Տեր-Պետրոսյանը քննադատել է Շմիդտին. Գերմանիայի դեսպանը համաձայն չէ
Այսօր Ազատության հրապարակ եկած Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Հանս Յոխեն Շմիդտը հանդիպել է ՀՀ առաջին նախագահ, ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հետ:
Epress.am-ի թղթակցի հետ զրույցում դեսպանը ներկայացրել է իր և Տեր-Պետրոսյանի զրույցի մանրամասները.
«Նոր եմ վերադարձել Գերմանիայից, և ցանկանում էի տեսնել` ինչ է կատարվում Ազատության հրապարակում: Որոշ հաղորդագրություններ, էլեկտրոնային նամակներ եմ ստացել, ուստի ուզում էի հասկանալ, ինչ իրավիճակ է: Եվ պատահական (դեսպանը անգլերեն խոսքի ժամանակ մեջբերել է ռուսերեն «սլուչայնո» բառը) հանդիպեցի պարոն Տեր-Պետրոսյանին: Նա քննադատեց ինձ վերջերս «Սիվիլիթասում» 1996 թվականի դեպքերի մասին խոսելու համար, երբ ես ասել էի, որ այդ տարի ընտրակեղծիքներ են եղել, որոշ մարդիկ բանտ են ուղարկվել, և ես, ինչպես հայտնի է… ասել եմ «Սիվիլիթասում»` մարդ պետք է առնվազն ընդունի, թե ինչ է պատահել այդ տարիներին: Ինձ համար դա քննադատական էթիկա է: Երբ դու քննադատում ես որևէ մեկին, տվյալ մարդը գոնե պետք է ընդունի, որ այդ ժամանակ ինչ-որ բան սխալ էր թե ժողովրդավարության առումով, թե ցանկացած այլ տեսանկյունից», - ասել է Շմիդտը:
Նա նշել է, որ այդ տարիներին ընտրակեղծիքներ են եղել, մարդիկ բանտում են հայտնվել, ինչպես, օրինակ, դեսպանի հիշելով, 230 դաշնակներ, ինչպես նաև հեռուստաալիքներ են փակվել:
«Եվ եթե որևէ մեկն ասում է , որ այդ ամենը չի համապատասխանում իրականությանը, ես, որպես օտար մարդ, անշուշտ սկսում եմ մտահոգվել: Եթե նա ինձ քննադատում է,  որ ես խառնվում եմ ներքին գործերին, ապա պետք է կարծիք հայտնեմ, որ մի կողմից` մենք պետք է քննադատող վերլուծաբաններ լինենք, հետևաբար ես ինձ թույլ եմ տալիս երբեմն անդրադառնալ անցյալում տեղի ունեցած որոշ իրադարձությունների», -նշել է Գերմանիայի դեսպանը:

Посол Германии получил нагоняй от лидера оппозици на случайной встрече на улице
Сегодня на площади Свободы, гре уже третий день проходят крглосуточные митинги оппозиции с требованием внеочередных выборов, посол Германии Ганс Йохан-Шмидт встретился с первым президентом Армении, лидером оппозиции Левоном Тер-Петросяном.
В беседе с корреспондентом Epress.am посол сказал: «Я только вернулся из Германии и хотел увидеть, что происходит на площади Свободы. Я получил некоторые электронные письма и сообщения, и хотел понять, каково сегодня положение дел. Там я абсолютно случайно (последнее слово он произнес по-русски, отсальное на английском языке) встретил господина Тер-Петросяна. Он критиковал меня за то, что я говорил о событиях 1996 года в фонде «Сивилитас». Я говорил там, что во время выборов в том году были фальсификации, некоторых людей посадили в тюрьму. Люди должны знать, что происходило тогда. Для меня это критическая этика. Когда ты критикуешь кого-то, он должен хотя бы признать, что в те времена кое-что делалось неправильно с позиции и демократии, и с любой другой», - сказал дипломат.
Он отметил, что в те годы были фальсификации, люди оказывались в тюрьмах, как 230 дашнаков, а также, по памяти посла, было закрыто несколько телеканалов.
Если кто-то говорит, что это все не соответствует действительности, я, как чужой человек, безусловно начинаю волноваться. Если он меня осуждает, то как могут в Армении говорить, что я вмешиваюсь во внутренние дела? Я считаю, что мы должны давать критические оценки, как взгляд со стороны, потому я позволяю себе периодически вспоминать о случаях, произошедших в прошлом»,- отметил посол Германии.