Արոնյան. Ադրբեջանի հետ հանդիպումը մեզ համար սովորական խաղ է
Չինական Նինբոյում ընթացող շախմատի աշխարհի թիմային առաջնության նախավերջին փուլում Ադրբեջանի հավաքականի հետ հանդիպմանը հայաստանյան թիմը պատրաստվում է այնպես, ինչպես մնացած բոլոր խաղերին: Այս մասին Azerisport-ի հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանի հավաքականի շախմատիստ Լևոն Արոնյանը:
«Ադրբեջանի հավաքականի հետ հանդիպումը մեզ համար սովորական խաղ է: Գիտեմ, որ հաղթել են Ռուսաստանի հավաքականին: Չեմ թաքցնի, որ որպես հակառակորդ, հետևում էի ձեր գրոսմայստերների խաղին: Բայց մեզ համար, պետք է կրկնվեմ, դա սովորական խաղ է, որը չի տարբերվում այս մրցաշարի նախկին հանդիպումներից»,- նշել է գրոսմայստերը:
Մեկնաբանելով Ադրբեջանի հավաքականի առաջին տախտակին Շահրիար Մամեդյարովի փոխարինումը Թեյմուր Ռաջաբովով, Արոնյանը հայտարարել է, որ իր համար միևնույն  է, թե ում հետ է խաղում. «Երկու շախմատիստներն էլ բավական փորձառու են: Ձեր հավաքականն առհասարակ շատ լավ պատրաստված շախմատիստներ ունի: Ցանկանում եմ հատկապես ընդգծել 2700-ից ավել վարկանիշ ունեցող առաջին եռյակին»:
Արոնյանը նշել է նաև, որ դեպի մրցաշարի հաղթանակ տանող ճանապարհին խոչընդոտ կարող է հանդիսանալ ցանկացած երկիր: «Նինբո են ժամանել շատ ուժեղ թիմեր: Պետք է ռեալ գնահատել ցանկացած թիմի հնարավորությունները: Թերևս միայն Եգիպտոսին կարելի է ակնհայտ հետնապահ անվանել, մնացած բոլոր թիմերը կարող են խնդիրներ ստեղծել: Մնացած երեք տուրերը (հարցազրույցի հրապարակման պահին երկու տուր է մնացել- Epress.am) կարևոր են մեզ համար: Մենք պետք է հաղթենք առաջիկա բոլոր հանդիպումներում, որպեսզի չեմպիոն դառնանք: Այդ իսկ պատճառով վստահ եմ, որ Ադրբեջանի հետ հանդիպման կարևորությունը մեծանում է»:
Հուլիսի 25-ինմրցաշարային աղյուսակի առաջատար Հայաստանի հավաքականը հանդիպում է 7-րդ հորիզոնականում գտնվող Ադրբեջանի հետ: Հաղթանակը հնարավորություն կտա մեր թիմին մրցաշարի ավարտից մեկ տուր առաջ տոնել չեմպիոնությունը:

Аронян: «Матч с Азербайджаном для нас обычная игра»
К встрече со сборной Азербайджана в предпоследнем туре чемпионате мира по шахматам в китайском Ниньбо команда Армении готовится так же, как и к другим. Об этом в инетрвью Azerisport заявил лидер сборной Армении Левон Аронян.
«Матч с Азербайджаном для нас обычная игра. В курсе, что обыграли сборную России. Как соперник, не скрою, что следил за партиями ваших гроссмейстеров. Но для нас, повторюсь, это обычная игра, не отличающаяся от предыдущих на этом чемпионате», - отметил гроссмейстер.
Комментируя смену на первой доске в азербайджанской команде Шахрияра Мамедъярова на Теймура Раджабова, Аронян заявил, что ему «без разницы, с кем играть». «Оба этих шахматиста довольно опытные. Вообще, у вашей сборной имеются отлично подготовленные шахматисты. Хочу особенно отметить первую тройку, с рейтингом выше 2700».
Армянский шахматист отметил также, что преградой на пути Армении в борьбе за чемпионство может стать любая команда. «В Нинбо приехали очень сильные сборные. Необходимо реально оценивать каждого соперника. Разве что, только Египет можно назвать аутсайдером, но все остальные команды могут создать проблему. Оставшиеся три тура (на момент публикации интервью осталось два тура – Epress.am) являются важными для нас. Нам надо побеждать во всех предстоящих встречах, чтобы стать чемпионами. Потому и уровень важности матча с Азербайджаном повышается».
В полдень 25 июля лидер турнирной таблицы сборная Армении встречается с идущей на 7-м месте командой Азербайджана. Победа в этой встрече принесет Армении чемпионство за тур до конца первенства. Последний матч Армения проведет с Украиной.