Ծնելիության նվազում, մահացությունների աճ. ինչ է սպասում Հայաստանին
Հեռու չէ այն պահը, երբ Հայաստանը կունենա ավելի շատ մահացություններ, քան ծնունդներ: Այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսին այս մասին ասել է ժողովրդագիր Ռուբեն Եգանյանը:
Նա նշել է, որ Հայաստանում ծնելիության գումարային գործակիցը կազմում է 1.7, իսկ չափանիշը 2.1 գործակիցն է, որը ցույց է տալիս, թե որքան երեխա է ծնում կինն իր ողջ վերարտադրական տարիքում:
«Միջին միջազգային մակարդակով ծնելիությունն անկում է ապրում, իսկ դրա նվազման գործոնները հիմնականում կենսամակարդակի բարձրացումն է և կրթամակարդակի ավելացումը», - ասել է Եգանյանը` նշելով, սակայն, որ Հայաստանում պատկերն այլ է:
Ըստ Եգանյանի` մեր երկրում ծնելիության մակարդակի նվազումը պայմանավորված է Հայաստանում սոցիալ-տնտեսական մակարդակի վատթարացման հետ:
«1970-1980-ական թվականներին ծնելիության մակարդակը գրեթե կայուն էր: Սակայն 1990-ականներին վիճակը արմատապես փոխվեց, որի արդյունքը, ի տարբերություն միջազգային պատճառների, սոցիալ-տնտեսական պայմաններն էին և արտագաղթի ահռելի ալիքը: Եթե չլինի պետական միջամտություն, եթե էս երկիրը չառողջանա տնտեսական, սոցիալական և բարոյահոգեբանական առումով, ժողովրդագրական ոլորտում այժմյան գործող պետական քաղաքականությունն ուղղակի ջղաձգումներ կհամարվեն»,- ասել է նա:
Եգանյանը կարծիք է հայտնել, թե ինչ է սպասվում Հայաստանին նման ժողովրդագրական տվյալների և գրանցված միտումների արդյունքում:
«Այս պրոցեսը սրընթաց շարունակվելու է, փոխվելու է բնակչության տարիքային կառուցվածքը, որը, ի դեպ, արդեն փոխվել է. եթե դատենք միջազգային ստանդարտներով, մենք համարվում ենք ծերացած բնակչություն ունեցող` մոտ 12 տոկոսի մակարդակի ենք հասել թոշակային տարիքի բնակչության թվով, իսկ դա շատ բարձր մակարդակ է: Այնուհետև թե' քաղաքական, թե' տնտեսական առումով թուլանալու ենք, փոքրանալու ենք: Եթե չլինի միջամտություն, պրոցեսներն ընթանալու են անդառնալիորեն»,- իր մտահոգությունն է հայտնել Եգանյանը:

Decrease in Birth Rates, Rise in Deaths: What's in Store for Armenia
The time when Armenia will have more deaths than births is not far, said demographer Ruben Yeganyan at a press conference in the Armenian capital today.
Yeganyan noted that the total birth rate coefficient in Armenia is 1.7 whereas the standard is 2.1, which shows how many children a woman has throughout her reproductive age.
"At the international level, there's a drop in birth rates. The factors for this drop are mainly the rise in standards of living and increase in education levels," he said, noting, however, that the situation in Armenia is markedly different.
According to the expert, the drop in birth rates in Armenia is due to the deterioration of socioeconomic standards in the country.
"In the 70s and 80s, the birth rate was almost stable. However, in the 90s, the situation radically changed, the reasons of which, unlike internationally, were the socioeconomic conditions and the huge wave of emigration. If there's no state intervention, if this country doesn't improve in economic, social and moral terms, the current state policy in the demographic sector will be considered simply a nervous contraction," he said.
The demographer expressed his concern for what is in store for Armenia if such trends continue.
"This process will continue rapidly, the age structure of the population will change, which, by the way, has already changed: if we judge by international standards, we are considered to have an aged population — we have reached a level of nearly 12% of our pension-age population, which is a very high level. Then, in both political and economic terms we will weaken, we will dwindle. If there is no intervention, the processes will carry on irreversibly," said a concerned Yeganyan.