Արաբ բլոգերները կարող են արժանանալ Խաղաղության նոբելյան մրցանակի
2011 թվականի Խաղաղության նոբելյան մրցանակի հավակնորդների թվում կարող են հայտնվել այն բլոգերները, որոնք սոցիալական կայքերի միջոցով ընթացիկ տարվա գարնանը հեղափոխական շարժումներ էին կազմակերպում Մերձավոր Արևելքի և Աֆրիկայի մահմեդական երկրներում:
Նման առաջարկով է հանդես եկել Նորվեգիայի նախկին արտգործնախարար Յան Էգելանդը: Նրա խոսքով` նման կերպ կազմկոմիտեի ղեկավարությունը ցանկանում է արձագանքել խոշոր միջազգային իրադարձությանը: Այս տրամաբանությունից ելնելով` Նոբելյան կոմիտեն կարող է մրցանակ շնորհել Եգիպտոսում Google որոնողական կայքի մենեջեր Վաել Գոնիմին, ով համարվում է եգիպտական հեղափոխության գլխավոր կազմակերպիչներից մեկը: Մրցանակի հավակնորդների մեջ կարող է լինել նաև թունիսցի բլոգեր Լինա Բեն Մեննին, հաղորդում է Reuters գործակալությունը:
«Իր կարևորությամբ և բեկումնայնությամբ ոչ մի իրադարձություն չի կարող մոտենալ այս գարնանը արաբական երկրներում տեղի ունեցած դեպքերին»,- նշել է Էգելանդը:
Մրցանակի հաղթողների անունները կհրապարակվեն հոկտեմբերի 7-ին Օսլոյում: Խաղաղության մրցանակի հավակնորդների թվում են նաև Wikileaks սկանդալային կայքի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժը, Գերմանիայի նախկին կանցլեր Հելմուտ Քոլը:

Нобелевскую премию мира могут вручить арабским блогерам
В числе главных номинантов на Нобелевскую премию мира за 2011г. могут оказаться блогеры, которые через социальные сети организовывали революционные движения в мусульманских странах Ближнего Востока и Африки весной этого года.
Такое мнение выразил Ян Эгеланд, бывший министр иностранных дел Норвегии. По его словам, руководство премии хочет отразить крупнейшие международные события. Следуя этой логике нобелевский комитет может отметить Ваэля Гонима, менеджера компании Google в Египте, который считается одним из главных организаторов египетской революции, и блогера из Туниса Лину Бен Менни, передает Reuters.
"Ничто не приближается по значению и поворотности момента к событиям в арабском мире этой весной" - отмечает Эгеланд.
С этим мнением согласен и Кристиан Берг Харпвикен, глава института по исследованию проблем мира в Осло. "Арабская весна" станет одним из самых обсуждаемых вопросов внутренних дискуссий нобелевского комитета", - заверяет он. "Есть большое желание не только отдать приз за большой вклад в настоящий момент, но и самим призом сделать вклад в настоящий момент".
По мнению Эгеланда, деятели "арабской весны" будут представлять людей, которые продвигают демократическое движение ради мира. "Возможно, им станет кто-то из тех, кто создавал страницы на Facebook".
Лауреатов премии объявят 7 октября в Осло. В числе негласных претендентов на премию также основатель Wikileaks Джулиан Ассанж, бывший канцлер Германии Гельмут Коль, передает РБК.