Ոստիկանը թմրամիջոցներ էր իրացնում «Ծղոտներում»
Հատուկ քննչական ծառայությունում ավարտվել է ոստիկանության օպերլիազորի կողմից թմրամիջոց իրացնելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Նախաքննության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ ոստիկանության լեյտենանտ Ստեփան Տոնոյանը աշխատել է ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության քրեական հետախուզության 1-ի բաժանմունքում` որպես օպերլիազոր: Ըստ նախաքննության տվյալների` Ստեփան Տոնոյանը 2010թ. նոյեմբերին Ն. Իգիթյանին հյուրասիրելու եղանակով իրացրել է զգալի չափերի մարիխուանա տեսակի թմրամիջոց: 2011թ. հունվար-փետրվար ամիսներին օպերլիազորը «Ծղոտներ» ռեստորանային համալիրում մեթիլէնդիօքսիմետամֆենամին տեսակի թմրամիջոց է իրացրել Ն. Իգիթյանին և Ն. Մարգարյանին, իսկ 2011թ. մարտի 11-ին նույն ռեստորանային համալիրում զգալի չափերի մարիխուանա տեսակի թմրամիջոց կրկին հյուրասիրելու եղանակով իրացրել է Ռ. Խաչատրյանին:
Բացի այդ, նախաքննությամբ ձեռք են բերվել տվյալներ, որ օպերլիազոր Ստեփան Տոնոյանի եղբայրը` Սերգեյ Տոնոյանը, ով աշխատել է ՀՀ ԿԱ կադաստրի պետական կոմիտեի Ավանի տարածքային ստորաբաժանման բաժնում որպես բաժնի պետ, 2010թ. օգոստոսից մինչև 2011թ. մայիսն ընկած ժամանակահատվածում աճեցրել է կանաբիս տեսակի բույս, որը վերամշակելով` պատրաստել է առանձնապես խոշոր չափերի մարիխուանա տեսակի թմրամիջոց:
Վերջինս անձամբ և իր ընկերուհու միջոցով պատրաստված թմրամիջոցը վաճառել է տարբեր անձանց:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա ոստիկանության լեյտենանտ, ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության քրեական հետախուզության 1-ին բաժանմունքի օպերլիազոր Ստեփան Տոնոյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ Սերգեյ Տոնոյանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին եւ 2-րդ կետերով:Քրեական գործն ուղարկվել է Արաբկիր եւ Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան` ըստ էության քննելու համար, հայտնում են ՀՀ Գլխավոր դատախազությունից:

Home / Armenia / Police Officer Accused in Illegal Sale of Narcotics
The RA Special Investigation Service has completed its preliminary investigation of the criminal case against a police officer for carrying out the illegal sale of narcotics. The prosecutor supervising the preliminary investigation of the criminal case has confirmed the bill of indictment.
According to a statement by the RA Prosecutor General’s Office, the preliminary investigation revealed that Lieutenant Stepan Tonoyan worked as a police officer in Division 1 of the Criminal Investigation Department of Yerevan Police. Lieutenant Tonoyan sold a considerable amount of marijuana to N. Igityan in Nov. 2010. He also sold a methylenedioxy-methamphenamine type of narcotic to N. Igityan and N. Margaryan in Tsghotner restaurant in Jan. and Feb. 2011, as well as a considerable amount of marijuana to R. Khachatryan on Mar. 11, 2011.
Furthermore, it was stated during the preliminary investigation that Lieutenant Tonoyan’s brother Sergei Tonoyan, who had worked as a head of division of the Avan territorial subdivision of the RA State Committee of Cadastre, grew a cannabis type of narcotics from Aug. 2010 to May 2011 and through processing it got a considerable amount of marijuana. Together with his girlfriend he sold the narcotic to many people.
Lieutenant Tonoyan has been charged according to RA Criminal Code Article 233 Section1, while Sergei Tonoyan has been charged according to RA Criminal Code Article 233 Section 3 Parts 1 and 2. The criminal case has been sent to the Court of First Instance of Arabkir and Kanaker-Zeytun Administrative Districts.