ԼՂՀ այցելած քաղաքական գործիչ. «Ես Ալիևի հետ եմ սովորել»
Ադրբեջանի և Ղարաբաղի միավորումը կամ կոնֆեդերացիայի ստեղծումը հնարավոր չէ: Այս մասին Vesti.az լրատվական կայքին տված հարցազրյուցում ասել է «Արդար Ռուսաստան» կուսակցության անդամ, ՌԴ Պետդումայի նախկին պատգամավոր Ալեքսեյ Միտրոֆանովը, ում ԼՂՀ այցելությունից հետո արգելել են մուտք գործել Ադրբեջան:
- Ադրբեջանի ԱԳ նախարարության որոշումն ինձ համար անսպասելի էր: Չեմ հասկանում` ինչու Ադրբեջանի արտգործնախարարությունն այդքան կտրուկ արձագանքեց իմ այցին: Չէ՞ որ ես ոչ մի ոչ բարեկամական հայտարարություն Ադրբեջանի հասցեին չեմ արել: Ընդհակառակը, ամեն ինչ շատ կոռեկտ էր: Այո, ես Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին ողջույններ եմ փոխանցել հարյուր հազարավոր մարդկանցից, որոնք կարեկցում են իրենց, սակայն ես դրանում ոչ մի վատ բան չեմ տեսնում: Եղել են մարդիկ, որոնք կարեկցում են իրենց:
- Իսկ ի՞նչ կասեք Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչելու` Մոսկվային ուղղված Ձեր կոչի մասին, որովհետև «Ադրբեջանի և Ղարաբաղի ֆեդերացիայի կամ կոնֆեդերացիայի ստեղծումը հնարավոր չէ»: Դուք չե՞ք հերքում, որ դրանք Ձեր խոսքերն են:
- Չեմ հերքում: Ես ասել եմ այդ բառերը: Բայց ասել եմ ոչ թե նրա համար, որ վիրավորեմ ադրբեջանական կողմը: Ես խոսել եմ այն իրականության մասին, որը, իմ տեսանկյունից, գոյություն ունի: Կոնֆեդերացիան կամ Ադրբեջանի և Ղարաբաղի միավորումը հնարավոր չեն: Ինչ-որ բան կարելի է լուծել միայն ռազմական ճանապարհով: Ես այդ առումով եմ ասել: Ղարաբաղում տրամադրություններն այնպիսին են, որ Ադրբեջանի հետ միավորումը պարզապես հնարավոր չէ պատկերացնել:
- Ինչ էլ որ լինի, Դուք Ադրբեջանի Հանրապետության օրենսդրությունը խախտելու համար «սև ցուցակում» եք հայտնվել: Դուք հասկանում եք, որ այլևս չեք կարող այցելել Ադրբեջան:
- Այդ առումով ես ծրագրում եմ համապատասխան գերատեսչություններին դիմել: Եվս մեկ անգամ կրկնեմ` Ադրբեջան կատարած իմ այցի ժամանակ ես չեմ վիրավորել ադրբեջանցի պաշտոնյաներին, Ադրբեջանի ժողովրդին, որին ես մեծ հարգանքով եմ վերաբերվում: Ես ինստիտուտում սովորել եմ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, ճիշտ է մեկ կուրս ցածր եմ եղել: Մենք անգամ ընդհանուր ծանոթներ ունենք:

A confederation or the reunification of Karabakh and Azerbaijan is impossible, said Fair Russia party member and former deputy of the State Duma from the Liberal Democratic Party of Russia Aleksey Mitrofanov in an interview with Vesti.az, who has been denied entry into Azerbaijan after visiting the unrecognized Republic of Nagorno-Karabakh.
- The decision by Azerbaijan's foreign affairs ministry was unexpected for me... I don't understand why the Azerbaijani foreign ministry reacted so sharply to my visit. I didn't make any hostile remarks about Azerbaijan. On the contrary, all was well... Yes, I gave the people of Karabakh greetings from hundreds of thousands of sympathizers, but I don't see anything wrong with that. There are people who sympathize with them.
And what about your call for Moscow to recognize Karabakh's independence because "the creation of a Nagorno Karabakh–Azerbaijan federation or confederation is not possible"? You do not deny these are your words, yes?
- I don't deny it. I said those words. But I didn't say it to offend the Azerbaijani side. I spoke of the actual reality which, in my view, exists. A confederation or the reunification of Karabakh and Azerbaijan is impossible. You can only decide on a military solution. I said it in this sense. The mood in Karabakh is such that a confederation or reunification with Azerbaijan is simply impossible.
Whatever happens, for violating the Republic of Azerbaijan's legislation, you are included on the "Black List." You understand that you will not be able to visit Azerbaijan?
- I plan to appeal to the relevant authorities on this matter. I repeat: During my visit to Karabakh, I did not offend any Azerbaijani officials, nor the people of Azerbaijan, for whom, incidentally, I have great respect. I studied at the Institute together with Azerbaijani President Ilham Aliyev, although I was one year behind him. We even have friends in common.