ԼԳԲՏ համայնք. Ինչ գիտեն հայաստանցիները գեյերի և լեսբուհիների մասին
Հայաստանում անցկացված հետազոտության արդյունքների համաձայն, հարցվածների 18,6 տոկոսը «ոչ ավանդական սեռական կողմնորոշում ունենալը» համարում են «հիվանդություն», իսկ 55,3 տոկոսը նշում են, որ կդադարեն շփվել ծանոթի, ընկերոջ կամ բարեկամի հետ, եթե իմանան, որ նա ԼԳԲՏ անձ է:
ԼԳԲՏ  համայնքի (լեսբուհի, գեյ, բիսեքսուալ, տրանսգենդեր) ներկայացուցիչներին վերաբերող համատեղ հետազոտությունն իրականացրել են «Հանրային տեղեկատվություն և գիտելիքի կարիք» ՀԿ-ն  (PINK Armenia) և «Սոցիոսկոպ» հասարակական ուսումնասիրությունների և խորհրդատվության կենտրոն ՀԿ-ն: Հարցումներին մասնակցել են 1156 մարդ Երևանից, Գյումրիից և Վանաձորից:
Հարցման արդյունքները երեկ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ներկայացրել են Մամիկոն Հովսեփյանը (PINK Armenia) և Արուս Հարությունյանը (Սոցիոսկոպ), ովքեր նշել են հետազոտության մասնակիցների ոչ պատշաճ տեղեկատվության մակարդակը և այն փաստը, որ հարցվածների՝ խնդրին առնչվող գիտելիքները «կարծրատիպային են և գիտական ոլորտից դուրս են»:
Հարցման մասնակիցների 37,2 տոկոսը նշել է, որ Հայաստանում ԼԳԲՏ համայնքի ներկայացուցիչներն «այդքան էլ շատ չեն», իսկ 33,6 տոկոսի կարծիքով «շատ են»: Վերջին պատասխանը հատկանշական էր Երևանում հարցվածներին (44,6): Նշենք, որ հարցվածների 2,4 տոկոսը ընդհանրապես չեն հավատում, որ Հայաստանում ԼԳԲՏ համայնքի ներկայացուցիչներ կան:
Ինչ վերաբերում է ԼԳԲՏ-ի համայնքի ներկայացուցիչների սեռերի հարաբերակցությանը, հարցվածներից շատերը`(49,5%) վստահ են, որ Հայաստանում  ավելի շատ գեյեր կան, քան լեսբուհիներ, բացառությամբ Գյումրիի, որտեղ հարցվածները հակառակ կարծիքն ունեն: Նրանցից 49,4 %-ը կարծում է, որ մեր երկրում ավելի շատ են լեսբուհիները:
Հարկ է նշել, որ թեև հարցվածների 9,9%-ը հավատացած է, որ «ոչ ավանդական սեռական կողմնորոշում ունենալը» ժամանակակից պայմաններում համացանցով շփման արդյունք է, փաստացիորեն հարցվածների շատ ավելի մեծ տոկոս (53.6%) ԼԳԲՏ համայնքի ներկայացուցիչների մասին տեղեկություններ ստացել է հեռուստացույցից:
Համեմատության համար նշենք, որ հարցվածների ընդամենը 15%-ն է ինտերնետը վկայակոչել որպես ԼԳԲՏ համայնքի մասին տեղեկությունների աղբյուր:
Epress.am-ի հետ զրույցում PINK Armenia հ/կ-ի նախագահ Մամիկոն Հովսեփյանը հայտնել է, որ իրականում ուրախ է նման արդյունքներ տեսնել:
«Ինձ դուր եկավ այս վերջին տոկոսային հարաբերակցությունը, այն կարող է օգտագործվել որպես փաստ այն դեպքերի համար, երբ մարդիկ ասում են, որ համացանցը փչացնում է մեր երիտասարդությանը: Իրականում պարզվում է, որ մարդկանց 53,6 տոկոսը տեղեկատվություն է ստանում ժամանցային և լրատվական հաղորդումներից, իսկ մենք գիտենք, որ այնտեղ մարդիկ ամբողջությամբ հոմոֆոբ են, այդ ծրագրերը ավելի պիտակավորում ու ծաղրի են ենթարկում ԼԳԲՏ համայնքի ներկայացուցիչներին: Մյուս կողմից, մարդկանց ընդամենը 15 %-ն է տեղեկավություն ստանում ինտերնետից, հետևաբար այն կարծրատիպը, որ ինտերնետը փչացնում է, ընդհանրապես կորում է», - ասել է նա:
Այն հարցին, թե հետագա ինչ ծրագրեր ունի կազմակերպությունը, Հովսեփյանը նշել է.
