Հրանտ Դինքի սպանության մեջ խառնված են իրավապահները, խոստովանել են Թուրքիայում
Երկուշաբթի Ստամբուլի 14-րդ քրեական դատարանի գլխավոր դատախազ Հիքմեթ Ուստան հայտարարել է Թուրքիայի ուժային կառույցների ներկայացուցիչների և թուրքահայ լրագրող Հրանտ Դինքի սպանության մեջ մեղադրվող երկու անձանց` Էրհան Թունչելի և Յասին Հայալի կապի մասին: Հիշեցնենք, որ վերջին երկուսն են դրդել ազգայնական երիտասարդ Օգյուն Սամաստին սպանության, որը տեղի է ունեցել 2007 թվականի հունվարի 19-ին:
Ուստան հայտնել է, որ Սամաստը և նրան հանցավոր գործողությունների դրդած Թունչելն ու Հայալը կապ են ունեցել չորս իրավապահների` սերժանտ Սատլիմիժ Շահինի, շարքայիններ Ունսալ Գյուրելի, Ռեսուլ Քյություքօղլուի և Ահմեդ Ֆարուք Այդօղդուի հետ: Նշենք, որ դատավարության 4,5 տարիների ընթացքում Հրանտ Դինքի ընտանիքի փաստաբանները պնդել են, որ իրավապահ մարմինները տեղյակ են եղել ծրագրվող սպանության մասին, սակայն քննչական մարմինները նոր են սկսել արձագանքել այդ հայտարարություններին:
Այժմ քննիչները պարզել են, որ Շահինը Ստամբուլում է եղել միջադեպի օրը, մինչդեռ Թունչելը քննության ընթացքում պնդել էր, որ նա այդ օրը քաղաքում չի եղել: Դեռ ավելի 2007 թվականի մարտի 30-ին արված իր հայտարարության մեջ Շահինը նշել էր, որ ծանոթացել է Թունչելին Թունքայ Ուզունդալի միջոցով: Դատախազի կողմից տրամադրված զեկույցը հաստատում է, որ Շահինը 45 անգամ զանգահարել է Թունչելին և 48 անգամ Ուզունդալին:
Ինչպես նշում է Today's Zaman-ը, Ուստայի խոսքերն առաջին պաշտոնական հայտարարությունն են, որոնք հաստատում են մարդասպանի կապը «Էրգենեկոն» հանցավոր խմբավորման հետ: Թուրքիայի դատախազությունը նաև նշել է, որ սպանության հետևում կանգնած է Տրաբզոն նահանգում գործած «Էրգենեկոնի» խումբը:

2026, 3 June, Wednesday
İstanbul 14th Criminal Court Chief Public Prosecutor Hikmet Usta on Monday said connections exist between members of the military and two men who incited Ogün Samast to murder Turkish-Armenian journalist Hrant Dink outside the office of the Agos weekly in 2007, reports Today's Zaman.
Usta said Samast and instigators Erhan Tuncel and Yasin Hayal had unusual connections to three members of the military: Spc. Sgt. Satılmış Şahin, Pvt. Ünsal Gürel, Pvt. Resul Kütükoğlu and Pvt. Ahmet Faruk Aydoğdu.
Usta’s words show the connection between Spt. Sgt. Şahin and Tuncel. Investigators found that Şahin was in İstanbul on the day of the incident, whereas Tuncel claims he was outside İstanbul. In addition, Şahin in his statement on Mar. 30, 2007, stated that he had met Tuncel through Tuncay Uzundal while doing random ID checks. Şahin states that he saw Uzundal again a few times when he was carrying out inspections at Internet cafes, where Uzundal requested Şahin’s cell phone number. A report provided by the prosecutor’s office states that Şahin had called Tuncel 45 times and Uzundal 48 times.
Usta’s latest announcement is the first dictum which drew attention to the murder’s ties to Ergenekon. The prosecution has pointed to an Ergenekon cell in the Black Sea province of Trabzon as being behind the murder.
A former police informant, Tuncel is believed to have supplied the hitman with a gun while Hayal is accused of having acted with Tuncel in masterminding the Dink murder.