Սերժ Սարգսյանի երկու սխալները ԵԽԽՎ-ում` ըստ Կոնգրեսի
ԵԽԽՎ հերթական Ժողովի ժամանակ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը երկու խոշորագույն սխալ է թույլ տվել: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է Հայ Ազգային Կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը և նշել այդ սխալները.
«Առաջին սխալն այն էր, որ նա հայտարարեց, որ Հայաստանը չի ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը, քանի որ հարգում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը: Ես հուսով եմ, որ այս հայտարարությունը ուղղակի սայթաքում է իր կողմից, և այն պետք է արագորեն շտկել: Սրա վերաբերյալ Տեր-Պետրոսյանը պարզ ձևով ասել է «Մասկովսկիե նովոստի» պարբերականին տված հարցազրույցում, որտեղ նա նշել է, որ միակ պատճառը, որ այսօր Հայաստանը չի ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը, այն է, որ չի ցանկանում տապալել խաղաղ բանակցությունները»,- ասել է Զուրաբյանը:
Սարգսյանի երկրորդ թույլ տված սխալը, նրա խոսքով, նրա այն հայտարարությունն է, թե, եթե այսօր պատերազմ սկսվի, Ադրբեջանը առավելություն կունենա, քանի որ Հայաստանն իր ժողովրդին չի պատրաստել պատերազմի, ինչպես Ադրբեջանը:
«Նախ, ինչո՞ւ չի պատրաստել, եթե կա պատերազմական իրավիճակ, և երկրորդ, նման հայտարարություն ՀՀ գլխավոր հրամանատարը չպետք է անի: Այն մեծացնում է Ադրբեջանի կողմից ագրեսիա կատարելու պահանջարկը»,- ասել է ՀԱԿ համակարգողը:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 22-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մասնակցել էր ԵԽԽՎ-ի հերթականան նստաշրջանին, որտեղ ելույթից հետո պատասխանել է ԵԽԽՎ անդամների հարցերին:

During the Jun. 22 Parliamentary Assembly for the Council of Europe (PACE) session, Armenian President Serzh Sargsyan allowed for two major mistakes, said Armenian National Congress (HAK) senior representative Levon Zurabyan at a press conference in Yerevan today.
"The first mistake was that he said that Armenia doesn't recognize Nagorno-Karabakh's independence since it respects Azerbaijan's territorial integrity. I hope that this statement was simply a slip-up on his part, and it should be quickly rectified. On this matter, Ter-Petrossian very clearly said in his interview to Moskovskiye Novosti ... that the only reason Armenia doesn't recognize the independence of Nagorno-Karabakh today is that it doesn't want to undermine peace talks," he said.
The Armenian leader's second mistake, according to Zurabyan, was the statement that if war breaks out today, Azerbaijan will have the advantage since Armenia has not prepared its people for war as has Azerbaijan.
"First, why hasn't prepared if there is a situation of war and second, the chief commander of the Republic of Armenia shouldn't make such a statement. It increases the demand for aggression by Azerbaijan," he said.