Նորանկախ Հայաստանը տառապում է. «Ժառանգության» շնորհավորական ուղերձը
Անկախության ճանապարհը դժվար էր, վճարված գինը` շատ թանկ. դա նախևառաջ հազարավոր հայ հերոսների կյանքն էր, ովքեր ընկան հանուն Արցախի ազատագրման և հանուն Հայաստանի ինքնիշխանության: Այս մասին ասված է ՀՀ անկախության հռչակման 20-ամյակի կապակցությամբ «Ժառանգություն» կուսակցության կողմից հղված շնորհավորական ուղերձի մեջ:
«Առաջին և Երկրորդ հանրապետություններից տնտեսական, գիտակրթական ու մշակութային հարուստ ժառանգություն ստացած, 21-րդ դարի նախաշեմին հիմնադրված և ազատագրական պատերազմում հաղթանակած Երրորդ հանրապետությունը գոյության 20 տարիների ավարտին պետք է դարձած լիներ հայոց երազանքների մարմնավորումը, հազարամյակների ընթացքում երբևէ գոյություն ունեցած հայկական պետականությունների դափնեպսակը: Ցավոք սրտի, այդպես չէ. նորանկախ Հայաստանը տակավին տառապում է անարդարությունների, անօրինությունների և անազատության ախտից: Մնում է հուսալ, որ անցած երկու տասնամյակների բոլոր իշխանությունների անխոհեմ, երբեմն էլ` նեղ անձնական շահադիտությունները սպասարկող քաղաքականության փոխարեն, ի վերջո, կունենանք ազգային-պետական մտածողություն, արդյունավետ կառավարում և ճիշտ ռազմավարություն, որոնք Հանրապետության հիմնադիր հանդիսացող բոլոր սոցիալական խավերին, բոլոր քաղաքացիներին կբերեն ապահով ու բարօր ապագա, և այն այլևս իրեն օտար չի զգա սեփական հայրենիքում, անվերադարձ չի հեռանա այլ երկրներ: Եվ դրան հասնելու ենք բոլորս միասին` ուժերի մեկտեղմամբ, նոր քաղաքական այլընտրանք առաջարկելով և Հանրապետության հիմնադիր քաղաքացիների երազանքների պետությունը կերտելու հանձնառությամբ», - ասված է «Ժառանգություն» կուսակցության ուղերձի մեջ:

'Newly Independent Armenia Still Suffers': Heritage Party on Eve of Armenia's 20th Anniversary
The path to independence was hard and the price paid, extremely high: thousands of Armenian heroes fell for the liberation of Nagorno-Karabakh and Armenia’s sovereignty. So reads a congratulatory message by the opposition Heritage Party on the occasion of the Republic of Armenia's 20th anniversary.
"The Third Republic that fought its independence on the eve of the 21st century received a rich economic, scientific, educational and cultural heritage from the First and Second republics. During the past 20 years was expected to become the symbol and the crown of the Armenian statehoods ever existed during centuries. But unfortunately that was not the case: the newly independent Armenia still suffers from injustice, illegalities and lack of freedom.
"Now we hope that after the irrational, sometimes even narrow-minded policies adopted by all the previous governments, we would finally have policies that are based on national interests, effective governance and right strategies that would bring a secure and prosperous future to all social groups, all citizens who founded the Republic, and that no Armenian would ever again feel as if he was an alien in his own homeland and leave it for good.
"We will get to this goal by uniting our capacities, by suggesting a new political alternative and with the commitment to create a state that has been the dream of the Armenians who founded the Republic," reads the message, in part.