Պատգամավորին խնդրել են ԵԽԽՎ-ում Սերժ Սարգսյանին հարց չուղղել
2010 թվականին ՀՀ իշխանություններն արգելել են «Ժառանգության» պատգամավոր, ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության ներկայացուցիչ Զարուհի Փոստանջյանին մասնակցել ԵԽԽՎ աշխատանքներին: Արգելքը վերացավ այն ժամանակ, երբ Եվրոպայի Խորհուրդն անձամբ նախաձեռնեց, որպեսզի Փոստանջյանը մասնակցի աշխատանքներին: Այս մասին պատգամավորը հայտարարել է այսօր Երևանում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսին:
Հայաստանի իշխանությունները, Փոստանջյանի խոսքով, որոշել են փոխել քաղաքականությունը:
Հիշեցնենք, որ ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանի ընթացքում Փոստանջյանը Սերժ Սարգսյանին ուղղված հարցադրման մեջ նշել է, որ Հայաստանում ձևավորվել է ավտորիտար ռեժիմ, 1995 թվականից սկսած ընտրությունները կեղծվել են: «Ես կցանկանայի իմանալ, չե՞ք ցանկանում Դուք նախաձեռնել իրական բարեփոխումներ, միանալ Արդարադատության միջազգային դատարանի կանոնադրությանը, նախաձեռնել արտահերթ, արդար ընտրություններ և հեռանալ: Այնուամենայնիվ, կարծում եմ, որ ավտորիտար ռեժիմները միևնույնն է` տապալվելու են, ավելի լավ կլինի կամովին հեռանաք, և դա մեր ժողովուրդը կընկալի և ճիշտ կընդունի», – հայտարարել էր Փոստանջյանը:
Սերժ Սարգսյանը պատասխանել էր, որ չի պատրաստվում արտահերթ ընտրություններ անցկացնել Հայաստանում, որովհետև ոչ դրա անհրաժեշտությունը կա և ոչ էլ ՀՀ Սահմանադրությունն է հնարավորություն տալիս այդպես հեշտությամբ անցկացնել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ:
«Այդ պատասխանից հետո ասել, որ մենք ավելի ժողովրդավար ենք, քան Ադրբեջանի Հանրապետությունը կամ Թուրքիայի, ճիշտ չէ: Մենք խնդիր ունենք դառնալու իրապես ժողովրդավար պետություն, և հարց տալով չէ, որ մենք դարձել ենք ժողովրդավար պետություն կամ այդ ճանապարհին ենք», - հայտարարել է Զարուհի Փոստանջյանը:
Նա նաև մեկնաբանել է իր դաշնակցական գործընկեր Արմեն Ռուստամյանի հայտարարությունն այն մասին, որ «Դաշնակցությունը» երբևէ ներքաղաքական հարցերը լուծելու համար չի դիմել օտարերկրյա ուժերին: Փոստանջյանը նշել է, որ Հայաստանը ԵԽԽՎ լիարժեք անդամ է, ինչի համար ՀՀ քաղաքացիները վճարում են, «մենք հենց էնպես չենք այնտեղ անդամակցում, և դա մեր իրավունքն է օգտվել այդտեղի պաշտպանությունից»:
«Բոլորը գիտեն` ինչպիսի հետապնդումներ են իրականացվել իմ նկատմամբ, բոլորը նաև գիտեն` ինչպես էին նրանք խնդրում, որ ես հանեի հարցը, հարց չտայի», - ասել է Փոստանջյանը` հրաժարվելով ասել, թե կոնկրետ ով է նրան դիմել նման խնդրանքով:
Պատգամավորը ցավում է իր և իշխանությունների միջև պայմանավորվածության մասին խոսակցությունների համար: «Շատ լավ կլիներ Ռուստամյանն ասեր` իսկ ինքը ինչու հարց չտվեց: Ես շատ կուզենայի իմանայի, թե Ռուստամյանը, որ ընդդիմության ներկայացուցիչ է, ինչու հարց չտվեց», - եզրափակել է բանախոսը:

Депутат после вопроса президенту: Мы не демократичнее Азербайджана или Турции
В 2010 году власти Армении запретили депутату от партии «Наследие», представителю армянской делегации в ПАСЕ, правозащитнице Заруи Постанджян участвовать в работах Ассамблеи. Запрет был устранен после вмешательства Совета Европы. Об этом на встрече с журналистами в среду напомнила сама Постанджян.
Задавая вопрос президенту Сержу Саргсяну 22 июня в ходе летней сессии ПАСЕ, депутат выразила мнение, что в Армении сформировался авторитарный режим, а выборы фальсифицируются с 1995 года. «Хотелось бы знать, не желаете ли Вы стать инициатором реальных реформ, присоединиться к уставу Международного суда юстиции, организовать внеочередные, справедливые выборы и уйти. Считаю, что авторитарные режимы все равно будут свергнуты. Будет лучше, если Вы уйдете по своей воле, наш народ поймет это», - заявила тогда Постанджян.
Серж Саргсян ответил, что не собирается проводить внеочередных выборов, потому что в этом нет необходимости и Конституция Армении не предоставляет легкой возможности провести их.
«Говорить после этого ответа, что мы демократичнее Азербайджана или Турции, неверно. Перед нами стоит задача стать действительно демократическим государством, и задав вопрос, мы не становимся таковым», - заявила Постанджян.
К критике в свой адрес после выступлений в ПАСЕ депутат «уже привыкла», а на заявление своего дашнакского коллеги Армена Рустамяна о том, что «Дашнакцутюн» никогда не обращалась к иностранным силам для решения внутриполитических проблем, ответила, что Армения является полноценным членом ПАСЕ, граждане Армении платят за это: «Мы членствуем там не просто так, мы имеем право пользоваться тамошей защитой».
«Всем изветно, какие преследования осуществлялись в отношении меня, все также знают, как они просили меня снять вопрос, не задавать его», - добавила Постанджян, отказавшись уточнить, кто именно обращался к ней с подобной просьбой.
По ее мнению, было бы лучше услышать от Рустамяна, почему он не задал вопроса в ПАСЕ. «Хотела бы знать, почему представитель оппозиции Рустамян не задал вопроса?».