Գրող-հրապարակախոսը բացատրել է` ինչու չի քննադատում Սերժ Սարգսյանին
Հայաստանի հանրությունն իներտ ձևով հետևում է ընդդիմություն-իշխանություն երկխոսությանը, երկխոսության գաղափարը միայն քաղաքական դաշտում է պտտվում: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է «Փիարտ» ընկերության տնօրեն Կարեն Քոչարյանը: Նրա խոսքով` երկխոսության խորացումը երկու կողմերին էլ հարկավոր չէ:
«Եթե երկխոսության ստատուս քվոն պահպանվի, դա ձեռք կտա և իշխանությանը, և ընդդիմությանը: Այն ստաբիլ վիճակում կպահի ներքաղաքական գործընթացները: Իսկ, ընդհանուր առմամբ, Հայաստանում արդեն 20 տարի է` չկա ներքին քաղաքական խնդիր, որը պայմանավորված չլինի արտաքին քաղաքականությամբ»,-  ասել է Քոչարյանը:
Ասուլիսի մեկ այլ մասնակից գրող, հրապարակախոս Մարինե Պետրոսյանը կարծիք է հայտնել, որ Քոչարյանի նշած ստատուս քվոն աղետալի կլինի Հայաստանի հանրության համար:
«Երկխոսության արդյունքում չի լինելու էն, ինչի համար որ շարժումը սկսել ա, այսինքն` այս երկխոսության արդյունքում բացառվում ա համակարգային փոփոխությունը, էդ հարցը դուրս ա եկել օրակարգից»,- ասել է Պետրոսյանը:
Նա նաև բացատրել է, թե ինչու է ինքն ավելի շատ քննադատում Կոնգրեսին և ոչ թե Սերժ Սարգսյանին.
«Ես տեսնում եմ Սերժ Սարգսյանի մտածողությունը, նա խոստումներ չի տվել հայ հասարակությանը, որ ես հիմա ասեմ` տես, դու դրժեցիր խոստումդ: Սերժին ոչ ոք չի հավատացել, բացի ընտրությունները կեղծել օգնողներից: Լևոն Տեր-Պետրոսյանից ա հանրությունն ինչ-որ բան սպասել, բայց հիմա չի պահանջում»:
Ըստ Քոչարյանի` Կոնգրեսը համակարգային փոփոխությունների կարող է հասնել` Ազգային Ժողովի ընտրություններում մեծամասնություն կազմելով, ինչպես բոլոր նորմալ քաղաքական ուժերը:
«Յուրաքանչյուր նորմալ քաղաքական ուժի նպատակը պետք է լինի խորհրդարանում մեծամասնություն լինելը: Բա էլ ո՞նց են համակարգային փոփոխություններ իրականացնում»,- ասել է Քոչարյանը:

The Armenian public is inertly following the opposition-authorities dialogue; the idea of dialogue is spun only in the political arena, said P-Art LLC Executive Director Karen Kocharyan, speaking to journalists in Yerevan today. According to him, the deepening of dialogue is not needed for either of the two parties.
"If the dialogue status quo is maintained, it will be favorable to both the authorities and the opposition. It will keep domestic political process in a stable state. But, in general, it's been already 20 years in Armenia that there isn't a domestic political issue that isn't conditioned by foreign policy," he said.
Another participant in Monday's press conference, writer and publicist Marine Petrossian, however, said the status quo mentioned by Kocharyan would be catastrophic for the Armenian public.
"In the result of the dialogue, there isn't going to be that which started the movement; that is, in the outcome of this dialogue, systemic change is ruled out — this issue has come off the agenda," she said.
Petrossian also explained why she more so criticizes the Armenian National Congress and not Armenian President Serzh Sargsyan.
"I see Serzh Sargsyan's thinking; he hasn't made promises to the Armenian public for me to now say, you broke  your promise. No one believed Serzh, apart from those who helped rig the elections. The public expected something from Levon Ter-Petrossian, but now doesn't demand it," she said.
According to Kocharyan, HAK can achieve systemic changes by forming the majority in the National Assembly, just as all normal political entities.
"The aim of every normal political force has to be being the majority in parliament. Well, how else are systemic changes made?" said Kocharyan.