ՁԱՅՆԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆ. Երևանի փոխոստիկանապետը սպառնում է ընդդիմադիր երիտասարդներին
Երևանի փոխոստիկանապետ Ռոբերտ Մելքոնյանը և Կենտրոն համայնքի ոստիկանապետ Սարգիս Մարտիրոսյանը սպառնում են բերման ենթարկված Հայ ազգային կոնգրեսի ակտիվիստներին: Նման գրությամբ ձայնագրություն է տեղադրված YouTube կայքում:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 25-ին, ժամը` 20:45-ի սահմաններում Հայ Ազգային Կոնգրեսի 4 երիտասարդ ակտիվիստների՝ Սարգիս Գևորգյանին, Վահագն Գևորգյանին, Սարգիս Խաչատրյանին և Դավիթ Քիրամիջյանին Պուշկին-Մաշտոց պողոտայի խաչմերուկից բերման են ենթարկել Կենտրոնի ոստիկանության բաժին: Դեպքի մասին Epress.am-ի հետ զրույցում պատմել են երիտասարդներ ակտիվիստները:
Երիտասարդները ՀԱԿ-ի հունիսի 30-ի հանրահավաքին  ընդառաջ բաժանելիս են եղել Հայ Ազգային Կոնգրեսի թերթերը:
Ոստիկանության բաժնից երիտասարդներին բաց են թողել ժամը 21:25-ի սահմաններում:
Ավելի ուշ Կոնգրեսի ակտիվիստ Սարգիս Գևորգյանը Epress.am-ի հետ զրույցում  պատմել է, որ իրեն կանչել է Արայիկ Պետրոսյանը և ասել է. «Բաժանում եք, բաժանեք, բայց նախագահի հասցեին վիրավորական արտահայտություններ թույլ չտաք»:
«Մենք գոռացել ենք «Սերժիկ, հեռացիր»: Փորձեցինք հետաքրքրվել, թե «Սերժիկ, հեռացիր» արտահայտության մեջ ո՞ր պահն է վիրավորական», – պատմել է Սարգիս Գևորգյանը՝ նշելով, որ այդ պահին Վահագն Գևորգյանը սկսել է խոսել Ռոբերտ Մելքոնյանի հետ և վերջինս Արայիկ Պետրոսյանին հրամայել է նրանցից երկուսին տանել բաժին:
Սարգիս Գևորգյանի խոսքով՝ սկզբում ոստիկանները պահանջել են, որ բաժին գնան ինքն ու Վահագն Գևորգյանը, սակայն քիչ անց Սարգիս Խաչատրյանին և Դավիթ Քիրամիջյանին նույնպես ուղեկցել են ոստիկանական մեքենա և բոլորին բերման են ենթարկել:
«Երբ մեքենայի մեջ հետաքրքրվեցինք, թե ուր են մեզ տանում, ասացին, որ Կենտրոնի ոստիկանապետը (Սարգիս Մարտիրոսյան – Epress.am) ուզում է մեր հետ խոսել: Մտանք ոստիկանապետի մոտ, նա իրեն ոչ պատշաճ ձևով պահեց: Փորձեց գոռգոռալ, մենք բոլորս նրան սթափության կոչ արեցինք: Փորձեցինք նրան վստահեցնել, որ ինքը առաջին անգամ է մեզ հետ առնչվում ու դեռ չգիտի, թե ոնց է պետք, չգիտի, որ խոսելուց միայն օրենքի տառով պետք է շարժվի: Մեծ վիճաբանություն տեղի ունեցավ ոստիկանապետի աշխատասենյակում, ինչից հետո ուղղակի սկսեցին մեզ ասել, որ ազատ եք, բայց ձեզ խնդրում ենք «Սերժիկ, հեռացիր» չգոռալ»,- պատմել է Սարգիս Գևորգյանը:
Վահագն Գևորգյանը Epress.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ ոստիկանությունում փորձում էին ներկայացնել, որ երիտասարդներին  հրավիրել էին բաժին զրույցի, սակայն, ակտիվիստի խոսքով, իրենց բերման են ենթարկել:
«Նոր միլպետի հետ (Մարտիրոսյանը նշանակվել է Կենտրոնի ոստիկանապետի պաշտոնին մարտին – Epress.am) դեռ չէինք հասցրել շփվել, բնականաբար, ինչպես նախկին միլպետը, փորձում էր տղայական ինչ-որ բաներ ասել:
Նա ասում էր՝ «չգոռանք «Սերժիկ հեռացիր»: Մենք հրաժարվեցինք, ասացինք, որ շարունակելու ենք վանկարկել մեր նույն ոճով: Իսկ Ռոբերտ Մելքոնյանը հենց միլպետի սենյակում մեզ սպառնաց՝ ասելով, որ համապատասխան քայլեր կձեռնարկի: Մենք նշեցինք, որ շատ լավ գիտենք, թե ինչ կձեռնարկի ինքը ու մինչև հիմա ցույց ենք տվել, որ պատրաստ ենք դրան ու մեզ ոչ մի ձևով նա չի վախեցնի: Նշեցինք, որ հրապարակային ասում ենք՝ «Սերժիկ, հեռացիր»», – նշել է Վահագն Գևորգյանը:
Ոստիկանությունում երիտասարդները մնացել են մոտ 30 րոպե, իսկ դուրս գալուց անմիջապես հետո շարունակել են բաժանել Հայ Ազգային Կոնգրեսի թերթերը:

According to a new audio recording that has appeared on YouTube, what sounds to be Yerevan Deputy Police Chief Robert Melkonyan and Kentron ("Center") Police Chief Sargis Martirosyan are heard threatening detained Armenian National Congress (HAK) activists. In the clip (available only in Armenian), the senior police officials are heard issuing a warning to the young opposition activists regarding their activities ahead of Thursday's rally.
Recall, at about 8:45 pm on Jun. 25, four youth HAK activists — Sargis Gevorgyan, Vahagn Gevorgyan, Sargis Khachatryan and David Kiramijyan — were picked up by police from the Pushkin–Mashtots intersection while they were distributing flyers announced the Jun. 30 rally  and taken to central police division. They were subsequently released at around 9:25 pm.
Later, Sargis Gevorgyan informed Epress.am that police officials told him if they're going to distribute leaflets, that's fine, but "don't allow yourselves to make insults to the president."
"We were chanting, 'Serzhik, go away!' . We tried to find out what part of this expression was insulting," said Gevorgyan.
Another activist, Vahagn Gevorgyan, according to the youth's retelling of the story, tried to talk with Deputy Police Chief Robert Melkonyan, who apparently ordered both boys to be taken to division.
According to Sargis Gevorgyan, initially police demanded that he and Vahagn Gevorgyan only go to the police station, but later, Sargis Khachatryan and David Kiramijyan were also picked up and all four boys were temporarily detained.
Sargis Gevorgyan then describes how police spoke harshly to them, after which the parties argued. Afterwards, Gevorgyan continued, the activists were told they were free to go, but not after they were asked not to chant "Serzhik, go away!"
Vahagn Gevorgyan told Epress.am that police tried to show as if they were simply inviting the activists to police division "for a chat," but, according to him, they were in fact detained.