Ատոմակայանը կարող է վերագործարկվել առանց 158 աշխատակցի
Հոկտեմբերի 21-ին լրանում է ժամկետը, երբ Մեծամորի ատոմակայանի տնօրինությունը պետք է լուծի ազատման դիմում ներկայացրած 158 աշխատակիցների խնդիրը։ Հոկտեմբերի 22-ից արդեն 158 հոգին կարող են աշխատանքի չներկայանալ, գրում է «Հայկական ժամանակը»:
ՀԱԷԿ-ի աշխատակիցները ազատման դիմումներ ներկայացրել էին սեպտեմբերի 20-ին՝ պահանջելով աշխատավարձի բարձրացում։ Աշխատանքային օրենսգրքի համաձայն, ազատման դիմում ներկայացնելուց մեկ ամիս անց աշխատանքային պայմանագիրը համարվում է լուծարված։ Թերթի տեղեկություններով` Միջուկային անվտանգության կարգավորման պետական կոմիտեն ՀԱԷԿ-ի տնօրինությանը ներքին կարգով զգուշացրել է, որ եթե աշխատակազմի խնդիրը չլուծվի, ապա ատոմակայանի վերագործարկումը կարող է արգելվել՝ անհրաժեշտ մասնագետների բացակայության հիմնավորմամբ։ ՀԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրեն Գագիկ Մարկոսյանը «Հայկական ժամանակին» ասել է, որ ստեղծված իրավիճակի լուծման առնչությամբ ոչ մի նորություն չունի։ Նա հերքել է ՀԱԷԿ-ը չվերագործարկելու մասին լուրերը և ասել, որ աշխատանքներն այնպես են գնում, որ հնարավոր է ՀԱԷԿ–ը նախատեսվածից շուտ գործարկեն։ ՀԱԷԿ-ի պլանային վերագործարկումը նախատեսված է հոկտեմբերի 27–ին։

Oct. 21 is the deadline for the Metsamor Nuclear Power Plant (MNPP or ANPP for Armenian Nuclear Power Plant) to make a decision on 158 striking employees. Note, the plant has been closed for some time as it undergoes repairs, but 158 employees have said they will not return to work on Oct. 22 unless their salaries are increased.
Though the employees submitted their resignations on Sept. 20, there was still a period when plant management could've met their demands and ask them to return to work. However, as per Armenia's Labor Code, work contracts are dissolved one month after a resignation has been submitted.
According to local daily Haykakan Jamanak ("Armenian Times"), the RA State Nuclear Safety Regulatory Committee privately warned the MNPP management that if the problem of staffing is not resolved, then the nuclear plant's could be prohibited from resuming operations on the basis that it lacks the necessary specialists.
MNPP General Director Gagik Markosyan informed the newspaper, however, that he has no news on resolving the matter. Furthermore, he refuted reports of the plant not resuming operations, and said work is moving forward in such a way that it's possible the plant will re-open sooner than expected. The Metsamor Nuclear Power Plant is set to resume operations on Oct. 27, reports Haykakan Jamanak.