Արոնյան. Ադրբեջանի հետ հանդիպումը մեզ համար սովորական խաղ է
Չինական Նինբոյում ընթացող շախմատի աշխարհի թիմային առաջնության նախավերջին փուլում Ադրբեջանի հավաքականի հետ հանդիպմանը հայաստանյան թիմը պատրաստվում է այնպես, ինչպես մնացած բոլոր խաղերին: Այս մասին Azerisport-ի հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանի հավաքականի շախմատիստ Լևոն Արոնյանը:
«Ադրբեջանի հավաքականի հետ հանդիպումը մեզ համար սովորական խաղ է: Գիտեմ, որ հաղթել են Ռուսաստանի հավաքականին: Չեմ թաքցնի, որ որպես հակառակորդ, հետևում էի ձեր գրոսմայստերների խաղին: Բայց մեզ համար, պետք է կրկնվեմ, դա սովորական խաղ է, որը չի տարբերվում այս մրցաշարի նախկին հանդիպումներից»,- նշել է գրոսմայստերը:
Մեկնաբանելով Ադրբեջանի հավաքականի առաջին տախտակին Շահրիար Մամեդյարովի փոխարինումը Թեյմուր Ռաջաբովով, Արոնյանը հայտարարել է, որ իր համար միևնույն  է, թե ում հետ է խաղում. «Երկու շախմատիստներն էլ բավական փորձառու են: Ձեր հավաքականն առհասարակ շատ լավ պատրաստված շախմատիստներ ունի: Ցանկանում եմ հատկապես ընդգծել 2700-ից ավել վարկանիշ ունեցող առաջին եռյակին»:
Արոնյանը նշել է նաև, որ դեպի մրցաշարի հաղթանակ տանող ճանապարհին խոչընդոտ կարող է հանդիսանալ ցանկացած երկիր: «Նինբո են ժամանել շատ ուժեղ թիմեր: Պետք է ռեալ գնահատել ցանկացած թիմի հնարավորությունները: Թերևս միայն Եգիպտոսին կարելի է ակնհայտ հետնապահ անվանել, մնացած բոլոր թիմերը կարող են խնդիրներ ստեղծել: Մնացած երեք տուրերը (հարցազրույցի հրապարակման պահին երկու տուր է մնացել- Epress.am) կարևոր են մեզ համար: Մենք պետք է հաղթենք առաջիկա բոլոր հանդիպումներում, որպեսզի չեմպիոն դառնանք: Այդ իսկ պատճառով վստահ եմ, որ Ադրբեջանի հետ հանդիպման կարևորությունը մեծանում է»:
Հուլիսի 25-ինմրցաշարային աղյուսակի առաջատար Հայաստանի հավաքականը հանդիպում է 7-րդ հորիզոնականում գտնվող Ադրբեջանի հետ: Հաղթանակը հնարավորություն կտա մեր թիմին մրցաշարի ավարտից մեկ տուր առաջ տոնել չեմպիոնությունը:

Upcoming Match with Azerbaijan is a Regular Game for Us: Aronian
The Armenian team is preparing for its match with Azerbaijan's team in the penultimate round of the World Chess Team Championship in the Chinese city of Ningbo the same way it prepares for the rest of its matches, said Armenian team chess player Levon Aronian (pictured) in an interview with Azerisport.
"The match with Azerbaijan's team for us is a regular game. I know they defeated the Russian team. As a competitor, I won't deny that I was following your GMs' games. But for us, I have to say again, this is a regular game that is no different from matches played earlier in this tournament," said the Armenian GM.
Commenting on the shift from Azerbaijani GM Shakhriyar Mamedyarov to Azerbaijani GM Teimur Radjabov on the first board, Aronian said it doesn't matter who he will play against. "Both are very experienced chess players. In general, your team has highly trained chess players. I want to particularly note the top three with ratings above 2,700."
Aronian also noted that any team could be an obstacle in the way for Armenia's path to victory in the championship. "Very strong teams have come to Ningbo. We need to realistically assess each contender. Perhaps only Egypt can be called an outsider — all the other teams can create problems. The remaining three rounds are important to us. We need to win all upcoming matches in order to become the champion. Because of this, the significance of the upcoming match with Azerbaijan increases."
On Jul. 25, the Armenian team, which is leading the standings, will play against the team from Azerbaijan, which is 7th place. Victory in this match will allow Armenia to celebrate its victory one round before the end of the championship.
Note, the Yinzhou Cup 2011 World Chess Team Championship, taking place in Ningbo, China, runs Jul. 15 to 27.