«Մենք հիմա ավելի շատ ուզում ենք փորձագիտական աշխատանք կատարել, այսինքն կոնկրետ փորձագետների հետ մշակենք ուղեցույց ԼԳԲՏ համայնքի իրավունքների պաշտպանության համար:
Օրինակ` ինչպես աշխատել լրատվամիջոցների հետ, ինչ անել, ինչի վրա ուշադրություն դարձնել, ինչպես աշխատել մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում, կամ կառավարական մակարդակով ինչ պետք է արվի: Հաջորդ տարվանից ցանկանում ենք այդ ուղեցույցների ուղղությամբ աշխատել», - նշել է Հովսեփյանը:

Геев, лесбиянок в Армении нет, уверен уверен каждый 40-й. А на ТВ сплошные гомофобы
Почти пятая часть опрошенных в Армении граждан считает нетрадиционную сексуальную ориентацию болезнью, 55,3 процентов отмечали, что перестанут общаться со знакомым, другом и родственником, если узнают, что тот относится к ЛГБТ (лесбиянки, геи, бисексуалы, трансгендеры). Соотвествующую работу провели общественная организация «Нужда в общественной информации и знаниях» (PINK Armenia) и центр общественных исследований и консультаций «Социоскоп». В опросах приняли участие 1156 человек в Ереване, Гюмри и Ванадзоре.
Знания респондентов в этой области недостаточны, ненаучны и основаны на стереотипах. Об этом журналистам сообщили Мамикон Овсепян из PINK Armenia и Арус Арутюнян «Социоскоп», которые представили журналистам результаты исследования.
37,2 процента опрошенных отметили, что представителей сообщества ЛГБТ в Армении «не так уж много». В существовании таковых в стране совершенно не верили 2,4%. О том, что их «очень много», заявили 33,6 процентов.
49,5 процентов респондентов утверждали, что лесбиянок в Армении меньше, чем геев. Исключением стали жители Гюмри, по мнению которых (%49,4) количество женщин нетрадиционной сексуальной ориентации в стране превышает число подобных мужчин.
Несмотря на то, что 9,9 процентов утверждали, что «нетрадиционная ориентация» является следсвием сетевого общения, большинство обпрошееных сообщили, что информацию об ЛГБТ получают по ТВ. Интернет в качестве источника подобной информации указали 15%.
Руководитель PINK Armenia Мамикон Овсепян в беседе с Epress.am отметил, что рад этим результатам: «Мне понравилось последнее соотношение цифр. Это можно использовать как факт для случаев, когда люди обвиняют всемирную сеть в растлении молодежи. В действительности выясняется, что больше половины людей получают информацию из развлекательных и информационных телепередач, которые готовят гомофобы. Эти программы клеймят и издеваются над представителями сообщества ЛГБТ».
Овсепян рассказал, что на данный момент их организация занята больше экспертной деятельностью: с конкретными специалистами разрабатывается стратегия защиты прав ЛГБТ. «Например, как работать со СМИ, на что обращать внимание, как действовать в сфере защиты прав человека, работа с органами власти», - пояснил куратор Pink Armenia.