Քաղաք-ուրվականը երկրաշարժից հետո. Epress.am-ը` Վանից
Վան ժամանելուց հետո առաջին տպավորություններն ավելի դրական էին, քան բացասական: Թվում էր` թուրքական մամուլը որոշակի առումով ուռճացնում իրավիճակն աղետի գոտում: Այս մասին գրում է Epress.am-ի թղթակիցը, ով Վան է ժամանել շաբաթ օրը` կիրակնօրյա ավերիչ երկրաշարժից 6 օր անց:
«Սակայն հետզետե սկսեցի հասկանալ խնդիրները: Օգնությունը վերջին օրերին մեծ քանակով հասնում է աղետի գոտի, սակայն լուրջ խնդիրներ են առաջանում այն բաշխելու ընթացքում: Հագուստի և սնունդի բաշխման ժամանակ ավելի պրոֆեսիոնալ աշխատանքի կարիք է զգացվում, քանի որ գործընթացից բողոքները բավական շատ են: Բաշխման կետերի քանակը քիչ է, հերթը շատ մեծ:
Վանում բոլոր շենքերն այս կամ այն կերպ վնասվել են: Էրսիչի կենտրոնն ամբողջովին փլատակների տակ է հայտնվել: Մարդիկ ընդգծում են, որ հին քարի շենքերը Վանում և շրջակա գյուղերում ավելի լավ են դիմացել երկրաշարժին, քան նոր կառուցված թաղամասերը:
Փրկարարները շարունակում են մաքրել փլատակները, սակայն արդեն հույս չկա, որ դրանց տակից հանրավոր է կենդանի մարդկանց գտնել:
Վերջին երկու օրերի լրջագույն խնդիրը ցուրտ եղանակն է: Գիշերը զրո է, ցերեկը ջերմաստիճանը դրանից աննշան է բարձրանում: Վան բերված վրանների մի մասն ամառային են, և դրանք հնարավոր չէ օգտագործել տվյալ եղանակային պայմաններում:
Բժիշկները, որոնց հետ ես խոսեցի, վախենում են համաճարակներից:
Չնայած Վան նոր եկած մարդու մոտ կարող է տպավորություն ստեղծվել, որ կյանքը սկսում է հունի մեջ մտնել, դա այդքան էլ այդպես չէ: Մարդիկ վախեցած են, նրանք չեն վերադառնում իրենց շենքերը և շարունակում են վրանների մեջ ապրել: Շատերը լքել են քաղաքը: Գիշերը փողոցներում և շենքերում լույսեր չեն վառվում, Վանն այժմ քաղաք ուրվականի է վերածվել:
Բազմաթիվ զրույցներից հետո կարող եմ փաստել, որ Վանում մարդիկ չեն հավատում կառավարությանը: Չեն հավատում անգամ տեղի քուրդ քաղաքական գործիչներին (Վանը հիմնականում քրդերով է բնակեցված – խմբ.):
Նրանք սպասում են երաշխիքների առ այն, որ պետությունն իր վրա կվերցնի քաղաքն արագ վերականգնելու պարտականությունը:
«Մենք 15 տարի հետ գնացինք», - ինձ ասաց մեր հյուրանոցի սեփականատերը: Դա այսօրվա Վանում հաճախ հնչողգնահատական է», - պատմում է Epress.am-ի թղթակիցը:

Ван превратился в город-призрак. Epress.am на месте трагедии
После прибытия в Ван первые  впечетления были больше положительными, чем отрицательными. Казалось, что турецкая пресса каким-то образом преувеличивает ситуацию в зоне бедствия. Об этом пишет репортер Epress.am, который прибыл в Ван в субботу, спустя 6 дней после разрушительного землетрясения.
«Но постепенно я начал понимать, вникать и видеть проблемы. Помощь в зону бедствия в последние дни поступала в большом количестве, но есть серьезные проблемы в ходе их распределения. Во время раздачи одежды и продуктов необходим более профессиональный подход, поскольку люди постоянно жалуются. Количество пунктов распределения мало, а очередь большая.
В Ване тем или иным образом повреждены все здания. Центр Эрсичи полностью оказался под руинами. Люди отмечают, что старые каменные здания в Ване и окрестных деревнях оказались более устойчивыми, чем построенные недавно.
Спасатели продолжают очистку завалов, но уже не осталось надежды, что можно найти живых.
Самой серьезной проблемой последних двух дней стала холодная погода. Ночью температура падает до нуля, а днем поднимается незначительно. Часть палаток - летние, и их невозможно использовать в таких погодых условиях.
Врачи, с которыми я говорил, боятся эпидемий. Хотя у человека, который сейчас окажется в Ване, может сложится впечетление, что жизнь возвращается в прежнее русло, но это не совсем так. Люди напуганы, они не возвращаются в свои дома и продолжают жить в палатках. Многие покинули город. Ночью на улицах и в зданиях огни не горят, Ван превратился в призрак.
После многочисленных бесед могу сказать, что в Ване люди не верят в правительство. Не верят даже местным курдским политическим деятелям (Ван преимущественно населен курдами-ред.).
Они ждут гарантий того, что государство возьмет на себя обязательство скорейшего восстановления города.
«Мы как будто вернулись на 15 лет назад», - сказал владелец нашего отеля. На сегодняшний день это самая распространенная оценка о Ване», - рассказывает корреспондент Epress.am.