ՖՈՏՈՇԱՐՔ - Ակտիվիստները նախարարին առաջարկել են գազելով հեռանալ
«Նախարար, հեռացիր (գազելով)», «Ես չեմ կռանում», «Կռացած մինչև ո՞ւր», «Ազգի ողնաշարը կոտրվում է գազելում» պաստառներով «Արժանապատիվ տրանսպորտ» քաղաքացիական նախաձեռնությունը ժամը 17:00-ին սահմաններում բողոքի ակցիա է անցկացրել Հայաստանի կապի և տրանսպորտի նախարարության շենքի առջև:
Ինչպես լրագրողների հետ զրույցում ասել է նախաձեռնության անդամ Արևիկ Մարտիրոսյանը, իրենք նախարար Մանուկ Վարդանյանի հրաժարականի պահանջով նամակ են փոխանցելու, քանի որ նախարարը «չի կարողանում ապահովել քաղաքացիների արժանապատիվ տրանսպորտը»:
«Վերջին օրերին ակնհայտ է, որ մարզերից ճանապարհները փակ են, և մարդիկ չեն կարողանում ազատ տեղաշարժվել: Մարզերի տրանսպորտի չաշխատելու պատճառը չէ, որ մենք պահանջում ենք նախարարի հրաժարականը, դա պարզապես գործոններից մեկն է, որն ավելի է առաջնահերթ դարձնում նրա հրաժարականի պահանջը: Եթե նա չի կարողանում իրական գծատերերի հետ լեզու գտնել, պետք է փոխվի նա: Իրականում խնդիրն ավելի խորն է, քաղաքական է, մենք, ճիշտ է, ունենք համակարգային խնդիր, բայց ամեն նախարար լինի իր տեղում և իր ոլորտի մեջ, գուցե, մենք ունենանք իրական հաջողություններ»,- Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Արևիկը:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 30-ից, երբ ընդդիմադիր Հայ Ազգային Կոնգրեսը հայտարարել է շուրջօրյա հանրահավաքների մեկնարկի մաիսն, Հայաստանի բազմաթիվ բնակավայրերից մասամբ կամ ամբողջովին դադարեցվել է միջքաղաքային հասարակական տրանսպորտի շարժը:

Holding signs with such inscription as "Minister, leave (with a minibus)," "I don't bend over," "Bent over till where?" and "The nation's backbone is being broken in minibuses," members of a local civic initiative called "Dignified Transport" were protesting outside Armenia's Ministry of Transport and Communication at around 5 pm today.
Speaking to journalists, group member Arevik Martirosyan said that they will be handing over a letter requesting RA Minister of Transport and Communication Manuk Vardanyan's resignation, since he "cannot ensure citizens' dignified transportation."
"Recently, it became obvious that the roads from the regions are closed and people cannot move freely. We're not asking for the minister's resignation because of the regional transportation not working; it's simply one of the factors which makes his resignation more of a priority. If he can't find a common language with actual route owners , he has to go. In truth, the issue goes deeper than that; it's political — it's true, we have a systematic issue, but if every minister is in his place and in his field, then perhaps we can achieve real successes," Arevik told Epress.am.
Recall, since Sept. 30, when the opposition Armenian National Congress announced the start of nonstop rallies in the capital, the inter-city public transportation from various towns and villages around the country was partially or wholly non operational.