ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ. Տավուշում սողանքի հետևանքով երկու տուժածներ դուրս են գրվել հիվանդանոցից (թարմացվում է)
Տավուշի մարզում տեղի ունեցած փլուզման հետևանքով հոկտեմբերի 3-ի, ժամը 9.41-ի դրությամբ կա 2 տուժած: Արտակարգ իրավիճակների նախարարության լրատվական կենտրոնից հայտնում են, որ Արճիս գյուղի բնակիչ, 38-ամյա Հրաչիկ Ժորայի Մուսայելյանը ստացել է թեթև կոտրվածք և Նոյեմբերյանի հիվանդանոցում ստանալով բուժօգնություն` դուրս է գրվել: Ալավերդի քաղաքի բնակիչ, 24-ամյա Արտակ Ռաֆայելի Մայիլյանը ստացել է քերծվածքներ և Ալավերդու հիվանդանոցում ստանալով բուժօգնություն` դուրս է գրվել:
Հիշեցնենք, որ Երևան-Վանաձոր M6 միջպետական մայրուղու 83-րդ կիլոմետրում սողանքային երևույթի պատճառով, ըստ նախնական տվյալների, փլվածքի տակ է մնացել 35 մեքենա:
Երեկ երեկոյան վարչապետի որոշմամբ ստեղծվել է օպերատիվ շտաբ: Համապատասխան ծառայություններն ուղղվել են դեպքի վայր: Կառավարության կայքի հաղորդմամբ` ձեռնարկվում են բոլոր միջոցները սողանքի գոտում հայտնված ավտոմեքենաների ուղևորներին օգնություն ցուցաբերելու նպատակով:  Ճանապարհի մոտ 6 մ երկարությամբ հատվածը դարձել է անանցանելի, շրջվել են էլ.սյուներ, որի հետևանքով հոսանքազրկվել են Այրում քաղաքը և Լճկաձոր գյուղը:
Համապատասխան ծառայությունները խնդրում են ձեռնպահ մնալ Վանաձոր- Բագրատաշեն ճանապարհով երթևեկելուց:
Գործում է շրջանցիկ ճանապարհ՝ Վանաձոր-Դիլիջան-Իջևան-Բագրատաշեն ուղղությամբ:
ԱԻՆ ճգնաժամային կառավարման կենտրոնում գործում է թեժ գիծ՝ 010-52-96-90, 010-36-02-97, 060 44 02 38 հեռախոսահամարներով:

VIDEO: 2 Injured in Armenia Landslide Released from Hospital (updated)
Update, 9:41 am: Two injured officially reported. The Ministry of Emergency Situations press center reports that Archis village resident Hrachik Zhora Musayelyan, 38, has a minor fracture and receiving treatment at the hospital in Noyemberyan, has been released. Alaverdi city resident Artak Rafayel Mayilyan, 24, has scratches and receiving treatment at the hospital in Alaverdi, has been released.
A landslide struck the 83rd kilometer mark on the Yerevan-Vanadzor M6 highway, leaving 8–10 vehicles swallowed in the rubble, the head of the Tavush marz (province) rescue department said Sunday. According to him, there are currently no reports on the number of casualties or injured, but these are not ruled out.
According to different unofficial sources, 5–8 people, including citizens of neighboring Georgia, have been taken to hospital.
By Sunday evening, the Armenian prime minister had formed a rescue mission and corresponding services were sent to the scene. Everything possible is being done to uncover the vehicles and rescue any trapped passengers, the Armenian government said in a statement.
Rescue services are asking members of the public to refrain from using the Vanadzor-Bagratashen road.
Offered instead is an alternative route, Vanadzor-Dilijan-Idjevan-Bagratashen.
The RA Ministry of Emergency Situations Crisis Management Center asks all those with information or questions to call any of the following hotline numbers: 010-52-96-90, 010-36-02-97, 060-44-02-38.
12:10 pm update: Other unofficial reports (mostly witness testimonies) state that, in fact, dozens of cars were trapped in the landslide, many of them with Georgian and Turkish license plates.