Եկել է պահը…. Սարկոզին Սերժ Սարգսյանին հորդորել է խիզախության ճանապարհ ցույց տալ ժողովրդին
Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզին ուղերձ է հղել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ Կազանում ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի նախաձեռնությամբ տեղի ունենալիք Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպման նախօրեին:
Սարկոզին նշել է, որ ի շարունակություն մայիսի վերջին ԱՄՆ նախագահ Օբամայի, ՌԴ նախագահ Մեդվեդևի և իր կողմից Դովիլում արված հայտարարության, ցանկանում է համոզմունք հայտնել, որ եկել է պահը ամրագրելու այն սկզբունքները, որոնց հիման վրա կարող են այնուհետև ծավալվել կարգավորման բուն բանակցությունները: Ֆրանսիայի նախագահի խոսքով` պատմության ընթացքում լինում են պահեր, երբ պետության ղեկավարներն իրենց ժողովրդին պետք է ցույց տան խիզախության, իմաստնության ու խաղաղության ճանապարհը: Նիկոլա Սարկոզիի համոզմամբ՝ եկել է այդ պահը:
«Իմացեք, որ բոլոր դեպքերում ես՝ որպես բարեկամ, և ինձ հետ է Ֆրանսիան, որն իրեն համարում է քույրը Հայաստանի, հղում ենք Ձեզ այս վճռորոշ հանդիպման հաջողության ամենաանկեղծ մաղթանքներ: Իմ երկիրը ջանք չի խնայի սատարելու Ձեզ այդ ճանապարհին»,- Սարկոզիի խոսքերն է փոխանցում ՀՀ նախագահի մամուլի գրասենյակը:

The Time has Come: Sarkozy Urges Sargsyan to Show People the Path of Courage, Peace
French President Nicolas Sarkozy sent a message to Armenian President Serzh Sargsyan on the eve of the trilateral meeting of the presidents of Armenia, Russia and Azerbaijan set to take place in Kazan, Republic of Tatarstan, Russia, on Jun. 24.
According to a statement issued by the RA president's press office, Sarkozy noted that in continuation with the joint statement made by him US President Barack Obama and Russian President Dmitry Medvedev in Deauville, he would like to express his conviction that the time has come to affirm the principles on the basis of which genuine settlement negotiations can take place. According to the French president, there are times during the course of history when state leaders have to show their people the path of courage, wisdom and peace. According to Sarkozy, that time is now.
"Know that in all cases, I, as a friend, and with me is France, which considers itself Armenia's sister, grant you the most genuine wishes for success at this crucial meeting. My country will spare no efforts to support you on this path," said Sarkozy, according to the statement.