Երևանում ստիպում են օգտվել թանկացած մետրոյից
Արտաշատ քաղաքից Երևան եկող միջքաղաքային տրանսպորտը, որի կանգառը գտնվում է «Ռոսիա» առևտրի կենտրոնի ետնամասում, վաղվանից այլ կանգառ է ունենալու:
Epress.am-ի հետ զրույցում Արտաշատից եկող ուղևորներից մեկը, ով չի ցանկացել ներկայանալ, պատմել է, որ վաղվանից իրենց կանգառը տեղափոխվելու է Երևանի «Գործարանային» կամ «Սասունցի Դավիթ» մետրոյի կայարանների հարակից տարածք:
«Երբ մենք բողոքեցինք, վարորդն ասաց, որ ինքը մեղք չունի, երեկ իրենց տուն են այցելել մարզային ոստիկանները և զգուշացրել, որ այսուհետ փոխվում է երևանյան կանգառի տեղը: Վարորդն ուղևորներին ասել է՝ «Ժողովուրդ ջան, ես մեղք չունեմ, մետրոյի համար են արել»,- պատմել է մեր զրուցակիցը:
Նրա խոսքով՝  դա արվում է, որպեսզի մետրոյից օգտվողների թիվը ուղեվարձի գնի թանկացման պատճառով չնվազի, և «մարդիկ ուզած-չուզած օգտվեն դրանից»:
Հիշեցնենք, որ Երևանի քաղաքապետարանի որոշմամբ` այս տարվա հուլիսի 1-ից մետրոյի ուղեվարձը նախկին 50 դրամից դարձել է 100 դրամ: Այս որոշումը հունիսի 21-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսին քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը բացատրել է նրանով, որ այս ձևով քաղաքապետարանը մտադիր է նպաստել Երևանի մետրոպոլիտենի զարգացմանն ու ներուժի առավելագույն օգտագործմանը, ինչպես նաև, որ Մետրոպոլիտենը կդառնա ինքնաֆինանսավորվող կառույց:
Հիշեցնենք նաև, որ այս տարվա փետրվարին ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Վարդան Արամյանը Ազգային Ժողովի հարց ու պատասխանի ժամանակ հայտարարել էր, որ աշխարհում մետրոպոլիտենը համարվում է վնասով աշխատող և սոցիալական տեսանկյունից անհրաժեշտ տրանսպորտային միջոց, որի պատճառով այն 65 տոկոսը պետական բյուջեից միջոցներ է ստանում, 35 տոկոսը սակագնի միջոցով է, որը 50 դրամ է, սակագնի միջոցով է ծածկվում:
Երևանի բազմաթիվ քաղաքացիներ իրենց դժգոհությունն են հայտնել ուղեվարձի թանկացման առթիվ, այդ թվում` ակցիաներ կազմակերպելով և ուղևարձի թանկացման դեմ խումբ ստեղծելով Facebook-ում:

Пассажиров заставят пользоваться подорожавшим ереванским метро
Завтра, 12 июля, остановка межгородского транспорта Арташат-Ереван будет перенесена от торгового центра «Россия» к станции метро «Горцаранаин» или «Сасунци Давид». Об этом Epress.am сообщил один из водителей микроавтобусов, работающих на этой линии.
Некоторые пассажиры подтвердили эту информацию. «Когда мы стали жаловаться, водитель сказал, что он не виноват, вчера к нему домой явились областные полицейские и предупредили, что место ереванской остановки будет изменено. Водитель сказал пассажирам «Народ, это не моя вина, она сделали это из-за метро», - рассказал пассажир «Газели» - мужчина лет пятидесяти.
По его словам, это делается для того, чтобы в связи с повышением платы за проезд в метро не сократилось число его пассажиров, и люди вынуждены были воспользоваться этим видом транспорта.
С 1 июля, напомним, плата за проезд в метро составила 100 драмов ($0,27) вместо прежних 50.
По словам градоначальника Карена Карапетяна, таким образом мэрия намерена содействовать развитию и максимальному использованию потенциала метрополитена.
В год ереванским метрополитеном пользуются 20 млн человек, что составляет 5-6% пассажиропотока столичного общественного транспорта. В 2010 году дотация, выделенная метрополитену из госбюджета, составила 1 млрд 845 млн драмов (почти $5 млн).
Ранее замминистра финансов Армении Вардан Арамян заявил, что метрополитен работает в убыток, 65% его доходов выделяются из бюджетных средств и 35% – покрывается благодаря тарифу в 50 драмов.
Арамян заявил, что в будущем в связи с повышением платы за проезд метрополитен перейдет к самофинансированию.
Многие жители Еревана выразили недовольство в связи с повышением платы за проезд: было оргранизовано множество акций, а в соцсети Facebook была создана группа против повышения тарифа.