Համանախագահները Սարկոզիի միջնորդությամբ գալիս են «թշնամության պատը ջարդելու»
Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հերթական հանդիպումը կարող է տեղի ունենալ Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի միջնորդությամբ: Այս մասին չորեքշաբթի հայտնել են ադրբեջանական աղբյուրները, հստակեցնելով, որ առաջարկն արվել է վերջերս տարածաշրջան կատարած Ֆրանսիայի առաջնորդի այցի ընթացքում, և որ այն քննարկվել է և հաստատվել ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի ղեկավարների կողմից, գրում է «Նեզավիսիմայա գազետան»` նշելով, որ Հայաստանի ԱԳՆ-ն կտրականապես հերքել է այս տեղեկությունները. «Ադրբեջանից վերջին շրջանում ինչ-որ տարօրինակ բաներ են դուրս գալիս»:
Այդ տարօրինակությունների թվում են Լեռնային Ղարաբաղի զինված ուժերի հետ հատման գծում պատ կառուցելու մասին ադրբեջանական ANS Press գործակալության տեղեկությունները: Քարե կառույցը կձգվի մոտ 3 կմ երկարությամբ, «որպեսզի պաշտպանի ադրբեջանական գյուղերը հայկական փամփուշտներից»:
Ոչ թե կառուցվող քարե պատը, այլ հայերի և ադրբեջանցիների միջև թշնամության պատը հերթական անգամ կփորձեն կոտրել ԵԱՀԿ ՄԽ-ի համանախագահները մինչև հոկտեմբերի ավարտը, գրում է «ՆԳ»-ն:
Ադրբեջանի ԱԳՆ անվտանգության վարչության երկրորդ քարտուղար Էլչին Հուսեյնլին երեքշաբթի հայտարարել էր, որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ի համանախագահները ղարաբաղյան հակամարտության արհեստական ձգձգման համար հնարավորություններ են ստեղծում:
Հուսեյնլին բողոքել է Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև առկա սերտ ռազմաքաղաքական կապերից, որոնք տարածաշրջանում «ապակայունացման պատճառ են հանդիսանում», և մեղադրել է Երևանին միջազգային պարտականությունները խախտելու մեջ: Հայաստանի Ներքին զորքերի թե զինված ուժերը, թե անձնական կազմը խախտում են միջազգային պայմանագրերում ամրագրված թույլատրելի սահմանները, ինչը վկայում է այն մասին, որ Հայաստանը պատերազմի է պատրաստվում, այն դեպքում, երբ «Ադրբեջանը իր ձեռք բերած զինամթերքն ուղղում է իր էներգետիկ ենթակառուցվածքների պաշտպանությանը»:
ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի փորձագետ Միխայիլ Ալեքսանդրովը Էլչին Հուսեյնլիի հայտարարությունը անտրամաբանական է գնահատել: «Տարօրինակ է ադրբեջանական կողմից Հայաստանի հասցեին զենքի մրցավազքի մեղադրանքներ լսել: Հենց Բաքուն է սադրում նրան: Հենց Բաքուն է պնդում, որ հարցի ռազմական տարբերակով լուծումը չի բացառվում: Ադրբեջանը առհասարակ պետք է վերանայի իր դիրքորոշումը: Այդ երկրում ժողովուրդն այնքան էլ լավ չի ապրում, որպեսզի նման միջոցներ ծախսի սպառազինության վրա»,- կարծում է քաղաքագետը:
«Հակամարտության կարգավորումը հնարավոր է միայն այն դեպքում, եթե երկու կողմերն էլ փոխզիջման գնան, սակայան Ադրբեջանը չի ցանկանում որևէ բան զիջել և մեղադրում է ԵԱՀԿ-ին: Նա ցանկանում է ամեն ինչ հետ վերադարձնել այն տեսքով, ինչ տեսքով կար մինչը ԽՍՀՄ-ի փլուզումը, ինչն անհնարին է: Բաքուն պետք է ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը` փոխարենը ստանալով Ղարաբաղի շուրջ 7 տարածքները. այս տարբերակը դեռ հնարավոր է, թե չէ 10 տարի հետո միգուցե այն նույնպես անիրականանալի դառնա»,- կարծում է Ալեքսանդրովը:

«НГ»: Сопредседатели едут в регион «пробивать стену» с подачи Саркози
Очередная встреча президентов Азербайджана и Армении может состояться при посредничестве президента Франции Николя Саркози. Об этом в среду сообщили азербайджанские источники, уточняя, что предложение поступило в ходе недавнего визита в регион французского лидера и что оно обсуждалось и было одобрено президентами США и России, пишет сегодня «Независимая газета», отмечая, что официальный представитель МИД Армении категорически опроверг эту информацию: «От Азербайджана в последнее время какие-то странности исходят».
Под одной из странностей армянский дипломат подразумевал информацию азербайджанского агентства ANS Press о стене, которая возводится по линии соприкосновения с вооруженными силами Нагорного Карабаха. Каменное сооружение протянется почти на 3 километра в Тартарском районе, чтобы «защитить жителей азербайджанских сел от армянских пуль».
Пробить не строящуюся каменную, а стену вражды между азербайджанцами и армянами в очередной раз до конца октября попытаются сопредседатели Минской группы (МГ) ОБСЕ, пишет «НГ».
Во вторник второй секретарь Управления безопасности МИД Азербайджана Эльчин Гусейнли заявил, что сопредседатели МГ ОБСЕ создают возможность для искусственного затягивания карабахского конфликта.
Гусейнли посетовал на тесные военно-политические связи Армении с Россией, которые «являются причиной нестабильности в регионе», и обвинил Ереван в нарушении международных обязательств: и вооружения, и личный состав ВС Армении якобы превышают предельные нормы, зафиксированные в международных договорах, что свидетельствует о том, что Армения готовится к войне, тогда как «Азербайджан направляет приобретенное оружие на охрану своей энергетической инфраструктуры».
Эксперт Института стран СНГ Михаил Александров расценил заявления Эльчина Гусейнли как нелогичные. «Странно слышать со стороны Азербайджана обвинения Армении в гонке вооружений. Именно Баку провоцирует ее и бравирует своим военным бюджетом. Именно Баку настаивает на том, что военное решение не исключено. Азербайджану вообще следует пересмотреть свой подход – не так уж и хорошо в этой стране живет население, чтобы тратить такие средства на вооружение», – считает политолог.
«Урегулирование возможно только, если обе стороны пойдут на компромиссы, но Азербайджан уступать ничего не хочет и обвиняет ОБСЕ. Он хочет все получить обратно в том виде, в каком было до развала СССР, что невозможно – Баку должен признать независимость Нагорного Карабаха в обмен на семь районов вокруг него – вариант пока возможен, а то глядишь и через 10 лет он тоже станет нереализуемым», – полагает Александров.