Չեն հայհոյում և հեռուստացույց չեն դիտում. թերթը պատմել է հայաստանցի մալականների մասին
Բաց գույնի մազերով և կապուտաչյա, Հայաստանի սարերում նրանք, կարծես, այլմոլորակային լինեն: Շուրջ բոլորը` Վահագնի, Համզաչիման, Դեբետ և հանկարծ`Ֆիոլետովո: Այս գյուղում է եղել «Մոսկովսկի Կոմսոմոլեց» պարբերականի թղթակիցը, ով գյուղից ստացած իր տպավորություններով է կիսվել ընթերցողների հետ:
«Տանիքներին ոչ մի ալեհավաք չկա: Այստեղ հեռուստացույց չեն դիտում, թերթ չեն կարդում, օղի չեն քաշում, չեն ծխում և չեն հայհոյում: Արդեն շուրջ երկու դար Ֆիոլետովոյում ապրում են ռուս հնադավանները` մալականները: Նրանք հինկտակարանային անուններ ունեն: «Հոգու մեջ մտնելով»` աղոթքային էքստազի մեջ հայտնվելով, նրանք ցատկոտում են, հենց այդ պատճառով էլ նրանց նաև «ցատկոտողներ» են անվանում:
Հարևանները հարգում են նրանց աշխատասիրության և պաթոլոգիկ ազնվության համար: Հատուկ կերպով աղ դրած մալականական կաղամբը հայտնի է ոչ միայն Անդրկովկասում:
Ոլորանից անմիջապես հետո հայտնվում մալականների գյուղը: Կանգ ենք առնում մորուսավոր մի պապիկի մոտ: Սառույցի պես թափանցիկ նրա աչքերը կանչում են քեզ, չեն թողնում հեռանաս: Նա մայրուղու մոտ կարտոֆիլ է վաճառում:
Մեզ մոտ են շտապում նաև հարևան տաղավարների կանայք: Բոլորը մինչև պարանոցը ծածկող զգեստներով են:
Իրենց վրա զգալով օբյեկտիվի սառը հայացքը` անմիջապես դեմքերը ձեռքերով ծածկում են: Լուսանկարչական սարքը, ինչպես և ռադիոն ու հեռուստատեսությունը չարիք են: Նրանք չեն ընդունում եկեղեցական աստիճանակարգը, ձեռագործ եկեղեցիները, ուղղափառ ծեսերը, չեն հավատում «օրագրերին», սրբապատկերներին: Աղոթելիս չեն խաչակնքվում, և չեն ընդունում մկրտությունը:
Նրանց մալական են անվանել այն պատճառով, որ պասի ժամանակ ի տարբերություն այլ ուղղափառների, նրանք կաթնամթերքներ էին ուտում (ռուսերեն մոլոկո – կաթ բառից):
Գյուղում ընդամենը երկու փողոց կա, 380 տնտեսություն, 1,5 հազարից քիչ բնակչություն:
1840 թվականին 195 տղամարդիկ և 194 կանայք տեղափոխվել են այստեղ Տամբովի գուբերնիայից: Նրանք լքել են իրենց բնակավայրը Նիկոլայ Առաջինի հրամանով: Միայն հոգու մեջ Աստծուն երկրպագող աղանդավորներին որոշեցին հեռացնել ուղղափառ աշխարհից:
Իշխանությունները կարծում էին, որ մալականները կտարրալուծվեն Անդրկովկասի բազմազգ բնակչության մեջ, բայց հակառակը ստացվեց: Հոգևոր քրիստոնյաները միավորվեցին, հավատի շնորհիվ կարողացան օտար երկրում ոուսաստանյան անկյուն ստեղծել:
Տամբովի հարուստ սևահողերից հետո մալականներին անմշակ հող բաժին հասավ: Այգիներ մշակելու համար ստիպված էին պտղաբեր հողերը սայլերով բերել հարթավայրերից:
Հայերը, ի դեպ, նորեկներից ատաղձագործություն և դարբնություն են սովորել:
Գյուղի ավագը և միաժամանակ Ֆիոլետովոյի վարչակազմի ղեկավարը Ալեքսեյ Նովիկովն է: Մալականները ամուսնությունից հետո պետք է մորուք պահեն: Ալեքսեյ Իլյիչը սափրված է և բավական ժամանակակից կոստյում ունի: Կարտոֆիլով և կաթով մայրուղու վրա կանգնած տեղաբնակները հասցրեցին շշնջալ. «Կռապաշտ, տանը սատանա`հեռուստացույց է պահում, իսկ աշխատավայրում`համակարգիչ»:
«Ես պատասխանատու եմ գյուղի համար, ես չեմ կարող առանց կապի և տեղեկատվության մնալ, - պաշտպանվում է գյուղի ավագը: Հենց դուրս եմ գալիս տանից, ամբողջ գյուղն ինձ է դիմում. «Ի՞նչ նորություն կա աշխարհում»»:
Ալեքսեյ Իլյիչը, մալականների կարծիքով, նաև «շնացած է»: Ընտանիքներն այստեղ ավանդաբար ամուր են, իսկ նա բաժանվել է և նորից է ամուսնացել: Երկրորդ անգամ ամուսանցել է եկվոր մալական կնոջ` Սառա Աբրամովնայի հետ, ով Մորդովիայից է:
Ֆիոլետովոյի բնակիչների խոսքով, իրական իշխանությունը գյուղում պատկանում է հովիվ Նիկոլայ Սուկովիցինին: Բոլոր գործերը` ընտանեկան, աշխատանքային, համայնքային, իրականացվում են միայն համայնքի 86-ամյա ղեկավարի հավանությամբ:
Գյուղի գոյության ողջ ընթացքում մալականներն ընդամենը 10 անգամ են ամուսնացել հայերի հետ: Մինչև ղարաբաղյան հակամարտությունը երեք ամուսնություն է եղել ադրբեջանցիների հետ: Բայց շատ քիչ դեպքերում են այդ ամուսնությունները հաջողված եղել: Շատերը ամուսնալուծվել են. տղամարդիկ հետագայում մալական կնոջ հետ են ամուսնացել, իսկ կանայք մնացել են երեխայի հետ: Հաջողված ամուսնությունները շատ հազվադեպ են:
