Հայաստանը կարող է հաղթել Իռլանդիային, բայց պարտությունը ողբերգություն չի դառնա. Մինասյան
Երեկ երեկոյան Դուբլինի «Ավիվա» մարզադաշտում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ Հայաստանի հավաքականի մարզիչ Վարդան Մինասյանը տպավորություն չէր թողնում մի մարդու, ով ճնշման տակ է գտնվում` մոտ կանգնած լինելով իր երկրի պատմության ընթացքում Եվրոպայի առաջնության եզրափակիչի առաջին ուղեգրին: Այսպես է բնութագրել Հայաստանի ընտրանու մարզչին իռլանդական «Ինդիփենդենթը»:
Թերթի թղթակիցը նշում է, որ Վարդան Մինասյանն ասուլիսի ընթացքում անգլերենով և հայերենով վստահորեն պատասխանում էր հարցերին, և նշում, որ, եթե իր թիմը չվաստակի Եվրո-2012-ի ուղեգիր, ապա դա ողբերգություն չի լինի:
Մինասյանի խոսքով` երբ ինքը ընդունել է թիմը, իր առջև խնդիր է եղել նոր թիմ ստեղծել:
«Ես 10 նոր ֆուտբոլիստ եմ բերել երիտասարդական հավաքականից: Իմ առաջին խնդիրը լավ ոգով և լավ որակներով թիմ ստեղծելն էր: Եվ Իռլանդիայի հավաքականի հետ խաղից առաջ էլ կասեմ. եթե մենք չհաղթենք, մեզ համար դա ողբերգություն չի լինի: Այս ընտրական փուլում մենք արդեն շատ առաջ ենք ընկել ժամանակցույցից: Մենք սպասելիքներ կունենանք 2014 թվականի Աշխարհի գավաթի ընտրական փուլից», - նշել է Մինասյանը:
Իռլանդացի լրագրողները Հայաստանի հավաքականի մարզչին նաև հարց են ուղղել իրենց ընտրանու առաջատար հարձակվող Ռոբբի Քինի բացակայության մասին:
«Մեզ համար լավ է, որ նա չի խաղալու: Նա իր թիմի համար կարևոր խաղացող է, և խաղում է մեծ ոգով: Իռլանդիայի հավաքականը շատ ուժեղ թիմ է, սակայն մենք հավատում ենք, որ կարող են հաղթել մրցակցին», - ասել է Մինասյանը:

Спокойствие наставника Армении поразило ирландских журналистов
На вчерашней пресс-конференции в Дублине главный тренер сборной Армении по футболу Вардан Минасян, впервые в истории будучи на пороге выхода в финальную часть Чемпионата Европы, не производил впечатление человека, который находится по давлением. Так пишет ирландская «Independent».
Журналист издания отмечает, что наставник их соперников уверенно отвечал на вопросы как на армянском, так и на английском. Минасян заявил, что если его подопечные не выйдут на Евро-2012, это не станет трагедией.
«Когда я встал у руля сборной, передо мной стояла задача сделать новую команду. Я привел десять новых футболистов из молодежной сборной. Моей первой задачей было создание волевой, классной команды. И перед игрой с Ирландией скажу: если мы не победим, это не станет для нас трагедией. В этом отборочном чикле мы уже опередили график. У нас будут ожидания от отборочного цикла Кубка мира 2014 года», - сказал тренер.
Минасяна также спросили об отстуствии в составе ирландцев лидера нападения Робби Кина. «Для нас хорошо, что он не сыграет. Он важный игрок своей команды и играет с душой. Ирландия – очень сильная команда, но мы верим, что можем победить соперника», - резюмировал Вардан Минасян.