Հայաստանում սեռավարակների աճ է գրանցվում. փորձագետներ
Չնայած Հայաստանում սեռավարակներով զբաղվող կլինիկաներում գրանցված տվյալները գրեթե չեն տատանվում, սակայն սեռավարակների աճ է գրանցվում:
Այս մասին այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսին այս մասին նշել են Մաշկաբանության և սեռավարակների գիտաբժշկական կենտրոնի փոխտնօրեն Գուրգեն Փորսուղյանը և Սեքսոպաթոլոգիայի կլինիկայի սեքսոպաթոլոգ Վրեժ Շահրամանյանը, ովքեր խոսել են սեռավարակների և դրանց աճի միտման խնդիրների մասին:
«Այն, որ սեռավարակները շատ են, դա փաստ է, բայց սեռավարակներով հիվանդներից ոչ բոլորն են գրանցվում, քանի որ դիմում են տարբեր իրենց ծանոթ բժիշկների, ինքնաբուժմամբ են զբաղվում և այլն: Աշխարհում մի ֆորմուլա կա, համաձայն որի սեռավարակներով հիվանդների միայն 30-40 տոկոսն են գրանցվում: Եթե մեր կլինիկան տարեկան ունենում է 30-40 հազար հիվանդ, ապա դա պետք է ավելացնել մի քանի անգամ, և կստանանք իրական պատկերը»,- ասել է Փորսուղյանը:
Նա նշել է, որ սեռավարակները հիմնականում տարածված են այն խմբերի մոտ, որոնք չեն հետևում անձնական հիգիենային, բավարար չափով տեղեկացված չեն:
«Թիրախային խումբ է համարվում 16-40 տարիքային խումբը, որոնց մոտ սեռավարակներն ամենաշատն են: Ինչպես նաև թիրախային են մարմանավաճառները: Մեր կլինիկայում տարեկան ստուգում է անցնում 600-1000 մարմնավաճառ»,- նշել է նա:
Սեքսոպաթոլոգ Շահրամանյանն էլ հավելել է, որ թիրախային խումբ են համարվում դեռահասները և երիտասարդները, և նշել է, որ նախորդ 5 տարիների համեմատ տղաների և աղջիկների մոտ նվազել է առաջին սեռական ակտի տարիքը:
«Հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ տղաներն առաջին անգամ սեռական ակտ են ունենում 14-15 տարեկանում, մինչդեռ նախկինում այդ տարիքը 17-18-ն էր: Աղջիկների մոտ նույնպես գրանցվել է տարիքային անկում, սակայն մի փոքր դժվար է ասել թվայինը, քանի որ աղջիկների մոտ սեռական ցանկությունները շատ ավելի հոգեկան բնույթ են կրում»,- ասել է բանախոսը:
Շահրամանյանն ասել է, որ սեռական վարակները կարող են հանգեցնել անպտղության թե´ տղամարդկանց, թե´ կանանց մոտ, և թյուր է այն կարծիքը, թե հիմնականում կանայք են մեղավոր անպտղության դեպքում:

Increase in Sexually Transmitted Infections in Armenia, Say Experts
Though the figures registered by sexually transmitted infection (STI) clinics in Armenia hardly vary, there is, however, a rise in STIs, said Gurgen Porsugyan, deputy director of the Scientific Medical Center of Dermatology and Genital Infections, and Vrezh Shahramanyan, a sexologist with the Department of Sexology at the Yerevan State Medical University, speaking to journalists in Yerevan today.
"That STIs are many is a fact, but not all who are infected are recorded, since patients see different doctors who they know, they treat themselves and so on. There's a statistic in the world that states only 30–40% of STI cases are recorded. If our clinic sees 30–40 thousand patients a year, then you have to add that a few times and you'll get the real picture," said Porsugyan.
The clinic deputy director said that STIs are spread mainly among those who don't take care of their personal hygiene and are not sufficiently informed.
"STIs are more prevalent among 16-40 year-olds, who are considered a target group. Sex workers are also a target . In our clinic, 600–1,000 sex workers are tested annually," said Porsugyan.
Adolescents and young people are also considered a target group, sexologist Vrezh Shahramanyan added: Compared to the past 5 years, the age when boys and girls in Armenia experience their first sexual act dropped.
"Research shows that boys first engage in a sexual act at age 14–15, while previously that age was 17–18. A drop in age was recorded also among girls, but it's a bit difficult to say number-wise, since sexual desires for girls are more psychological in nature," he said.
Shahramanyan noted that sexually transmitted infections can lead to infertility both among men and women, and the belief that women are mainly responsible for infertility is false.