Եկել է պահը…. Սարկոզին Սերժ Սարգսյանին հորդորել է խիզախության ճանապարհ ցույց տալ ժողովրդին
Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզին ուղերձ է հղել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ Կազանում ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի նախաձեռնությամբ տեղի ունենալիք Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպման նախօրեին:
Սարկոզին նշել է, որ ի շարունակություն մայիսի վերջին ԱՄՆ նախագահ Օբամայի, ՌԴ նախագահ Մեդվեդևի և իր կողմից Դովիլում արված հայտարարության, ցանկանում է համոզմունք հայտնել, որ եկել է պահը ամրագրելու այն սկզբունքները, որոնց հիման վրա կարող են այնուհետև ծավալվել կարգավորման բուն բանակցությունները: Ֆրանսիայի նախագահի խոսքով` պատմության ընթացքում լինում են պահեր, երբ պետության ղեկավարներն իրենց ժողովրդին պետք է ցույց տան խիզախության, իմաստնության ու խաղաղության ճանապարհը: Նիկոլա Սարկոզիի համոզմամբ՝ եկել է այդ պահը:
«Իմացեք, որ բոլոր դեպքերում ես՝ որպես բարեկամ, և ինձ հետ է Ֆրանսիան, որն իրեն համարում է քույրը Հայաստանի, հղում ենք Ձեզ այս վճռորոշ հանդիպման հաջողության ամենաանկեղծ մաղթանքներ: Իմ երկիրը ջանք չի խնայի սատարելու Ձեզ այդ ճանապարհին»,- Սարկոզիի խոսքերն է փոխանցում ՀՀ նախագահի մամուլի գրասենյակը:

Саркози пожелал удачи Сержу Саргсяну «в решающей встрече» в Казани
Президент Франции Николя Саркози отправил послание Сержу Саргсяну накануне трехсторонней встречи президентов Армении, России и Азербайджана в Казани.
Саркози отметил, что в продолжение довильского заявления, сделанного им и президентами России и США, настало время зафиксировать принципы, на основне которых отныне могут проходить переговоры по урегулированию. По словам президента Франции, в истории наступают моменты, когда главы государств должны указать своим народам на путь храбрости, мудрости и мира. Этот момент настал, считает Саркози.
«Знайте, что в любом случае я в качестве товарища, а вместе со мной и Франция, считающая себя сестрой Армении, желаем Вам удачи в этой решающей встрече. Моя страна не пощадит сил в содействии Вам на этом пути», - цитирует Николя Саркози пресс-служба президента Армении.