Համանախագահները Սարկոզիի միջնորդությամբ գալիս են «թշնամության պատը ջարդելու»
Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հերթական հանդիպումը կարող է տեղի ունենալ Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի միջնորդությամբ: Այս մասին չորեքշաբթի հայտնել են ադրբեջանական աղբյուրները, հստակեցնելով, որ առաջարկն արվել է վերջերս տարածաշրջան կատարած Ֆրանսիայի առաջնորդի այցի ընթացքում, և որ այն քննարկվել է և հաստատվել ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի ղեկավարների կողմից, գրում է «Նեզավիսիմայա գազետան»` նշելով, որ Հայաստանի ԱԳՆ-ն կտրականապես հերքել է այս տեղեկությունները. «Ադրբեջանից վերջին շրջանում ինչ-որ տարօրինակ բաներ են դուրս գալիս»:
Այդ տարօրինակությունների թվում են Լեռնային Ղարաբաղի զինված ուժերի հետ հատման գծում պատ կառուցելու մասին ադրբեջանական ANS Press գործակալության տեղեկությունները: Քարե կառույցը կձգվի մոտ 3 կմ երկարությամբ, «որպեսզի պաշտպանի ադրբեջանական գյուղերը հայկական փամփուշտներից»:
Ոչ թե կառուցվող քարե պատը, այլ հայերի և ադրբեջանցիների միջև թշնամության պատը հերթական անգամ կփորձեն կոտրել ԵԱՀԿ ՄԽ-ի համանախագահները մինչև հոկտեմբերի ավարտը, գրում է «ՆԳ»-ն:
Ադրբեջանի ԱԳՆ անվտանգության վարչության երկրորդ քարտուղար Էլչին Հուսեյնլին երեքշաբթի հայտարարել էր, որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ի համանախագահները ղարաբաղյան հակամարտության արհեստական ձգձգման համար հնարավորություններ են ստեղծում:
Հուսեյնլին բողոքել է Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև առկա սերտ ռազմաքաղաքական կապերից, որոնք տարածաշրջանում «ապակայունացման պատճառ են հանդիսանում», և մեղադրել է Երևանին միջազգային պարտականությունները խախտելու մեջ: Հայաստանի Ներքին զորքերի թե զինված ուժերը, թե անձնական կազմը խախտում են միջազգային պայմանագրերում ամրագրված թույլատրելի սահմանները, ինչը վկայում է այն մասին, որ Հայաստանը պատերազմի է պատրաստվում, այն դեպքում, երբ «Ադրբեջանը իր ձեռք բերած զինամթերքն ուղղում է իր էներգետիկ ենթակառուցվածքների պաշտպանությանը»:
ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի փորձագետ Միխայիլ Ալեքսանդրովը Էլչին Հուսեյնլիի հայտարարությունը անտրամաբանական է գնահատել: «Տարօրինակ է ադրբեջանական կողմից Հայաստանի հասցեին զենքի մրցավազքի մեղադրանքներ լսել: Հենց Բաքուն է սադրում նրան: Հենց Բաքուն է պնդում, որ հարցի ռազմական տարբերակով լուծումը չի բացառվում: Ադրբեջանը առհասարակ պետք է վերանայի իր դիրքորոշումը: Այդ երկրում ժողովուրդն այնքան էլ լավ չի ապրում, որպեսզի նման միջոցներ ծախսի սպառազինության վրա»,- կարծում է քաղաքագետը:
«Հակամարտության կարգավորումը հնարավոր է միայն այն դեպքում, եթե երկու կողմերն էլ փոխզիջման գնան, սակայան Ադրբեջանը չի ցանկանում որևէ բան զիջել և մեղադրում է ԵԱՀԿ-ին: Նա ցանկանում է ամեն ինչ հետ վերադարձնել այն տեսքով, ինչ տեսքով կար մինչը ԽՍՀՄ-ի փլուզումը, ինչն անհնարին է: Բաքուն պետք է ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը` փոխարենը ստանալով Ղարաբաղի շուրջ 7 տարածքները. այս տարբերակը դեռ հնարավոր է, թե չէ 10 տարի հետո միգուցե այն նույնպես անիրականանալի դառնա»,- կարծում է Ալեքսանդրովը:

Minsk Group Co-Chairs Coming to 'Smash Wall of Hostility.' Sarkzoy to Mediate?
The next meeting of the presidents of Armenia and Azerbaijan might be mediated by French President Nicolas Sarkozy, according to Azerbaijani sources, who stated Wednesday that the suggestion was made by the French state leader during his recent visit to the region and discussed and approved by the US and Russian presidents, reports Nezavisimaya Gazeta, noting, however, that Armenia's foreign ministry categorically refuted the report: "Some strange things have been coming from Azerbaijan in recent years."
Among those "strange things" is a report by the Azerbaijani news agency ANS Press that a wall will be built along the Line of Contact with Nagorno-Karabakh armed forces. The stone structure will stretch nearly 3 kilometers, ANS Press reported, "to protect the inhabitants of Azerbaijani villages from Armenian bullets."
Not the wall of stone but the wall of hostility between Armenians and Azeris is what the OSCE Minsk Group Co-Chairs once again will be trying to break down by the end of October, writes Nezavisimaya Gazeta.
Second secretary of the security division of Azerbaijan's foreign ministry Elçin Hüseynli declared Tuesday that the OSCE Minsk Group are creating opportunities to artificially delay the Karabakh conflict.
Huseynli lamented the close military and political ties between Armenia and Russia, which "are the cause of instability in the region," and accused Yerevan of not fulfilling its international obligations: both the armed forces and the staff of Armenia's Internal Affairs allegedly exceed the permissible limits set forth in international treaties, which indicates that Armenia is preparing for war, while "Azerbaijan is directing its acquired weapons toward protecting its energy infrastructure."
Mikhail Alexandrov, deputy head of Caucasus Department of CIS Institute , described Hüseynli's statement as illogical. "It's odd to hear Azerbaijan accusing Armenia of an arms race. It's Baku that provokes this and parades its military budget. It's Baku that insists that a military solution to the conflict is not ruled out. Azerbaijan, in general, should review its position. In this country, people don't live so well for it to go spending such money on arms," believes the analyst.
"Conflict settlement is possibly only if both sides make compromises, but Azerbaijan doesn't want to concede anything and blames the OSCE. It wants everything to go back to how it was before the collapse of the Soviet Union, which is impossible. Baku should recognize Nagrono-Karabakh's independence in exchange for the seven regions surrounding it: this option is still possible; otherwise, in 10 years it might also become unrealizable," believes Alexandrov.