Հոդվածի անունը սխալ են գրել. «Արմավիայի» հայցադիմումն ընդդեմ օրաթերթի
«Չորրորդ ինքնիշխանություն» օրաթերթն իր այսօրվա համարում ներկայացրել է թերթի դեմ ուղղված «Արմավիա» ավիաընկերության դատական հայցի մանրամասները:
Ընկերությունը թերթից 2 միլիոն դրամ է պահանջում «գործարար համբավն արատավորող» տեղեկություններ հրապարակելու համար:
«ՉԻ»-ն նշում է, որ «Արմավիան», որը պատկանում է հայտնի գործարար Միխայիլ Բաղդասարովին, իր հայցադիմումում նշել է, որ դատի է տվել թերթին «Արմավիան է զենք մատակարարել» հոդվածի համար, մինչդեռ իրականում տպած լուրը հարցականով է եղել «Արմավիա՞ն է զենք մատակարարել»: Փաստորեն, հրապարակումը չի հաստատում «Արմավիայի» ինքնաթիռով զենք մատակարարելու փաստը, այլ ընդամենը հարցարդում է անում:
Թերթը նաև նշում է, որ լուրի հրապարակման հաջորդ օրը Epress.am-ը հերքում է տարածել, և «ՉԻ»-ն այդ հերքումը տպագրել է:
«Մեր թերթում հրապարակված լուրի ցանկացած նախադասություն կոնկերտ սկզբնաղբյուր ունի, որոնցից որևէ մեկին «Արմավիան», չգիտես ինչու, դատի չի տվել: Մեր միակ «նախաձեռնությունը» եղել է «Արմավիայի» ինքնաթիռներից մեկի լուսանկարը տեղադրելը:Փաստորեն` ստացվում է, որ «Արմավիայի» համբավն արատավորել է նույն այդ ընկերության ինքնաթիռի լուսանկա՞րը», - հարցադրում է անում օրաթերթը:
«ՉԻ»-ն նշում է նաև, որ ժամանակին, երբ մամուլի մասին օրենքն «ապաքրեականացվում» էր, շատերի համար հասկանալի էր, որ իշխանությունները դա օգտագործելու են անցանկալի լրատվամիջոցներին դատական գործընթացներով խեղդելու և սնանկացնելու համար։ Անցավ մի քանի ամիս, և մի շարք ընդդիմադիր լրատվամիջոցներ արդեն իսկ միլիոնանոց տույժերի են երթարկվել:
«Այս բացահայտ տեռորը կանխելու միակ ձետ թերևս այն կլիներ, որ լրատվամիջոցները միանային՝ անկախ քաղաքական կողմնորոշումներից, և փորձեին պաշտպանել սեփական իրավունքներր, բայց անկեղծ ասած՝ տպավորությունն այնպիսին է, թե մեր լրատվամիջոցները ոչ սեփական «անձի արժանապատվություն» ունեն, ոչ էլ «գործարար համբավ»։ Օրինակ՝ նույն Միխայիլ Բադդասարովր վերջերս հեռաստաեթերից լրագրողներին անվանեց «անմեղսունակ»։ Եվ ի՞նչ։ Մեռելային լոություն։ Երևի միայն մեր թերթն անդրադարձավ։ Եթե այդ հայտարարությունից հետո լրագրողները հերթով դատի տային Բաղդասարովին, ու ամեն մեկը 2 միլիոն դրամ պահանջեր, հաստատ այս վիճակը չէր լինի», - գրում է օրաթերթը:
Հիշեցնենք, որ Բաղդասարովի պահանջի պատճառը «ՉԻ»-ի՝ Epress.am-ից արտատպած «Հայկական ավիաընկերությունը զե՞նք էր մատակարարում Լիբիային» հոդվածը, որում, մասնավորապես, վկայակոչվում են Մոլդովայի ազգային բանակի հրամանատար, գեներալ Յուրի Դոմինիկի խոսքերն այն մասին, որ զենքերի հերթական բաժինը վերցնելու և վերադառնալու նպատակով Լիբիայից Մոլդովա ժամանած Իլ-76 ինքնաթիռը պատկանում է «հայկական քաղաքացիական ավիաընկերությանը» (հոդվածի սկզբնաղբյուրը` «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանի կայք): Epress.am-ը «Էխո Մոսկվիի» հրապարակման առնչությամբ դիմել էր Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի մամուլի քարտուղար Նելլի Չերչինյանին, ով մեզ հայտնել էր, որ այս հարցի առնչությամբ մեկնաբանություն կարող է տալ «Արմավիան»: «Արմավիա» ավիաընկերության մամուլի քարտուղար Նանա Ավետիսովան հեռախոսազանգին չէր պատասխանել: Ավելի ուշ «Արմավիան» հաղորդագրություն էր տարածել, որով պնդում էր, որ ««Արմավիա» ավիաընկերությունը երբեք չի ունեցել «ԻԼ 76» ինքնաթիռ և զբաղվում է միայն ուղևորատար փոխադրումներով, այլ ոչ թե բեռնափոխադրումներով»:

