Facebook-ում թարգմանիչ է հայտնվել
Facebook սոցիալական կայքն այժմ գրառումներն ու մեկնաբանությունները թարգմանելու հնարավորություն է ընձեռում իր օգտատերերին: Այս մասին կայքի ներկայացուցիչ Վադիմ Լարուշակը հայտնել է Facebook-ի իր անձնական էջում:
Այժմ այն գրառումները և մեկնաբանությունները, որոնք տարբերվում են օգտատիրոջ կարգավորումներում ընտրված լեզվից, հնարավոր կլինի թարգմանել հատուկ կոճակի օգնությամբ: Թարգմանված տեքստը կփոխարինի օրիգինալը, միաժամանակ հնարավորություն կլինի վերադարձնել տեքստի նախնական տարբերակը:
Օգտատերերը կարող են առաջարկել այս կամ այն գրառման սեփական թարգմանությունը, ինչպես նաև քվեարկել առաջարկված տարբերակի օգտին: Եթե որևէ տարբերակ ձայների որոշակի քանակություն հավաքի, այն իրենով կփոխարինի մեքենայացված թարգմանությունը:
Թարգմանությունն իրականացվում է Microsoft-ին պատկանող Bing Translator տեխնոլոգիայի օգնությամբ: Այս գործողությունը դեռևս հասանելի է գրառումների և մեկնաբանությունների մի մասին: Օգտատերերը միաժամանակ կարող են միացնել «մշտական թարգմանությունը», այդ դեպքում գրառումները մեխանիկորեն կթարգմանվեն:

В Facebook появился встроенный переводчик
В Facebook появилась возможность перевода записей и комментариев. Об этом Вадим Лаврушик, представитель Facebook, сообщил на своей странице в социальной сети.
Теперь в меню под записями и комментариями, написанными на языке, который отличается от установленного в настройках пользователя, будет отображаться кнопка "Перевести". Переведенный текст заменит оригинальный, при этом останется возможность вернуть исходное сообщение.
Пользователи могут предлагать свой перевод той или иной записи, а также голосовать за предложенные версии. Если какой-то вариант наберет определенное количество голосов, он заменит собой машинный перевод.
Перевод осуществляется с помощью технологии Bing Translator, принадлежащей Microsoft. На момент написания заметки функция доступна только в части записей и комментариев. Пользователи также могут включить "постоянный" перевод, когда все записи будут автоматически переводиться.
На конференции f8, прошедшей 22 сентября, был представлен ряд нововведений в Facebook. Так, профили пользователей вскоре получат новый вид - timeline ("временная шкала"). Аудитория Facebook превышает 800 миллионов человек.