Ադրբեջանական անօդաչու սարքը Ղարաբաղում կործանել են ռուսները. ԶԼՄ-ներ
Հետախուզության և անվտանգության ոլորտում մասնագիտացած իսրայելական Debkafile կայքը հաղորդել է, որ ադրբեջանական անօդաչու թռչող սարքը սեպտեմբերի 12-ին կործանվել է Լեռնային Ղարաբաղում ոչ թե հայկական զինված ուժերի, այլ ռուսական ռազմական խմբի կողմից, որը միաժամանակ հատուկ սարքավորում է օգտագործել, հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը:
Հղում կատարելով սեփական ռազմական աղբյուրներին` Debkafile հաղորդել է, որ չնայած Ռուսաստանի և Իրանի կողմից իսրայելա-ադրբեջանական ռազմական համագործակցության նկատմամբ նախանձախնդրությանը, անօդաչու թռչող սարքերի մատակարարումը շարունակվելու է: Առաջիկա երկու ամիսների ընթացքում, ադրբեջանական բանակը 2 տեսակի 60 անօդաչու թռչող սարք կընդունի: Մեկը 2М Orbiter-ն է, որի առաստաղը 4-6 կմ է և կարող է օդում մնալ 5 ժամ, ինպես նաև Aerostar-ը, որը կարող է բարձրանալ մինչև 10 կմ և օդում մնալ 12 ժամ:
Օրակարգում դրված է նաև Ադրբեջանին մինիհրթիռներով կառավարվող թռչող սարքերով հագեցնելը: Դրանք արդյունավետորեն օգտագործվում են իսրայելական բանակի կողմից:
Արևմտյան հետախուզական աղբյուրների տվյալների համաձայն, Երուսաղեմն ու Բաքուն նաև քննարկումներ են անցկացնում իսրայելական ռազմական արբանյակ-հետախույզների վաճառքի մասին: Բայց անգամ հիմա, ինչպես պնդում են իրանական աղբյուրները, Իսրայելը Կասպից Ծովի ափին` Ադրբեջանի տարածքում, հատուկ ռադիոլոկացիոն կայաններ է տեղադրել, որոնք անօդաչու սարքերն օգտագործում են մեծ հեռավորության վրա տարածքին և հատկապես միջուկային օբյեկտներին հետևելու համար:

DEBKAfile, an Israel-based intelligence and security news website, reported that it was Russian anti-aircraft officers "who entered the tiny Caucasian republic from neighboring Armenia" and downed the Israel-made Azerbaijani drone on Sept. 12 in the Martuni district of Nagorno-Karabakh by "advancing anti-drone equipment owned by Nagorno Karabakh's anti-aircraft defense units".
Citing military sources, DEBKAfile reported that over the next two months, Azerbaijan's army will accept delivery from Israel of 60 unmanned aircraft of two types: the Orbiter 2M, whose altitude ceiling is 4-6 km and can stay in the air up to 5 hours; and Aerostar, which can go as high as 10 km and stay aloft for 12 hours.
According to Western intelligence sources relied upon by DEBKAfile, Jerusalem and Baku are also deep in discussion on the sale of Israeli military spy satellites. DEBKAfile's Iranian sources report that in addition to the radar stations Israel has installed on the Caspian shore with an open eye on Iran, it is about to acquire bases in Azerbaijan for long-range drones able to keep the Islamic Republic's nuclear sites under surveillance.