«Արմավիան» պնդում է, որ Լիբիային զենք չի մատակարարել
«Արմավիա» ավիաընկերությունը երբեք չի ունեցել «ԻԼ 76» ինքնաթիռ և զբաղվում է միայն ուղևորատար  փոխադրումներով, այլ ոչ թե բեռնափոխադրումներով: Այս մասին այսօր հայտնել է ընկերության մամուլի քարտուղար Նանա Ավետիսովան` մեկնաբանելով Մոլդովայի ազգային բանակի հրամանատար, գեներալ Յուրի Դոմինիկի հայտարարությունը: Վերջինս նշել է, որ զենքերի հերթական բաժինը վերցնելու և վերադառնալու նպատակով Լիբիայից Մոլդովա ժամանած Իլ-76 ինքնաթիռը պատկանում է «հայկական քաղաքացիական ավիաընկերությանը»:
Գեներալ Դոմինիկը հաստատել է այն փաստը, որ փոխադրողի համար գաղտնիք չի եղել, թե ուր է ուղղվում զենքը: Ըստ «Ինտերֆաքսի»` Քիշնևը լիբիական կողմին հին, ժամկետնանց զենք է վաճառել:
Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի մամլո քարտուղար Նելլի Չերչինյանը երեկ Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ «այս հարցի առնչությամբ մեկնաբանություն կարող է տալ միայն «Արմավիան»»: «Արմավիայի» մամուլի քարտուղարը հեռախոսազանգին երեկ չէր պատասխանում:

Armenian Airline Armavia Refutes Reports of Supplying Arms to Libya
Armavia air carrier has never had a IL-76 aircraft and only transports passengers and not cargo, said Armavia press secretary Nana Avetisova, commenting on a earlier statement by chief of general staff of Moldova’s national army, General Iurie Dominic, who said that the IL-76 that arrived in Moldova from Libya, with the aim of picking up a regular shipment of arms (and it is presumed to go back), belongs to “an Armenian civil air carrier.”
General Dominic confirmed the fact that where the arms were going was no secret to the air carrier. Citing a Moldovan TV channel’s public report, Interfax reports that Chisinau (Chişinău) sold old, expired weapons to Libya.
On Wednesday, Armenian Department of Civil Aviation press secretary Nelly Cherchinyan told Epress.am that “only Armavia can comment on this matter.”  However, Armavia's press office was not responding to calls yesterday.