Հոկտեմբերի 27-ի հետևանքներն առ այսօր զգալ են տալիս. Դեմիրճյան
Այսօր Հայ Ազգային Կոնգրեսի ներկայացուցիչները ՀՀ առաջին նախագահ, ընդդիմության առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի գլխավորությամբ այցելել են Պանթեոն և Եռաբլուր` հարգանքի տուրք մատուցելու 12 տարի առաջ հոկտեմբերի 27-ին Ազգային ժողովում տեղի ունեցած ոճրագործության հետևանքով սպանված Կարեն Դեմիրճյանի և Վազգեն Սարգսյանի հիշատակին:
Լրագրողների հետ զրույցում Կարեն Դեմիրճյանի որդին` ՀԺԿ ղեկավար Ստեփան  Դեմիրճյանն ասել է այսօրվա իշխանությունների օրոք հոկտեմբերի 27-ը չի բացահայտվելու:
«Իշխանություններն ամեն ինչ արեցին, որպեսզի կոծկեն հոկտեմբերի 27-ի  գործը և ես  համոզված եմ, որ երկրում միանգամայն այլ  իրավիճակ կլիներ, եթե չլիներ հոկտեմբերի 27-ը: Դա ծանրագույն հանցագործություն էր` ուղղված մեր պետության և ժողովրդի դեմ, և բացասական հետևանքները այդ հանցագործության առ այսօր իրենց զգալ են տալիս»,- ասել է Ստեփան Դեմիրճյանը:

Members of the opposition bloc Armenian National Congress (HAK) led by HAK leader Levon Ter-Petrossian today visited the Komitas Pantheon and Yerablur military cemetery to pay their respects to First Secretary of the Armenian Soviet Socialist Republic Karen Demirchyan and Armenia's Prime Minister from Jun. to Oct. 1999 Vazgen Sargsyan, who were among those murdered in the 1999 parliament shooting.
Speaking to reporters, Demirchyan's son, People's Party of Armenia leader Stepan Demirchyan said that the circumstances surrounding the Oct. 27, 1999 shooting won't be revealed during the current administration's term.
"The authorities did everything to cover up the Oct. 27 case, and I'm convinced that it would be quite a different situation in the country if Oct. 27 never happened. It was a grave crime directed against our state and our people, the negative effects of which are felt till today," he said.