ՖՈՏՈՇԱՐՔ. Հայ արվեստագետները շարունակում են ստեղծագործել Եվրոպայի պատերին
«Արտլաբորատորիա» նկարիչների և արվեստագետների միավորման անդամներ Գարիկ Ենգիբարյանը, Էդգար Ամրոյանը և Արա Պետրոսյանը «Տրանսկավկազիա» ծրագրի շրջանակներում հրավիրվել են Գերմանիայի Խեմնից քաղաք` ստեղծագործելու: Ավելի վաղ մենք ներկայացրել էինք Գարիկ Ենգիբարյանի և Էդգար Ամրոյանի աշխատանքները, այս անգամ Epress.am-ի հետ զրույցում իր գործերի մասին պատմել է Արա Պետրոսյանը, ով մի քանի գործ է արել նաև Պրահայում:
«Իմ պրոյեկտի անունը «Ազատություն» է, որը նվիրված է ազատության համար պայքարին՝ սկսած 20-րդ դարի սկսզբից (Մարքս, բանվորական շարժում, բոլշեվիկներ), և հետո վերջում նորից վերադառնում ենք մեր օրերը: Իմ վերջին երկու նկարների համար օգտագործել եմ 2008 թվականի Մարտի 1-ի դեպքերի լուսանկարները: Նկարների ներքևի անկյունում էլ գրված է 01.03.2008»,- ներկայացրել է Պետրոսյանը:

PHOTOS: Armenian Artists Leave their Mark on European Streets
Within the framework of Transkaukazja (Transcaucasia) Festival (launched in Warsaw in 2004), Armenian contemporary artists and Art Laboratory NGO members Ara Petrosyan, Garik Yengibaryan and Edgar Amroyan were invited to take their street art to German city of Chemnitz. Earlier, Epress.am presented the works of Garik Yengibaryan and Edgar Amroyan — this time Ara Petrosyan, who has also done some work in Prague, described his project to Epress.am/
"My project is called 'Freedom,' and it's dedicated to the struggle for freedom — beginning from the start of the 20th century (Marx, the labor movement, the Bolsheviks) and at the end again we return to our time. For my last two pieces, I used photos from the events of Mar. 1, 2008. And at the bottom of the paintings it's written 01.03.2008," he said.