Նիկոլ Փաշինյանը սահմանադրական հեղափոխության կոչ է արել
Հայաստանը բռնազավթած վարչախումբը 74 օր գոյատևեց առանց քաղբանտարկյալների: Այս մասին Հայ Ազգային Կոնգրեսի այսօրվա հանրահավաքին հայտարարել է «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր, համաներմամբ ազատ արձակված քաղբանտարկյալ Նիկոլ Փաշինյանը` խոսելով օգոստոսի 9-ին ՀԱԿ-ի ակտիվիստներին ոստիկանության կողմից ծեծի ենթարկելու փաստի մասին:
Փաշինյանի խոսքով` Հայաստանում իշխանությունը, բացի խոշտանգումների լեզվից, շփվելու այլ ձև չունի:
Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանում այսօր ստեղծված իրավիճակը հեղափոխական է, քանի որ իշխանությունն ի վիճակի չէ լուծել ժողովրդի, երկրի առջև ծառացած խնդիրները, ապահովել երկրի զարգացումն ու ժողովրդավարությունը: Ավելին` ինքն է խոչընդոտ հանդիսանում այդ զարգացման համար:
Փաշինյանի խոսքով` եթե իշխանությունն ի վիճակի չէ լուծել այդ խնդիրները, ապա ժողովուրդն իր ձեռքով պետք է լուծի դրանք:
«Հիմա քաղաքացին պետք է դուրդ գա հրապարակ և սեփական ձեռքերով հաստատի օրինականությունը, բարոյականությունը: Հեղափոխությունը Հայաստանում կենսական անհրաժեշտություն է, և ես յուրաքանչյուրիդ կոչ եմ անում պատրաստվել սահմանադրական հեղափոխության», - հայտարարել է Փաշինյանը:
Նրա խոսքով` այդ հեղափոխությունը կարող է իրականություն դառնալ հրապարակում 500-հազարանոց բազմություն հավաքելու դեպքում և «սերժանտական իշխանությանը» հեռանալու համար 24 ժամ տալու դեպքում:
«Մենք այսօր հեռանալու ենք Ազատության հրապարակից, սակայն մոտ ժամանակներս հանրահավաքներից մեկում կազդարարվի թավշյա հեղափոխության մեկնարկը», - ասել է Փաշինյանը:
«Այսօր հեռացիր, վերադարձիր որպես հեղափոխական առաջնորդ, և հենց այստեղ ազդարարիր հայկական հեղափոխության մեկնարկը», - դիմելով հավաքվածներին` ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Armenia's administration lasted 74 days without political prisoners, said Armenian National Congress (HAK) senior representative, chief editor of local opposition paper Haykakan Jamanak ("Armenian Times") Nikol Pashinyan at the HAK rally on Friday. Pashinyan, who himself was imprisoned on political grounds and granted amnesty only recently, was referring to an Aug. 9 incident involving police and HAK activists which resulted in several youth activists being detained, one of whom — Tigran Araqelyan — has not yet been released.
According to Pashinyan, Armenia's authorities have no other way of speaking other than in the language of torture.
The opposition activist said the situation in Armenia today is revolutionary since the authorities are unable to resolve the people's and the country's woes or to ensure development of the country and democracy. Moreover, the authorities themselves are an obstacle to this development.
If the authorities are not in a position to resolve these issues, Pashinyan continued, then the people has to resolve them themselves. Recall, Pashinyan was arrested in 2008 along with other opposition activists for their role in the mass unrest following the disputed presidential election. In a WikiLeaks cable released late last month, a former US diplomat in Armenia said Pashinyan, "LTP's most radical lieutenant," "used extreme rhetoric to exhort protesters to fight."
"Citizens now have to come out to the square and establish legality and morality with their own hands. Revolution in Armenia is a vital necessity, and I call upon each of you to prepare for constitutional revolution," he said.
Accoring to Pashinyan, this revolution can become a reality if a 500,000–strong crowd is gathered in (Liberty) Square and gives the ruling authorities 24 hours to resign.
"We will leave Liberty Square today, but the start of the velvet revolution will be heralded at one of the rallies soon… Leave today, return as a revolutionary leader, and herald the start of the Armenian revolution right here," he said.