«Եվրոպացի դատավորներին էլ առան». կառավարության մոտ պահանջում են իշխանությունների հրաժարականը
Հյուսիսային պողոտայի և Բուզանդի փողոցի տների նախկին բնակիչների` Եվրոպական դատարանում գտնվող 30 հայցերից 4 հետ են ուղարկել և նշել են, որ նշված դեպքերում Եվրակոնվենցիայի դրույթները չեն խախտվել, այդ իսկ պատճառով հիմքեր չկան լսելու այդ հայցերը:
Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է կառավարության շենքի դիմաց բողոքի ակցիա անցկացնող «Սեփականության իրավունքի պաշտպանություն» հասարակական կազմակերպության նախագահ Վաչագան Հակոբյանը:
Նշենք, որ վերոնշյալ բնակիչները հայցում նշել են, որ իրենց ոչ համարժեք փոխհատուցում է տրվել:
Հակոբյանի խոսքով` իր կազմակերպության ներկայացուցիչները երեկ ցանկացել են իրենց խնդիրը ներկայացնել նաև ԵԽԽՎ Հայաստանի հարցով համազեկուցող Ակսել Ֆիշերին, սակայն իրենց չեն ընդունել:
«Մենք հիմա արդեն պահանջում ենք սրանց հրաժարականը: Սրանք ամեն ինչ առնում են: Մեր իշխանությունները կարողացան առնեն և ԵԴ-ի դատավորներին: Մեր երկրում 8 տարի է պայքարում ենք տարբեր խնդրների համար, ոչ մի բանի չհասանք, իսկ հիմա պահանջում ենք մենակ այս գողերի, թալանչիների հրաժարականը: Որքան նրանք շուտ գնան, մեր երկիրն այդքան արագ կարգի կգա», - ասել է Վաչագան Հակոբյանը:
Նրա փոխանցմամբ` իշխանությունների հրաժարականի պահանջը իրենք ներկայացնելու են յուրաքանչյուր հինգշաբթի` կառավարության շենքի մոտ` գործադիրի նիստի ժամանակ:

Перед правительством Армении требуют «отставки воров». Так будет каждый четверг
Бывшие жители Северного проспекта и улицы Бюзанда получили обратно 4 из 30 находящихся в Европейском суде заявок. При этом говорится, что в отмеченных случаях положения Евроконвенции нарушены не были и нет оснований рассматривать эти заявки.
В исках упомянутых граждан говорится лишь, что им была выплачена несоразмерно маленькая денежная компенсация за снесенные в самом центре Еревана дома.
Об этом в ходе акции перед зданием армянского правительства Epress.am сообщил председатель общественной организации «Защита права собственности» Вачаган Акопян.
По словам Акопяна, 20 июля представители его организации пожелали представить проблему содокладчику ПАСЕ по Армении Акселю Фишеру, который находился в Ереване с визитом, однако их не приняли.
«Теперь мы требуем отставки властей. Они все покупают. Нашим властям удалось купить и судей Евросуда. Мы 8 лет боремся с разными проблемами страны, добиться чего-либо не удалось, а теперь мы требуем только отставки этих воров», - сказал Акопян.
Общественная организация вместе с пострадавшими гражданами будет представлять требование об отставке перед зданием правительства каждый четверг, в день заседания кабинета министров.