WikiLeaks. ՀԱԿ-ի ներքին խնդիրները` ըստ ԱՄՆ դեսպանատան
2008 թվականի ստեղծված Հայ Ազգային Կոնգրեսը չկարողացավ լուծել իր առջև դրված խնդիրը` իշխանությունից հեռացնել երկրի ղեկավարությանը: Այս մասին 2010 թվականի հունվարի 4-ին ԱՄՆ Պետդեպ ուղարկված փաստաթղթում գրում է ԱՄՆ փոխդեսպան Ջոզեֆ Փենինգթոնը: Նամակը գաղտնազերծել է WikiLeaks կայքը:
Ամերիկացի դիվանագետը նշում է, որ համաձայն ՀԱԿ-ում դեսպանատան կոնտակների, գոյություն ունի 4 հիմնական գործոն, որը անհամաձայնության առարկա է դարձել Կոնգրեսի ներսում:
«Դրանք են` Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հաշտվողական քաղաքականությունը նախագահ Սարգսյանի արտաքին քաղաքականության հետ կապված, Կոնգրեսի ներսում ժողովրդավարության պակասը, դեպի դրված խնդիրների լուծումն առաջ շարժվելու մարտավարության բացակայությունը և ֆինանսական միջոցների սղությունը: ՀԱԿ-ում մեր աղբյուրները նշում են, որ այս գործոնները կարող են Կոնգրեսի 17 կուսակցություններից շատերի համար հիասթափության պատճառ դառնալ, ինչը կստիպի նրանց ՀԱԿ-ից դուրս գալու ճանապարհներ փնտրել առանց կամուրջներն այրելու ականավոր, բայց իր անձի վրա կենտրոնացած ու քինոտ Տեր-Պետրոսյանի հետ:
Փենինգթոնը գրում է, որ ՀԱԿ-ի արտաքին քաղաքականության հետ կապված դիրքորոշումը անհամաձայնություն է առաջացրել ազգայնական անդամների շարքերում: Ինչ վերաբերում է ներքին ժողովրդավարության պակասին, ապա ԱՄՆ դեսպանատան աղբյուրները նշել են, որ սա ևս մեկ գործոն է, որ կարող է քայքայել Կոնգրեսի միասնությունը, քանի որ բոլոր որոշումները ընդունում է բացառապես Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, իսկ այդ որոշումները հետագայում ֆորմալացվում են, այսպես կոչված, քաղաքական խորհրդի կողմից, որը կշիռ չունի դրանց կայացման գործընթացում:
ԱՄՆ փոխդեսպանը գրում է, որ Կոնգրեսի ֆինանսական աղբյուրների պակասն առաջացել է նրանից հետո, երբ այն գործարարները, ովքեր աջակցում էին ՀԱԿ-ին, հույս ունենալով, որ այն իշխանության կգա, դադարել են դա անել, մասնավորապես, Փենինգթոնը նշում է գործարար Խաչատուր Սուքիասյանին:
«Թվում է` ՀԱԿ-ի` իր դիրքերը լիովին կորցնելը միայն ժամանակի խնդիր է, իսկ դա կարող է տեղի ունենալ հունվարյան ընտրություններից հետո (հունվարի 10-ին ԱԺ պատգամավորի տեղի համար պայքարում էր քաղբանտարկյալ Նիկոլ Փաշինյանը – խմբ.): Եթե ՀԱԿ-ը կարողանա խուսափել պառակտումից, դա տեղի կունենա միայն իր անդամների` քաղաքական բլոկը մինչև 2012 թվականի խորհրդարանական ընտրությունները պահելու ցանկության պատճառով: Այդ ժամանակ նրանք ավելի մեծ հնարավորություններ կունենա միասին պայքարելու, քան ընտրություններին գնալու առանձին-առանձին», - իր մեկնաբանության մեջ գրում է Փենինգթոնը:

Since its creation in May 2008, the 17-party opposition Armenian National Congress (ANC, or HAK in Armenian) has been unable to accomplish its stated goal of dislodging the ruling authorities from power, wrote then US Charge d'Affaires in Yerevan Joseph Pennington to the US State Department on Jan. 4, 2010, according to a recently released cable on WikiLeaks.
The US diplomat notes that according to the embassy's contacts inside ANC, four main factors "have combined to create mounting discouragement and disagreement within the ANC":
"These include LTP's conciliatory stance on President Sargsyan's foreign policy; a lack of internal democracy in the Congress; a lack of strategy to move towards declared goals; and a shortage of financial resources. These factors, contacts tell us, have brought many of the 17 member parties to apathy and discouragement, and prompted them to explore ways to break away from the ANC without burning their bridges with the prominent but self-centered and vindictive LTP."
Pennington writes that some of the "more nationalistic" members of the opposition bloc have "vehemently disagreed" with Ter-Petrossian's stance on foreign policy issues, in particular his views on Armenia-Turkey rapprochement and the resolution of the Nagorno-Karabakh conflict. "These members are disgruntled by LTP's apparent support of President Sargsyan on these issues."
The US embassy's contacts also note that lack of internal democracy is another factor undermining the bloc's integrity as decisions are made solely by Ter-Petrossian and "formalized in the so-called 'political council,' which has essentially no leverage in the decision-making process."
Another challenge that the bloc reportedly faces is a shortage of financial resources: "Those businessmen who were providing financial support to the ANC in hopes that the bloc might come to power have reportedly stopped doing so — including the former MP and embattled business tycoon Khachatur Sukiasyan."
The cable concludes with Pennington summing up his comments on Ter-Petrossian and the Armenian National Congress:
"Repudiation of the ruling authorities has always been the main reason for the ANC's existence. In this respect, its
supporters initially viewed LTP and his stature as a former president as assets for effecting change in an authoritarian political environment. These supporters, however, have lost hope in LTP, recognizing that the downsides of his leadership style (vanity, authoritarianism, personalized politics) are insurmountable. While many in the ANC are still reluctant to cut the cord due to their own political insignificance, it seems that it is only a matter of time — perhaps after the upcoming Jan. by-election — before the ANC completely loses its relevance. Should the ANC avoid an irretrievable break-up, it will only be because of its disparate parts' desire to keep the bloc on life support until the next round of parliamentary elections in 2012, where they would have a better chance competing together than going it alone."