Թբիլիսիում ԱՄՆ դեսպանը խոստացել էր օգնել հայերին Վրաստանում հայալեզու համալսարան բացել
Վրաստանում հայ համայնքի հիմնական խնդիրը հայոց լեզվի և մշակութային ժառանգության պահպանումն է, Վրաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Թեֆտոնի հետ զրույցում հայտարարել է Հայ առաքելական եկեղեցու վրացական թեմի ղեկավար Վազգեն Միրզախանյանը:
Հանդիպման ընթացքում Միրզախանյանը նշել է Վրաստանում իրենց ապագայի նկատմամբ Ախալքալաք և Ախալցխա  քաղաքների բնակիչների դրական տրամադրվածությունը: Տեղի համայնքին անհանգստացնող միակ խնդիրը լեզվի և ազգային մշակույթի պահպանումն է: «Գրուզիա Օնլայն»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ասված է WikiLeaks-ի կողմից 2009 թվականին գաղտնազերծված փաստաթղթում:
Թեմի առաջնորդը նաև առաջարկել է ԱՄՆ դեսպանին օժանդակել Հայ-վրացական համալսարանի բացման հարցում, որտեղ հայերը կկարողանան հայոց լեզվով ուսում ստանալ: Իր հերթին, դեսպան Թեֆտը խոստացել է խոսել այդ մասին Վրաստանի վերաինտեգրման հարցերով նախարար Թեմուր Յակոբաշվիլիի հետ:
Միրզախանյանը նաև հաղորդել է, որ Ախալքալաքում 400 հոգու համար նախատեսված մեծ վրացական դպրոց է կառուցվում, այն ժամանակ, երբ գյուղերից դժվար թե 100-120 վրացի աշակերտ հավաքվի: Նրա խոսքով` այդ դպրոցի հիմնական նպատակը տեղի հայերն են, որոնց վրացական կառավարությունը մտադիր է ստիպել վրացերեն սովորել:
Իր հերթին, «Ջավախք» ազգային շարժման ղեկավար Նորիկ Կարապետյանը ենթադրություն է արել, թե դպրոցը կարող է նախատեսված լինել Ջավախք տեղափոխվող վրացիների համար, որոնց միջոցով իշխանությունները ցանկանում են փոփոխել տարածաշրջանի ժողովրդագրական իրավիճակը:

Посол США в Грузии обещал помочь армянам открыть армяноязычный университет - WikiLeaks
Основной проблемой армянской общины в Грузии – статус армянского языка и сохранение культурного наследия, заявил глава грузинской епархии ААЦ Вазген Мирзаханян в ходе встречи с послом США в Грузии Джоном Тефтом.
В ходе встречи с послом Мирзаханян отмечает положительный настрой жителей городов Ахалкалаки и Ахалцихе по поводу будущего в Грузии. Единственные вопросы, беспокоящие местную общину, - это вопросы сохранения языкового и культурного наследия. Как передает «Грузия Онлайн», об этом стало известно из депеши от 16 июня 2009 года, обнародованной WikiLeaks в начале сентября.
Глава епархии также предложил послу США содействовать созданию Армяно-грузинского университета, где армяне смогут получать образование на армянском языке. В свою очередь, посол Тефт пообещал поговорить об этом с министром по вопросам реинтеграции Грузии Темуром Якобашвили.
Мирзаханян также сообщил тогда, что в Ахалкалаки строится большая грузинская школа на 400 учеников, в то время как с окрестных сел сейчас едва соберется 100-120 грузинских учеников. По его словам, главной целью этой школы являются местные армяне, которых грузинское правительство планирует вместо армянского заставлять учить грузинский.
В свою очередь, глава народного движения «Джавахк» Норик Карапетян предположил, что эта школа может быть предназначена для переселяющихся в Джавахк грузин, с помощью которых власти хотят изменить демографическую ситуацию в регионе. Он подчеркнул, что армянскому языку в Джавахети должен быть придан статус регионального в соответствии с Европейской хартией языков, которую Грузия подписала.