ՇՏԱՊ. «Ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծումը բոլոր թյուրք կանանց ընդհանուր խնդիրն է»
Ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծումը բոլոր թյուրք կանանց ընդհանուր խնդիրն է: Այս մասին երկուշաբթի ասել է Թուրքիայի ընտանիքի և սոցիալական քաղաքականության հարցերով նախարար Ֆատմա Շահինը Բաքվում կայացած միջազգային կոնֆերանսի ժամանակ: Կոնֆերանսը կրում էր «Կնոջ դերը 21-րդ դարում. կին-քաղաքական գործիչների պատասխանատվությունը» խորագիրը, հաղորդում է Trend.az-ը:
Նրա խոսքով` Ղարաբաղում տեղի ունեցող իրադարձությունները չեն կարող անտարբեր թողնել ոչ մի թյուրք կնոջ:
«Ադրբեջանի ճակատագիրը մեր ճակատագիրն է: Ադրբեջանի սուգը մեր սուգն է: Ադրբեջանի ուրախությունը մեր ուրախությունն է»,- ասել է նախարարը:
Շահինը նշել է, որ 21-րդ դարում գիտության և տեխնոլոգիայի զարգացումը լայն հնարավորություններ է ընձեռել կնոջը: «Թյուրքալեզու երկրներում կանանց ամենամեծ նվաճումը կրթություն ստանալու հնարավորությունն էր»,- ասել է նա:
«Եթե մենք ուզում ենք ուժեղ հասարակություն ստեղծել, չպետք է բարձիթողի վիճակում թողնենք կրթությունը»,- նշել է նախարարը:

СРОЧНО: «Происходящее в Карабахе не может оставить равнодушной ни одну тюркскую женщину»
Решение нагорно-карабахской проблемы является общим делом всех тюркских женщин, сказала в понедельник министр Турции по делам семьи и социальной политики Фатма Шахин на международной конференции в Баку "Роль женщин в XXI веке: ответственность женщин-политиков",- передает Trend.az.
По ее словам, происходящее в Карабахе не может оставить равнодушной ни одну тюркскую женщину.
"Судьба Азербайджана - это наша судьба. Скорбь Азербайджана - это наша скорбь. Радость Азербайджана - это наша радость", - сказала министр.
Шахин отметила, что развитие науки и технологий в XXI веке открыло широкие возможности и для женщин. Самым большим достижением женщин в тюркоязычных государствах стала возможность получения образования, сказала она.
"Свидетельством тому является большое количество ученых и депутатов в тюркоязычных государствах. Если мы хотим создать сильное общество, то не должны пренебрегать образованием", - отметила министр.