Ակցիա կառավարության մոտ. նախարարը փորձեց բացատրություն տալ
Այսօր կառավարության շենքի առջև էին հավաքվել բազմաթիվ ոլորտներում իրենց դժգոհությունն արտահայտող խմբեր: Դրանցից մեկն էլ Հայաստանում հանքերի շահագործման դեմ պայքարողներն էին:
‹‹Բանն այն է, որ Հայաստանը հանքահումքային ուժեղ հյուծման է ենթարկվում, այսինքն` բացում են էն հնարավոր բոլոր հանքերն ու հանքավայրերը, որոնք Սովետական Միության ժամանակ անգամ համարել են, որ բացելու կարիք չկա: 450-ից ավելի լիցենզիաներ են տրված և մոտավորապես 200  լիցենզիաներ էլ ընթացքի մեջ են, այսինքն` համապատասխան հետազոտություններ և որոնողական աշխատանքներ են արվում, որ սրանք էլ բացվեն: Եվ այս ամենին կառավարությունը ականջալուր չի լինում››, - լրագրողների հետ զրույցում ասել է ակցիային մասնակցող Գյումրիի Ժուռնալիստների ‹‹Ասպարեզ›› ակումբի խորհրդի նախագահ Լևոն Բարսեղյանը:
Բողոքի ակցիայի մասնակիցներն իրենց հետ բազմաթիվ պաստառներ էին բերել: Դրանցից մեկի վրա` ‹‹Ժողովրդի հարստությունը` հանքերի լափողները›› գրության տակ, պատկերված էին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի տնօրեն Մաքսիմ Հակոբյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, ՀՀ բնապահպանության նախկին նախարար Վարդան Այվազյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հերմինե Նաղդալյանը,  ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, գործարար Տիգրան Արզաքանցյանը, Վալեքս գրուպ ընկերության գլխավոր տնօրեն Վալերի Մեջլումյանը, «Ախթալայի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատի» գլխավոր տնօրեն, ՀՀ վարչապետի նախկին խորհրդական, ներկայումս մանկապղծության մեջ մեղադրվող Սերոբ Տեր-Պողոսյանը:
Կային նաև այլ բովանդակության պաստառներ` ‹‹Արա, սիկ, հեռացեք››, ‹‹Վերջ տվեք թալանին››:
Ընթացքում բողոքի ակցիային միացան մի խումբ երիտասարդներ` հեծանիվներով, դարձյալ  պաստառները ձեռքներին: Երիտասարդ ակտիվիստներից Սամվել Հովհաննիսյանը նշել է, որ իրենք եկել են այն բնակավայրերից, որտեղ հանքեր են շահագործվում:
‹‹Հերիք է մեր Հայաստանը ծախեք, շուտով արդեն Երևանում էլ կսկսվեն յեսիմ ինչեր անել,  էլ ապրելու տեղ չի լինի: Արդեն հասել են Աբովյան, Հրազդան ամբողջ տարածքը ապականում են, օդն ու ջուրը պղտորում են››, - ասել է Հովհաննիսյանը:
Երբ Կառավարության շենքի դուրս եկավ ԱԱԾ ղեկավար Գորիկ Հակոբյանը, հավաքված մարդիկ սկսեցին վանկարկել ‹‹Հեռացեք››: Վերջինս որևէ կերպ չարձագանքեց հավաքվածների կոչերին, իսկ քիչ անց կառավարության շենքից դուրս եկած Բնապահպանության նախարար  Արամ Հարությունյանը պատասխանեց լրագրողների հարցերին և ներկայացրեց իրենց դիրքորոշումը:
‹‹Անհրաժեշտ է,  որպեսզի ընդերքը շահագործվի, սակայն շրջակա միջավայրի պահպանության խնդիրները պետք է հասցվեն ամենացածր աստիճանի, այսինքն` պետք է շրջակա միջավայրին վնասներ չտրվեն, օգտագործվեն  ամենաժամանակակից տեխնոլոգիաները, որովհետև դա համաշխարհային պրակտիկա է, որ ընդերքի շահագործումը պետք է ուղեկցվի շրջակա միջավայրի պահպանությունով: Չպահպանվելու կամ այլ խախտումների դեպքում մենք համապատասխան միջոցներ ենք կիրառում››,- ասել է Արամ Հարությունյանը:
Լրագրողների այն հարցին, թե նախարարը կարո՞ղ է նշել, թե որոնք են այն կազմակերպությունները, որոնք աղտոտում են շրջակա միջավայրը և դրա համար վճարումներ են կատարում,  Հարությունյանը նշել  է  Ախթալայի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատը:

Activists Protest Mining in Armenia, Environment Minister Tries to Give Explanations
As is the case every Thursday, groups of people were gathered outside the Armenian government building today protesting various causes. One group, in particular, was protesting the exploitation of mines in Armenia.
"The thing is, Armenia is being subject to powerful mining exhaustion; that is, they are opening all those possible mines and pits that during the Soviet Union were even considered not necessary to open. More than 450 licenses have been handed out and about 200 licenses are being processes; that is, relevant studies and research work is being carried out so that these are opened too. And the government isn't listening to all this," protestor and chair of the Gyumri-based Asparez Journalists' Club Levon Barseghyan told journalists today.
Protestors had brought many signs with them: one of them had the inscription "The People's Wealth: Mine Devourers" with images below of RA President Serzh Sargsyan, second president of Armenia Robert Kocharian, director of the Zangezur copper plant Maxim Hakobyan, former environment minister and current MP Vardan Ayvazyan, MP Hermine Naghdalyan, MP and prominent businessman Tigran Arzakantsyan, Vallex Group CEO Valeri Mejlumyan, and president and owner of Metal Prince Ltd. Corporation and Akhtala Ore Processing Plant CJSC Serop Der-Boghossian (who is charged with pedophilia and whose case is currently in court).
During the protest, a group of youth on bicycles and with more posters joined the demonstration. One of these, activist Samvel Hovhannisyan, said they came from the settlements where mines are being exploited.
"It's enough, stop selling our Armenia; soon they'll begin to do I-don't-know-what in Yerevan — there won't be any place to live. They've already reached Abovyan; they are polluting the entire Hrazdan area; they are tainting the air and water," he said.
When National Security Service chief Gorik Hakobyan exited the government building, those gathered began to chant, "Go away!" (i.e. resign). Hakobyan did not comment; however, environment minister Aram Harutyunyan who stepped out somewhat later responded to journalists' questions and presented his position.
"It's necessary that the crust is exploited, but the environmental problems of the surrounding area have to be brought to the utmost lowest level; that is, there have to be no losses to the surrounding environment the most modern technologies have to be used, because this is a global practice, that the exploitation has to be guided by the preservation of the surrounding area. If is not preserved or if there are other violations, we will apply the necessary measures," he said.
Asked by journalists whether he could name those companies which are polluting the surrounding environment and are making payments in return, Harutyunyan said the Akhtala Ore Processing Plant.