
Президенты Армении и Азербайджана Серж Саргсян и Ильхам Алиев подпишут в Казани документ, который юридически обяжет их отказаться от использования силы для решения споров, сообщает в пятницу газета "Коммерсант" со ссылкой на источники в МИД РФ.
Содержание документа, который должен быть подписан в Казани, стороны держат в строгой тайне. Однако, как рассказал "Ъ" один из западных дипломатов, участвовавших в подготовке соглашения, его суть заключается в безоговорочном принятии Арменией и Азербайджаном так называемых мадридских принципов. Эти принципы записаны в документе, принятом сопредседателями Минской группы по нагорнокарабахскому конфликту (в нее входят Россия, США и Франция) в декабре 2007 года на саммите ОБСЕ в Мадриде. По словам собеседника "Ъ", до недавнего времени Баку и Ереван устраивали лишь некоторые принципы - причем каждого свои. И лишь теперь их удалось убедить принять эти принципы целиком. Решающий шаг, по словам источника "Ъ" в МИД РФ, был сделан на мартовской встрече господ Медведева, Алиева и Саргсяна в Сочи.
Согласованные там принципы включают поэтапное движение к решению конфликта — своего рода "дорожную карту". Для начала будут подписаны основные принципы урегулирования, после чего Армения и Азербайджан при посредничестве РФ, США и Франции начнут работу над мирным договором. Затем Ереван должен будет вернуть территории вокруг Нагорного Карабаха, в том числе Физулинский, Агдамский, Джебраильский, Зангеланский, Кубатлинский и Кельбаджарский районы, а также 13 сел в Лачинском районе. Безопасность на этих территориях будут поддерживать международные миротворцы. А в Лачинском районе будет установлен коридор, связывающий Армению с Карабахом.
Правовой же статус Нагорного Карабаха через несколько лет определит референдум, который пройдет при условии возвращения беженцев. Главное же, по словам собеседника "Ъ", знакомого с текстом документа, заключается в том, что Баку и Ереван откажутся от использования силы для решения споров, причем сделано это будет в юридически обязывающей форме.
Договоренности по Нагорному Карабаху будут иметь особое значение и для Дмитрия Медведева. Российский президент занялся примирением Азербайджана и Армении вскоре после войны в Грузии. Тогда Запад активно обвинял РФ в использовании в своих целях замороженных конфликтов на постсоветском пространстве, а потому Москва всячески старалась решить хотя бы один из них. Как рассказывали "Ъ" российские дипломаты, сначала Россия попробовала восстановить территориальную целостность Молдавии, однако решить с наскока приднестровскую проблему не удалось. Именно после этого Кремль вплотную занялся карабахской темой.
"Президент воспринимает карабахское урегулирование как личную миссию,- рассказал "Ъ" высокопоставленный источник в Кремле. - Мир в Закавказье отвечает коренным интересам России, так что мы будем продолжать наши посреднические усилия ровно столько, сколько потребуется". Сегодня у Дмитрия Медведева появится шанс объявить, что эта миссия практически выполнена.
Единственное, что может омрачить триумф президенту РФ,- это неожиданные сюрпризы в момент самих переговоров. "Принципиальная готовность подписать документ у Баку и Еревана есть,- подтвердил высокопоставленный источник "Ъ" в российском руководстве.- Однако итоговые решения и формулировки будут утверждаться непосредственно в Казани, так что от внезапных трудностей мы не застрахованы".
А собеседники "Ъ" среди западных посредников на переговорах предупреждают, что уже достигнутые договоренности может сорвать "любая провокация в Нагорном Карабахе".
"Если за несколько часов до встречи или вскоре после нее там раздадутся выстрелы и кто-нибудь погибнет, на договоренностях можно будет ставить крест,— опасается источник "Ъ". - Так уже было в марте в Сочи: стороны вроде бы договорились, но потом перестрелки на границе свели все на нет".