Ստուրուան չի հրաժարվում «հայ Սահակաշվիլիի» մասին իր խոսքերից
Ռուսթավելիի անվան թբիլիսյան թատրոնի նախկին գեղարվեստական ղեկավար, ռեժիսոր Ռոբերտ Ստուրուան կարծում է, որ իրեն աշխատանքից ազատել են իշխանությունների հասցեին հնչեցրած քննադատական արտահայտությունների համար, իսկ ռասիզմի մեջ մեղադրանքներն ընդամենը պատրվակ էին:
«Ինչ վերաբերում է իմ այն հայտարարությանը, որ ես չեմ ցանկանում, որ իմ նախագահը հայ լինի, ապա ես չեմ կարծում, որ դա վիրավորական է: Եթե հայերից կամ ռուսներից մեկն ասի, որ երազում է, որ իր նախագահը վրացի լինի, ես ներողություն կխնդրեմ», - Ստուրուայի խոսքերն է փոխանցում «Գրուզիա Օնլայն»-ը:
«Ես շատ հայ ընկերներ ունեմ, և անգամ մորաքույրս է հայ», - ասել է ռեժիսորը` ևս մեկ անգամ ընդգծելով, որ իր արտահայտություններում ռասիզմի հետք էլ չկա, այնպես որ, ինքը մտադիր չէ ներողություն խնդրել:
Ավելի վաղ Ստուրուան, մատնանշելով Սահակաշվիլիի հայկական ծագումը, բացասական ենթատեքստով կապել էր այդ հանգամանքը նրա ծավալած գործունեության հետ, ինչպես նաև նշել էր, որ Սահակաշվիլին չի սիրում վրաց ազգը, որովհետև հայ է:

Former artistic director of the Tbilisi-based Rustaveli Theatre Robert Sturua believes that he was fired not because of his racist, xenophobic statements, but because of his statements critical of the Georgian government.
“As for my statement about the fact that I do not want my president to be Armenian, I don’t consider it offensive. If any Armenian or Russian says that he dreams that his president is Georgian, I apologize,” he said, reports Georgia Online.
“I have many Armenian friends, and even my aunt is Armenian,” said Sturua, once again stressing that there was no traces of racism in his statements, so he is not going to apologize for them.
Earlier, the prominent artistic director had said that Georgian President Mikheil Saakashvili cannot love Georgia because he is (secretly) of Armenian descent.