Ոստիկանությունը փոշմանեց. Կառավարության մոտ ակցիան չի խոչընդոտվում
ՀՀ կառավարության նիստի ժամանակ ամեն հինգշաբթի բողոքի ակցիա անցկացնող քաղաքացիներին այսօր, ի տարբերություն նախորդ շաբաթվա, թույլ են տալիս մոտենալ կառավարության շենքին: Նախորդ շաբաթ ոստիկանները շրջափակել էին շենքը, և ակցիայի մասնակիցները պաստառներով կանգնել էին Հանրապետության Հրապարակի շատրվանների մոտ, իսկ այնուհետև շարժվել էին դեպի ոստիկանության կենտրոնական բաժին, ուր տեղափոխել էին ակցիայի մասնակից, իրավապաշտպան Լալա Ասլիկյանին:
ՊՊԾ գնդի հրամանատար, գնդապետ Վալերի Օսիպյանը Epress.am-ի թղթակցին հայտնել էր, որ ոստիկաններն այսուհետ թույլ չեն տալու խանգարել Կառավարության նիստի բնականոն ընթացքը և սովորական քաղաքացիների անցուդարձը: Հարցին, թե ոստիկաններն ումից են նման հրահանգ ստացել, Օսիպյանն ասել էր. «Ոստիկանությանը հրահանգ պետք չէ»:
Epress.am-ի հարցին, թե ինչով է պայմանավորված ոստիկանության որոշման փոփոխությունը, Օսիպյանն այսօր հրաժարվել է պատասխանել` առաջարկելով դիմել Ոստիկանության լրատվական ծառայություն:
Հիշեցնենք, որ օրերս պաշտոնանկ է արվել ՀՀ ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանը: ՀՀ ոստիկանապետ է նշանակվել պաշտպանության փոխնախարար Վլադիմիր Գասպարյանը:

Today, unlike last week, protestors outside the Armenian government building every Thursday were permitted to approach the building. Last week, police had blocked off the area around the building, while protestors stood near the foundations in Republic Square, at least a kilometer or two away from their usual spot. Later, the demonstrators moved to the central police division where fellow activist Lala Aslikyan was being held.
Chief of Armenia’s Police Patrol Service Valeriy Osipyan on Oct. 27 told the Epress.am reporter on the scene that police will not allow “the disruption of the normal course of the (weekly) government meetings and the movement of ordinary citizens.” Asked from who police received such a directive, Osipyan said, “The police don’t need a directive.”
Asked this week why the change the tactics, Osipyan refused to comment, advising reporters to contact the police press service.