Armenian air carrier Armavia has filed a lawsuit against local daily Chorrord Inqnishkhanutyun ("Fourth Self-Authority") for publishing news that it says harmed its business reputation. The airline company is asking for 2 million drams ($5,300 USD) in damages.
The newspaper in its issue today notes that Armavia is suing the paper for an article titled "Armavia is supplying weapons to Libya'; however, the headline was, in fact, "Is Armavia supplying weapons to Libya?" thereby placing into doubt the actual fact of the matter.
Chorrord Inqnishkhanutyun, or "ChI" as it's commonly known, also points out that the news was reprinted from Epress.am, which then refuted the news the following day. This retraction was also reprinted by ChI.
"Every sentence in the article published in our paper has a specific source, but Armavia, for some unknown reason, is not suing any of them. Our sole 'initiative' was to publish a photo of one of Armavia's planes . So Armavia's business reputation was tainted by a photo of one of its own planes?" asks the daily.
Recall, an article previously published by Epress.am noted that Commander of the National Army and Chief of General Staff of Moldova’s Armed Forces, Brigadier General Iurie Dominic said that a IL-76 aircraft that arrived in Moldova from Libya, with the aim of picking up a regular shipment of arms (and it is presumed will go back), belongs to “an Armenian civil air carrier.” [Note, the statement was originally published by the Ekho Moskvy (Echo of Moscow) radio station as well as Interfax news agency.]
Epress.am then sought comment from Armenian Department of Civil Aviation press secretary Nelly Cherchinyan, who said that “only Armavia can comment on this matter.”  However, Armavia’s press office did not respond to calls at the time.
Later, on Sept. 16, Armavia employees and others who had come to support company owner Mikhail Baghdasarov were protesting outside the editorial office of local newspaper Chorrord Inqnishkhanutyun.
Chorrord Inqnishkhanutyun reporter Gohar Veziryan, speaking with Epress.am on Friday, said that nearly no one gathered outside their office yesterday knew why they had come. “Only a few knew; the rest were simply ensuring the numbers.”
“They were making statements of a damning nature; they were accusing us of disseminating false information. They were declaring, ‘We’ll crush and incinerate the editorial offices — what do you want from the guy, that man is a benefactor .’ We were trying as much as possible to explain that we weren’t the original source, that we republished from Epress.am, but they didn’t want to understand anything — they only threatened and cursed ,” said the journalist.
“They initially blamed us, saying we didn’t republish the information identically, but when the police came and ensured our safe entrance into the building, one of the women got in with us and I showed her both the paper’s publication and published on the Epress.am website.”
In a recent turn of events, Moldovan Brigadier General Iurie Dominic was recently fired — allegedly in connection with this scandal.