Հոկտեմբերին բաստուրման, երշիկը, «իշխանը» թանկացել են, խոզի միսը` էժանացել
Հայաստանում 2011թ. հոկտեմբերին սեպտեմբերի համեմատ պարենային ապրանքների շուկայում արձանագրված գների ընդհանուր մակարդակի 0.3% հավելաճը հիմնականում պայմանավորվել է մսամթերքի, կաթնամթերքի, շաքարավազի, ձկնամթերքի, ձվի, հրուշակեղենի 0.4-4.6% գնաճով:
ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության կողմից դիտարկված պարենային 13 ապրանքախմբերից 10-ում նշված ժամանակահատվածում արձանագրվել է 0.1-4.6% գնաճ, իսկ մյուս 3-ում` 1.4-0.1% գնանկում:
Հրուշակեղենի ապրանքախմբում 2011թ. հոկտեմբերին 2010թ. հոկտեմբերի համեմատ արձանագրվել է 8.2%, իսկ 2011թ. սեպտեմբերի համեմատ`4.6% գնաճ: Վերջինս մեծապես պայմանավորվել է կարամելի 9.9% գնաճով:
2011թ. հոկտեմբերին սեպտեմբերի համեմատ ձվի հանրապետական միջին գինն աճել է 1.1%-ով:
Ձկնամթերքի ապրանքախմբում 2011թ. հոկտեմբերին սեպտեմբերի համեմատ արձանագրվել է 1.0% գնաճ (պայմանավորված «Իշխան» ձկնատեսակի 1.4% գնաճով):
2011թ. հոկտեմբերին սեպտեմբերի համեմատ մսամթերքի ապրանքախմբում գրանցվել է 0.4% գնաճ:
2011թ. հոկտեմբերին սեպտեմբերի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է տավարի մսի 0.7%, պելմենիի 2.6%, բաստուրմայի 3.5%, բարձր տեսակի ապխտած երշիկի 8.9% գնաճ:
Խոզի և ոչխարի մսերի գները նշված ժամանակահատվածում նվազել են համապատասխանաբար 1.2% և 0.4%-ով:
Հանրապետության դիտարկված 10 քաղաքներում մսամթերքի գներն աճել են 0.3-1.5%-ով (գնաճի ամենաբարձր ցուցանիշն արձանագրվել է Թալինում):
Երևանում մսամթերքի գներն աճել են 0.3 %-ով:
Հանրապետության դիտարկված 7 քաղաքներում 2011թ. հոկտեմբերին սեպտեմբերի համեմատ մրգի գները նվազել են 9.7-1.4%-ով (գնանկման ամենաբարձր ցուցանիշն արձանագրվել է Դիլիջանում), իսկ մյուս 4-ում գրանցվել է 0.5-7.3% գնաճ:

The 0.3% increase of overall prices in the foodstuffs market in Armenia in Oct. 2011 as compared to the previous month is mainly due to the 0.4% to 4.6% increase in meat products, dairy, sugar, fish products, eggs and confectionery.
In 10 of the 13 food products that the RA National Statistical Service monitored this month, there was a 0.1–4.6% increase in prices, while in the other three products, there was 1.4–0.1% decrease.
The state agency found a 8.2% price increase in confectionery products in Oct. 2011 as compared to the same month last year, and an increase of 4.6% as compared to the month before. This is said to be due to a 9.9% increase in the cost of caramel.
The average price for eggs rose by 1.1% in Oct. 2011 as compared to last month.
In terms of fish products, again prices rose, by 1.0% in Oct. 2011 as compared to Sept. 2011 (said to be due to the 1.4% increase in the cost of a local breed of fish known as Ishkhan).
Not as much, but still an increase in prices was noted for meat products: 0.4% increase this month as compared to last month.
Though there were price increases for beef (0.7%), pelmeni dumplings (2.6%), basturma cured beef (3.5%) and good quality smoked sausage (8.9%), prices for pork and mutton dropped by 1.2% and 0.4%, respectively.
In 10 cities surveyed in Armenia, the price of meat products rose by 0.3–1.5% with the highest increase noted in Talin). In the capital, Yerevan, meat product prices rose by 0.3%.
However, prices for fruit dropped by 9.7–1.4% in 7 of the cities surveyed (the most decrease being observed in Dilijan), while in the remaining 4 cities there was an increase of 0.5–7.3%.
In the Armenian capital, prices for fruit in Oct. 2011 as compared to the previous month dropped by 1.4%.