ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ. Զորավար Անդրանիկի արձանը կանգնեցվեց Բուլղարիայում
Բուլղարիայի Վառնա քաղաքի Գալաթա թաղամասում հարյուրավոր տեղի բնակիչներ են հավաքվել` հարգելու Զորավար Անդրանիկ Օզանյանի հիշատակը: Ինչպես հայտնում է «Երկրամաս» թերթի կայքը, Անդրանիկի 6 մետրանոց հուշարձանը կանգնեցվել է այսուհետ հերոսի անունը կրող հրապարակի կենտրոնում: Բացման հանդիսավոր արարողությանը մասնակցել են իշխանության, հասարակական և քաղաքական շրջանակների ներկայացուցիչները, ինչպես նաև Բուլղարիայի հայերի միության ղեկավարն ու գեներալ Անդրանիկի թոռը` Վարդան Նռանյանը:
Գեներալ Անդրանիկ Օզանյանի հուշարձանի բացման արարողությունը 1912 թվականին սկսված Բալկանյան պատերազմի հարյուրերորդ տարելիցին նվիրված առաջին միջոցառումներից էր: Այս պատերազմի արդյունքում բուլղարական, հունական, սերբական զորքերը թուրքերից ազատագրեցին ողջ Բալկանյան թերակղզին: Անդրանիկ Օզանյանի կողմից ձևավորված հայերի կամավոր ջոկատը  Բուլղարիայի կողմից կռվում էր Բալկանյան պատերազմի ժամանակ:
Նշենք, որ Անդրանիկ Օզանյանի հուշարձանը կանգնեցնելու վերաբերյալ բուլղարական իշխանությունների նախաձեռնությունը դժգոհության ալիք էր բարձրացրել Թուրքիայում: Եվ չնայած թուրքական իշխանությունների անհամաձայնությանը, բուլղարական իշխանություններն, այդուհանդերձ, որոշեցին կանգնեցնել գեներալի հուշարձանը:

Hundreds of local residents gathered in the Galata district of the Bulgarian city of Varna to honor the memory of General Andranik Ozanian (also known as Zoravar Andranik). As reported by the website of the Russian-language Yerkramas newspaper, a six-meter monument to the Armenian general was erected in the center of square that now bears the hero’s name. Participating in the opening ceremony were members of the public, government officials and political figures, as well as the head of the Union of Armenians in Bulgaria and General Andranik’s grandson Vardan Nranyan.
The unveiling of the monument was one of the first events dedicated to the 100th anniversary of the Balkan Wars, in which Bulgaria, Greece, Montenegro and Serbia liberated the Balkans from Ottoman Empire rule. The Armenian auxiliary troops established by General Andranik fought in the Balkan Wars within the Bulgarian army.
Turkey earlier had expressed discontent regarding the Bulgarian authorities’ decision to erect the monument. The authorities, nevertheless, did not succumb to pressure from Turkey, reports Yerkramas.