Սերժ Սարգսյանի երկու սխալները ԵԽԽՎ-ում` ըստ Կոնգրեսի
ԵԽԽՎ հերթական Ժողովի ժամանակ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը երկու խոշորագույն սխալ է թույլ տվել: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է Հայ Ազգային Կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը և նշել այդ սխալները.
«Առաջին սխալն այն էր, որ նա հայտարարեց, որ Հայաստանը չի ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը, քանի որ հարգում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը: Ես հուսով եմ, որ այս հայտարարությունը ուղղակի սայթաքում է իր կողմից, և այն պետք է արագորեն շտկել: Սրա վերաբերյալ Տեր-Պետրոսյանը պարզ ձևով ասել է «Մասկովսկիե նովոստի» պարբերականին տված հարցազրույցում, որտեղ նա նշել է, որ միակ պատճառը, որ այսօր Հայաստանը չի ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը, այն է, որ չի ցանկանում տապալել խաղաղ բանակցությունները»,- ասել է Զուրաբյանը:
Սարգսյանի երկրորդ թույլ տված սխալը, նրա խոսքով, նրա այն հայտարարությունն է, թե, եթե այսօր պատերազմ սկսվի, Ադրբեջանը առավելություն կունենա, քանի որ Հայաստանն իր ժողովրդին չի պատրաստել պատերազմի, ինչպես Ադրբեջանը:
«Նախ, ինչո՞ւ չի պատրաստել, եթե կա պատերազմական իրավիճակ, և երկրորդ, նման հայտարարություն ՀՀ գլխավոր հրամանատարը չպետք է անի: Այն մեծացնում է Ադրբեջանի կողմից ագրեսիա կատարելու պահանջարկը»,- ասել է ՀԱԿ համակարգողը:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 22-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մասնակցել էր ԵԽԽՎ-ի հերթականան նստաշրջանին, որտեղ ելույթից հետո պատասխանել է ԵԽԽՎ անդամների հարցերին:

Две ошибки верховного главнокомандующего Армении
На очередной сессии ПАСЕ президент Серж Саргсян совершил две крупнейшие ошибки. Об этом на пресс-конференции 24 июня заявил координатор Армянского национального конгресса Левон Зурабян.
«Во-первых, он заявил, что Армения не признает независимость Нагорного Карабаха, так как уважает территориальную целостность Азербайджана. Надеюсь, что это заявление является просто случайной ошибкой, которую нужно скорее исправить. Об этом Левон Тер-Петросян сказал в интервью «Московским новостям», отметив, что единственной причиной, по которой Армения не признает независимость Нагорного Карабаха, является нежелание провалить мирные переговоры», - сказал оппозиционер.
Второй ошибкой Саргсяна координатор АНК считает заявление о том, что в случае возобновления войны у Азербайджана будет преимущество, так как Армения не подготовила свой народ к войне, как это сделал Азербайджан.
«Почему не подготовила, если существует военная ситуация и, во-вторых, верховный главнокомандующий Армении не должен делать таких заявлений. Оно увеличивает спрос на проявление Азербайджаном агрессии», - считает Зурабян.