Տեր-Պետրոսյանը քննադատել է Շմիդտին. Գերմանիայի դեսպանը համաձայն չէ
Այսօր Ազատության հրապարակ եկած Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Հանս Յոխեն Շմիդտը հանդիպել է ՀՀ առաջին նախագահ, ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հետ:
Epress.am-ի թղթակցի հետ զրույցում դեսպանը ներկայացրել է իր և Տեր-Պետրոսյանի զրույցի մանրամասները.
«Նոր եմ վերադարձել Գերմանիայից, և ցանկանում էի տեսնել` ինչ է կատարվում Ազատության հրապարակում: Որոշ հաղորդագրություններ, էլեկտրոնային նամակներ եմ ստացել, ուստի ուզում էի հասկանալ, ինչ իրավիճակ է: Եվ պատահական (դեսպանը անգլերեն խոսքի ժամանակ մեջբերել է ռուսերեն «սլուչայնո» բառը) հանդիպեցի պարոն Տեր-Պետրոսյանին: Նա քննադատեց ինձ վերջերս «Սիվիլիթասում» 1996 թվականի դեպքերի մասին խոսելու համար, երբ ես ասել էի, որ այդ տարի ընտրակեղծիքներ են եղել, որոշ մարդիկ բանտ են ուղարկվել, և ես, ինչպես հայտնի է… ասել եմ «Սիվիլիթասում»` մարդ պետք է առնվազն ընդունի, թե ինչ է պատահել այդ տարիներին: Ինձ համար դա քննադատական էթիկա է: Երբ դու քննադատում ես որևէ մեկին, տվյալ մարդը գոնե պետք է ընդունի, որ այդ ժամանակ ինչ-որ բան սխալ էր թե ժողովրդավարության առումով, թե ցանկացած այլ տեսանկյունից», - ասել է Շմիդտը:
Նա նշել է, որ այդ տարիներին ընտրակեղծիքներ են եղել, մարդիկ բանտում են հայտնվել, ինչպես, օրինակ, դեսպանի հիշելով, 230 դաշնակներ, ինչպես նաև հեռուստաալիքներ են փակվել:
«Եվ եթե որևէ մեկն ասում է , որ այդ ամենը չի համապատասխանում իրականությանը, ես, որպես օտար մարդ, անշուշտ սկսում եմ մտահոգվել: Եթե նա ինձ քննադատում է,  որ ես խառնվում եմ ներքին գործերին, ապա պետք է կարծիք հայտնեմ, որ մի կողմից` մենք պետք է քննադատող վերլուծաբաններ լինենք, հետևաբար ես ինձ թույլ եմ տալիս երբեմն անդրադառնալ անցյալում տեղի ունեցած որոշ իրադարձությունների», -նշել է Գերմանիայի դեսպանը:

German Ambassador to Armenia Hans-Jochen Schmidt on Monday met with Armenian National Congress (HAK) leader Levon Ter-Petrossian while both were visiting Liberty Square in Yerevan. Recall, today is Day 4 of the nonstop rallies (set to last a week) declared by opposition supporters on Friday.
Speaking to the Epress.am correspondent on the scene, Ambassador Schmidt said why he was visiting the square and what he spoke about with the opposition leader.
"I just returned from Germany, and I wanted to see what’s going on here . I received some SMS , some emails, I wanted to see what is going on. And suddenly, I met Mr. Petrossian. He criticized me for having taken the floor recently at a meeting with Civilitas , that I referred, for example, to the events in 1996, concerning what is it, falsification of elections, when certain people were thrown into prison, and I, as Civilitas , one has to at least acknowledge what happened at that time. For me a kind of critical ethics . If you criticize somebody ... at least has to acknowledge" that something was not right at the time, from the point of view of either democratization or something else, he said.
Continuing, the ambassador said he would be concerned if "somebody of the leadership" said one was "totally wrongly informed" that nothing happened the way you described it — "for example, the falsification of elections, that, as far as I know, 230 Dashnaks were thrown into prison, television stations were closed":
"If somebody said, that doesn’t correspond to reality, as a foreigner, I’m certainly going to be concerned. If he criticized me,... that I interfere in internal affairs, I think on the one side, we are supposed to be critical observers and therefore, I allow myself sometimes to refer to certain events as having occurred in the former times."