Amnesty International. ԱՄՆ-ն ու Ռուսաստանը զենք էին մատակարարում «արաբական գարունը» ճնշողներին
ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանը, և եվրոպական երկրները մեծ թվով զենք են մատակարարել Մերձավոր Արևելքի և Հյուսիսային Աֆրիկայի երկրների բռանճշումներ իրականացնող կառավարություններին մինչ գարնանային ապստամբությունները, չնայած այն վկայությունների, որ դրանք կարող էին օգտագործվել մարդու իրավունքների ոտնահարման նպատակով: Այս մասին ասված է Amnesty International իրավապաշտպան կազմակերպության այսօր հրապարակված նոր զեկույցի մեջ:
Կազմակերպությունը ստուգել է զենքի վաճառքի գործարքները սկսած 2005 թվականից այն երկրներում, որտեղ քաղաքացիական պատերազմներ են տեղի ունեցել, մասնավորապես, Եգիպտոսում, Լիբիայում, Սիրիայում, Յեմենում և Բահրեյնում: Ստացված տվյալների համաձայն, զենքի հիմնական մատակարարներն են եղել ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանը, Գերմանիան, Իտալիան, Ֆրանսիան, Ավստրիան, Բելգիան և Չեխիան:
«Այս բացահայտումները վեր են հանում զենքի առքուվաճառքի վերահսկման գործընթացներում առկա հսկայական բացթողումները և ընդգծում են զենքերի առևտրի գլոբալ, ավելի արդյունավետ պայմանագրի մշակման անհրաժեշտությունը, այնպիսի պայմանագրի, որը ամբողջությամբ կհամապատասխանի մարդու իրավունքներ պաշտպանության սկզբունքներին», ասել է կազմակերպության իրավապաշտպան, և հետազոտող Հելեն Հյուգեսը:
«Այն կառավարությունները, որոնք այսօր ասում են, թե պաշտպանում են Մերձավոր Արևելքի և Հյուսիսային Աֆրիկայի ժողովուրդների դիրքորոշումը, այն նույն երկրներն են, որոնք մինչ վերջերս զենք-զինամթերք էին մատակարարում նրանց երկրներին, որտեղ այդ նույն զենքը կիրառվեց խաղաղ ցուցարարներին սպանելու, վնասելու, ձերբակալելու նպատակներով»,-ասված է զեկույցում:

The USA, Russia and European countries supplied large quantities of weapons to repressive governments in the Middle East and North Africa before this year’s uprisings despite having evidence of a substantial risk that they could be used to commit serious human rights violations, Amnesty International said today in a new report.
The report titled "Arms Transfers To The Middle East And North Africa: Lessons For An Effective Arms Trade Treaty" examines arms transfers to Bahrain, Egypt, Libya, Syria and Yemen since 2005.
"These findings highlight the stark failure of existing arms export controls, with all their loopholes, and underline the need for an effective global Arms Trade Treaty that takes full account of the need to uphold human rights," said Helen Hughes, Amnesty International’s principal arms trade researcher on the report.
"Governments that now say they stand in solidarity with people across the Middle East and North Africa are the very same as those who until recently supplied the weapons, bullets and military and police equipment that were used to kill, injure and arbitrarily detain thousands of peaceful protesters."
The main arms suppliers to the five countries included in the report were Austria, Belgium, Bulgaria, Czech Republic, France, Germany, Italy, Russia, the UK and the USA.