«Հազարամյակի մարտահրավեր» կորպորացիայի փոխտնօրենը գալիս է ստուգելու հայաստանյան ծրագրի արդյունքները
«Հազարամյակի մարտահրավեր» կորպորացիայի փոխտնօրեն Փաթրիք Ֆայնը հոկտեմբերի 2-4-ը կլինի Հայաստանում` դիտարկելու Միացյալ Նահանգների ֆինանսավորմամբ իրականացվող ՀՄՀ-Հայաստան ծրագրի արդյունքները: ԱՄՆ դեսպանատան մամուլի ծառայության փոխանցմամբ` այցի ընթացքում նա հանդիպումներ կունենա նախագահ Սերժ Սարգսյանի, ՀՀ կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաների, շահառու ֆերմերների, գործընկեր դոնորների, մասնավոր հատվածի և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ:
2006թ. ԱՄՆ կառավարությանն առընթեր Հազարամյակի մարտահրավեր կորպորացիան (ՀՄԿ) և ՀՀ կառավարությունը ստորագրեցին համաձայնագիր, որը նպատակ ուներ գյուղատնտեսության ոլորտում կայուն տնտեսական աճի միջոցով նվազեցնել գյուղական աղքատությունը: Ծրագրի ավարտին` 2011թ. սեպտեմբերի 29-ին, ՀՄԿ այս դրամաշնորհի ներքո ՀՄՀ-Հայաստան ծրագրի իրականացման համար կատարված ներդրումը կկազմի մոտ 177 միլիոն ԱՄՆ դոլար: Ծրագիրը երկրի մայր ջրանցքների հիմնական հատվածների վերականգնման, մեծ կարևորության պոմպակայանների արդիականացման, նոր ինքնահոս համակարգերի ձևավորման, ներտնտեսային ջրանցքների վերակառուցման  ու Արարատյան դաշտավայրի դրենաժային համակարգի առանձին հատվածների վերականգնման արդյունքում  կունենա ավելի քան 420000 գյուղաբնակ շահառուներ Հայաստանի շուրջ 350 համայնքներում: ՀՄՀ-Հայաստան ծրագրի շրջանակում տնտեսության վարման առաջադեմ փորձի վերաբերյալ վերապատրաստումներ են անցել ավելի քան 45000 ֆերմերներ, տեխնիկական աջակցություն է ցուցաբերվել ջուր մատակարարող հաստատություններին, իսկ ծրագրի նպատակների իրագործման նպատակով ֆերմերներին ու ագրոբիզնեսի փոքր ձեռնարկություններին տրամադրվել է 8.5 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վարկեր:
ՀՄԿ-ն ԱՄՆ կառավարության օտարերկրյա օժանդակություն իրականացնող նորարարական կառույց է, որն օգնում պայքար ծավալել գլոբալ աղքատության հաղթահարման ուղղությամբ:

Заместитель директора корпорации «Вызовы тысячелетия» едет в Армению 2-4 октября, чтоб проследить за результатами своей программы. Как сообщает пресс-служба посольства США, в ходе своего визита он встретится с президентом Сержем Саргсяном, министрами, сотрудниками-донорами, представителями частного и государственного сектора.
В 2006 году корпорация «Вызовы тысячалетия» (КВП) и правительство Армении подписали соглашение, которая призвана сократить бедность среди сельских жителей благодаря устойчивому росту в сельского хозяйствя. 29 сентября 2011 года, ко времени завершения программы, вклад в развитие сельского хозяства Армении со стороны КВП достигнет 177 млн долларов. Большое место в программе уделяется восстанавлению водоканалов, модернизации насосных станций, перестройке внутриэкономических каналов и восстанавлению дренажной системы Араратской долины.
В рамках этой программы подготовку к применению прогрессивных технологий прошли более 45 тысяч фермеров, техническая поддержка была оказана учреждениям, ответственным за вододоснабжение, а для достижения основных целей программы, фермерам и малым организациям в сфере агробизнеса были выделены займы в 8,5 млн долларов США.
«Вызов тысячалетия» - новая программа под руководством США, помогающая бороться в глобальной бедностью в мире.