Սեպտեմբերին` նախագահի հրաժարական, հոկտեմբերին` արտահերթ ընտրություններ. Կոնգրեսն առաջարկում է
Հայ Ազգային Կոնգրեսի և իշխանական կոալիցիայի այսօրվա հանդիպման ժամանակ կողմերը երկար քննարկում են ունեցել ընթացիկ օրակարգի վերաբերյալ  և հանգել են այն եզրակացության, որ ամբողջությամբ սպառելու են առաջին հարցի քննարկումը և դրանից հետո միայն անցնելու են իշխանական պատվիրակության առաջարկած հարցի քննարկմանը: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀԱԿ-ի պատվիրակության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը:
«Մենք քննարկելու ենք օրակարգի մեջ ընդգրկված առաջին հարցը, այսինքն` արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման, ինչպես նաև այդ ընտրություների օրինականության ապահովման միջոցառումների հարցը:
Մենք չենք եկել այստեղ փոխանակել կարծիքներ երկրի իրավիճակին վերաբերող այս կամ այն հարցի վերաբերյալ, մենք եկել ենք այստեղ` քննարկելու կոնկրետ լուծումներ: Ժողովուրդը, հասարակությունը այս երկխոսությունից սպասում է կոնկրետ արդյունքներ, և մենք ամբողջ երկխոսությունը կառուցում ենք այնպես, որ ապահովենք այդ արդյունքները», - ասել է Լևոն Զուրաբյանը:
Նա նշել է, որ Կոնգրեսն առաջարկել էր ամենօրյա աշխատանքի ռեժիմ` ներառյալ շաբաթ և կիրակին, սակայն կոալիցիան այդ առաջարկը չի ընդունել և հանդես է եկել շաբաթական երկու անգամ  հանդիպումներ ունենալու առաջարկով, որը Կոնգրեսի ներկայացուցիչներն ընդունել են:
«Ընդունել ենք, որովհետև ի վերջո ժամանակը մեզ չի պետք, այլ իրենց, մենք մեր ժամանակային սահմանափակումները հստակ դրել ենք: Մեր անելիքները գիտենք և արդյունավետ բանակցությունների դեպքում, և դրանց տապալման դեպքում»,- ասել է  ՀԱԿ-ի պատվիրակության ղեկավարը:
Լրագրողներից մեկի այն հարցին, թե հնարավոր է արդյոք տեխնիկապես արտահերթ ընտրություններ անցկացնել հոկտեմբերին, Լևոն Զուրաբյանը պատասխանել է:
«Եթե Սերժ Սարգսյանը հրաժարական է տալիս սեպտեմբերի 5-ին, ուրեմն հոկտեմբերի կեսերին արտահերթ ընտրություններ են տեղի ունենում` համաձայն ՀՀ Սահմանադրության պահանջների»:

Серж Саргсян подает в отставку 5 сентября, в октябре – внеочередные выборы, предлагает оппозиция
В ходе сегодняшней встречи Армянского национального конгресса с коалицией властей стороны провели длительное обсуждение повестки диалога и пришли к выводу, что приступят к обсуждению предложенного властями вопроса только после окончательного рассмотрения первого. Об этом в беседе с журналистами заявил координатор АНК Левон Зурабян.
«Мы обсудим первый вопрос повестки – проведение внеочередных президентских и парламентских выборов, а также обеспечение законности выборов.
Мы пришли не для обмена мнениями по тому или иному вопросу относительно ситуации в стране, а для обсуждения конкретных решений. Народ, общество ждет от этого диалога конкретных решений, и мы строим весь диалог так, чтобы придти к таким результатам», - заявил оппозиционер.
По его словам, Конгресс предложил режим ежедневной работы, включая выходные дни, однако коалиция отклонила это предложение, выступив с собственным – проводить по 2 встречи в неделю. Представители Конгресса согласились.
«Мы приняли предложение, потому что, в конце концов, время нужно не нам, а им. Мы установили четкие сроки. Мы знаем, что делать как в случае эффективных переговоров, так и в случае их провала», - сказал руководитель делегации АНК.
На вопрос, возможно ли технически проведение внеочередных выборов в октябре, Левон Зурабян ответил: «Если Серж Саргсян подает в отставку 5 сентября, значит, согласно требованиям Конституции Армении, в середине октября проводятся внеочередные выборы».