ՇՏԱՊ. «Ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծումը բոլոր թյուրք կանանց ընդհանուր խնդիրն է»
Ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծումը բոլոր թյուրք կանանց ընդհանուր խնդիրն է: Այս մասին երկուշաբթի ասել է Թուրքիայի ընտանիքի և սոցիալական քաղաքականության հարցերով նախարար Ֆատմա Շահինը Բաքվում կայացած միջազգային կոնֆերանսի ժամանակ: Կոնֆերանսը կրում էր «Կնոջ դերը 21-րդ դարում. կին-քաղաքական գործիչների պատասխանատվությունը» խորագիրը, հաղորդում է Trend.az-ը:
Նրա խոսքով` Ղարաբաղում տեղի ունեցող իրադարձությունները չեն կարող անտարբեր թողնել ոչ մի թյուրք կնոջ:
«Ադրբեջանի ճակատագիրը մեր ճակատագիրն է: Ադրբեջանի սուգը մեր սուգն է: Ադրբեջանի ուրախությունը մեր ուրախությունն է»,- ասել է նախարարը:
Շահինը նշել է, որ 21-րդ դարում գիտության և տեխնոլոգիայի զարգացումը լայն հնարավորություններ է ընձեռել կնոջը: «Թյուրքալեզու երկրներում կանանց ամենամեծ նվաճումը կրթություն ստանալու հնարավորությունն էր»,- ասել է նա:
«Եթե մենք ուզում ենք ուժեղ հասարակություն ստեղծել, չպետք է բարձիթողի վիճակում թողնենք կրթությունը»,- նշել է նախարարը:

Home / Armenia / ‘Resolution of Karabakh Conflict is Common Cause of All Turkic Women’: Minister
The resolution of the Nagorno-Karabakh conflict is a cause common to all Turkic women, on Monday said Turkey’s Family and Social Policy Minister Fatma Şahin (pictured) at an international conference in Baku on “The Role of Women in the 21st Century: The Responsibility of Women in Politics,” reports the Baku-based Trend news agency.
According to her, no Turkic woman can be indifferent to what is happening in Nagorno-Karabakh.
“Azerbaijan’s fate is our fate. Azerbaijan’s grief is our grief. Azerbaijan’s joy is our joy,” said the minister.
Şahin noted that the development of science and technology in the 21st century has created opportunities for women. The greatest achievement of women in Turkic-speaking countries was the opportunity to get an education, she said.
“If we want to build a strong society, we must not neglect education,” she said.
The conference, organized by the Parliamentary Assembly of Turkic-speaking countries (TurkPA), was held in Azerbaijan’s parliament. It is dedicated to the 20th anniversary of independence of Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan and Turkmenistan.