Հովո. «Սովետականությունը պարտվում է հայկական շոուներին»
Իհարկե, թատրոնը շոուների տեղ չէ, բայց այսօր բեմադրիչները հավես չունեն լավ ներկայացումներ բեմադրելու: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է «7.5», «No Comment» ներկայացումների հեղինակներից մեկը, հումորիստ, շոումեն Հովհաննես Ազոյանը:
Մեր խնդրանքով Ազոյանը մեկնաբանել է թատերական ռեժիսոր, բեմադրիչ Նիկոլայ Ծատուրյանի հնչեցրած հետևյալ հայտարարությունը.
«Մենք չենք ցանկանում Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում բեմադրված տեսնել այդ 8 ու կեսերը, 64 ալիքներն ու 96 ատամները, որոնք հանդիսատեսին ոչ մտածելու, ոչ էլ հուզվելու նյութ են տալիս»:
Նա նշել է, որ Նիկոլայ Ծատուրյանի խոսքն իրականում շոուների հեղինակներին չէ ուղղված:
«Իրականում նա էլ չգիտի` ում է մեղադրում: Նա շատ ճիշտ բան ա ասել. թատրոնը պիտի այնքան լավը լինի, որ շոուները չդիմանան մրցակցությանը և դուրս գան մրցակցությունից: Մարդիկ ավելի շատ հաճախում են շոուներին, քանի որ դա է նրանց ջանասիրաբար ներկայացվում, շոուների կազմակերպիչները շատ լավ են աշխատում», - նշել է Ազոյանը:
Այն, որ հին սերնդի բեմադրիչները լավ ներկայացումներ չեն բեմադրում, հումորիստը բացատրել է սովետական մտածելակերպով:
«Լավ, լիարժեք ասելիք բեմադրելու համար ազատ է պետք մտածել, ազատամիտ պետք է լինեն: Իսկ նրանք չեն հավատում ոչ մի բանի` ոչ իրենց, ոչ իրենց արածին, ոչ արդյունքին, ոչ էլ երկրին: Ոչ մի բանի չեն հավատում», - ասել է Ազոյանը:

Of course, the theater is no place for show biz, but directors today can't bother to stage good productions, said popular funnyman and one of the creators of the TV series "7.5" and the theater production "No Comment" Hovhannes (Hovo) Azoyan.
Epress.am asked the comedic actor to comment on the following statement by theater director, stage manager Nikolai Tsaturyan: "We don't want to see staged at the G. Sundukyan National Academic Theatre those 8-and-a-half's, 64 channels and 96 teeth , which give audiences material that neither makes them think nor moves them."
Azoyan said Tsaturyan's remarks are not really aimed at show biz creators.
"He himself doesn't really know who he's blaming. He said something quite right: theater has to be so good that show biz can't stand the competition and they get out of the competition. People more frequently see show biz since that's what's diligently presented to them — show biz producers work quite well," said Azoyan.
In the actor's opinion, that older-generation theater directors don't stage good productions is due to their "Soviet mentality."
"To stage something that can be said to be good you have to think freely, you have to a freethinker. But they believe in nothing — not in themselves, not in what they do, neither in the outcome nor in the country. They don't believe in anything," he said.