Դերասանները բողոքում են Ջիգարխանյանի 30-ամյա սիրուհուց
Արմեն Ջիգարխանյանի ղեկավարության ներքո գործող Մոսկվայի դրամատիկական թատրոնում հերթական սկանդալն է բռնկվել: Այս անգամ մեղավորը հայտնի 75-ամյա դերասանի նոր սիրուհին է, գրում է «Էքսպրես գազետան»:
«Մի քանի տարի առաջ մեզ մոտ աշխատելու եկավ Վիտալինա Ցիմբալյուկ-Ռոմանովսկայան,- պատմել է Ջիգարխանյանի աշխատակիցներից մեկը,- Նրան առաջարկեցին դառնալ կոնցերտմեյստեր «Ալի Բաբա» նախագծում, որտեղ աշխատելով` նա որոշեց  շարունակել աշխատել Արմեն Ջիգարխանյանի հովանու ներքո: Ակնհայտ էր, որ նա խրախուսում է Վիտալինային: Նա համարձակ է, վստահ. չի վախենում իր կարծիքն արտահայտել, չնայած նրան, որ 30 էլ չկա»:
Լրագրողների խոսքով` Ջիգարխանյանը նախկինում էլ է փորձել հոգ տանել իրեն դուր եկած աշխատակցուհիների մասին: Բայց նրանք քաղաքավարի հասկացնում էին, որ պատրաստ չեն գեղարվեստական ղեկավարի հետ սիրավեպին. վերջինս ամուսնացած է, և անիմաստ է սիրավեպ սկսել, անգամ եթե վարպետի կինը ապրում է ԱՄՆ-ում:
Սակայն Վիտալինային խնդիրները չեն վախեցրել: Ընդհակառակը` նա ինքն է կրկնակի եռանդով սկսել  պայքարել Ջիգարխանյանի ուշադրությանն արժանանալու համար:
«Վերջերս Արմեն Բորիսովիչի սիրուհին սկսել է իր վրա ավելի ու ավելի կարևոր հարցերի պատասխանատվությունը վերցնել,- վստահեցնում են դերասանները,- Արդեն ոչ մեկի մոտ կասկած չի մնացել, որ շարքային աշխատակցուհին հսկայական ազդեցություն ունի գեղարվեստական ղեկավարի վրա: Եվ այն, որ 8 դերասաններ զրկվել են աշխատանքից, նույնպես Վիտալինայի «արժանիքն» է»:
Գործազուրկ դերասանները պատմել են պարբերականին. «Մոխրագույն մկնիկին շատ արագ հաջողվեց թատրոնը վերածել գարշահոտ աղբահորի: Երիտասարդ դերասանուհիները վախենում են նրանից, ինչպես կրակից»:
Ինքը` Արմեն Ջիգարխանյանը, հետևյալ կերպ է մեկնաբանել իրավիճակը. «Թատրոնում  բոլորը Համլետ չեն կարող լինել: Լավագույն դեպքում կա մեկը: Օրինակ, երբ ինձ ասում են, որ Տագանկայի թատրոնում Լյուբիմովը փողերը վերցրել և գրպանն է դրել, ես շարունակում եմ մնալ նրա կողքին: Չէ որ հենց նա է ծնել այդ մարդկանց, նրանցից պորֆեսիոնալներ է սարքել: Ւսկ դա ամենակարևորն է: Լավ խաղա: Այդ դեպքում և լավ խմես, և լավ հաց կուտես: Պայքարեք բանբասողների դեմ, նրանց ճաշի մեջ մի բան լցրեք», - ասել է Ջիգարխանյանը:

A new scandal has engulfed Armen Dzigarkhanyan’s Moscow Drama Theater. This time the guilty is the well-known 75-year-old actor’s new lover, reports Express Gazeta.
“A few years ago, Vitalina Cymbalyuk Romanovskaya came to work for us,” said one of Dzigarkhanyan’s employees. “She was offered [the position of] concertmistress [Konzertmeister] in the Ali Baba production, where… she continued to work under the auspices of Armen Dzigarkhanyan. It was clear that he encouraged Vitalina. She is stubborn and confident: she isn’t afraid of expressing her opinion, despite the fact that she’s not even 30 [years old].”
According to journalists, Dzigarkhanyan before as well tried to “take care” of those female employees whom he liked. But they let it be known in a civilized way that they weren’t ready for a romance with the artistic director. He is married and it’s pointless to begin a romance, even if his wife lives in the US.
But these issues didn’t bother Vitalina. On the contrary, she began to struggle twice as hard for Dzigarkhanyan’s attention, writes Express Gazeta.
“Recently Armen Borisovich’s mistress began to take on more and more responsibility on important issues,” asserted the actors. “No one has any more doubts that an ordinary employee has an enormous impact on the artistic director. And what of the loss of as many as eight actors — this too is Vitalina’s ‘merit’.”
The unemployed actors told the Russian publication: “The grey mouse very quickly was able to make a decent theater into a stinking cesspool. Young actresses fear her like they fear fire.”
Armen Dzigarkhanyan, however, commented on the situation as follows: “In the theater, not everyone can be Hamlet. At best, there is one. For example, when they tell me that [director Yuri] Lyubimov took the money from Taganka Theater and put it in his pocket, I continue to stand by his side. After all, he created those people; he made them professionals. Play well. Then you will both eat and drink well. Fight against gossip — put a little something in their dinner!”