Տեղի իշխանությունները միշտ լավ են վերաբերվել մալականներին: Երկու ռուսական գյուղերի` Լերմոնտովայի և Ֆիոլետովոյի միջև անգամ կեչիների անտառ են տնկել, որպեսզի այն հիշեցնի մարդկանց իրենց պատմական հայրենիքի մասին: Ֆիոլետովոյում գազ են անցկացրել: Գյուղում գործում է հանրապետությունում միակ ռուսական պետական դպրոցը: Ռուսաստանի դեսպանատունը ռուսաստանյան դասագրքեր է մատակարարում, իսկ դպրոցն ավարտելուց հետո երեխաները կարող են ընդունվել Ռուս-հայկական համալսարան ընդամենը 8 բալ ստանալով:
Հետաքրքրական է, որ գրական ռուսերեն են երեխաներին սովորեցնում հայ ուսուցիչները, որոնք դպրոց են գալիս հարևան Վանաձորից:
Մինչև վերջերս մալականները չեն ձգտել բարձրագույն կրթություն ստանալ:
«Բարձր դասարանները միշտ շատ քիչ են եղել, - պատմում է գյուղի հնաբնակներից Իվան Իպատյեվիչը: - Յուրաքանչյուրն իր աղջկան ցանկանում էր շուկա տեղավորել թթու կաղամբ ծախելու: Իսկ որ սովորի՞, ինչո՞ւ, հետո կարող է նաև աշխարհ գնա: Փոքր հասակից մեր բոլոր երեխաները օգնում են ծնողներին: Իսկ դպրոց են գնում հանգստանալու: Ցանքի շրջանում դասի ընդհանրապես չեն գալիս»:
Գյուղի դպրոցում հայրերեն սովորում են, խոսակցական հայերենը հասկանում են, բայց խոսում են դժվարությամբ: Գյուղապետարանում թղթաբանության պատասխանատուն է քարտուղար Արարատ Աբրահամյանը հարևան գյուղից:
Գյուղի բնակիչների ուղիղ կեսը հիմա արտագնա աշխատանքով է զբաղվում: Երևանում տղամարդիկ տներ են վերանորոգում, իսկ կանայք մաքրում բնակարանները: Շատ մալականներ աշխատում են գազատար խողովակների կառուցման վրա Տյումենում և Սուրգուտում: Մալականներին հաճույքով վարձում են զոդողների բրիգադներում, որտեղ անհրաժեշտ են վստահելի, չխմող աշխատողներ:
Ստավրոպոլի և Կրասնոդարի մալականական համայնքներ ապրելու մեկնող երիտասարդներին մեղադրում են ողջ գյուղով, քանի որ, ըստ նրանց, «նախնիների հետքերն են ոտնահարում»:
«Մեր տղաներին առաջարկում են ծառայել ռուսաստանյան սահմանապահ զորքերում: Իսկ մեր տղաները, ընդհակառակը, ձգտում են հայկական բանակ գնալ: Ծառայում են և տուն վերադառնում հայերենի մաքուր իմացությամբ», - ասում է Իվան Սեմյոնովը: Մալականներն այս լեռնային երկիրն իրենց հայրենիքն են համարում:
Ֆիոլետովոյի բնակիչների մի մասը թոշակ չի վերցնում: Հավատը թույլ չի տալիս, քանի որ այդ փողերը սեփական քրտինքով չեն աշխատել:
Շատ մալականներ այժմ օգնության կարիք ունեն, սակայն երբեք որևէ մեկից որևէ բան չեն խնդրի: Նրանք հրաժարվում են արտասահմանյան տուրիստական խմբեր ընդունել, քանի որ չեն ցանկանում որպեսզի իրենց փողի դիմաց «ուսումնասիրեն»:
«Մարդու վրա երեք անգամ պետք է նայել, երբ նա ծնվում է, երբ ամուսնանում է և երբ մահանում է», - եզրափակում է մալական Եվդոկիան:

Армянское село, где не смотрят телевизор и не ругаются матом
Светловолосые и голубоглазые, в горах Армении они как пришельцы с другой планеты. Кругом - Ваагни, Гамзачиган, Дебет и вдруг - село Фиолетово, где дома с резными наличниками. Здесь побывал корреспондент «Московского комсомольца».
На крышах - ни одной антенны. Здесь не смотрят телевизор, не читают газет, не гонят самогон, не курят и не ругаются матом. Уже почти два века в Фиолетове обособленно живут русские староверы - молокане. У них - ветхозаветные имена. «Входя в дух» - молитвенный экстаз - они подпрыгивают, поэтому их зовут еще «прыгунами».
Соседи уважают их за трудолюбие и патологическую честность. По-особому засоленную в дубовых кадках молоканскую капусту знают не только в Закавказье.
Молоканское село за поворотом открывается внезапно. Притормаживаем около колоритного деда с окладистой бородой. Под распахнутым жилетом — рубаха навыпуск, тонкая подпояска. Прозрачные, как лед, глаза держат, не отпускают.
- Потай, приезжи? Утрафьте, возьмитя к ужоткому картовь. Надысь до дождя копали, приспели.
К нам спешат женщины с соседних прилавков. Все - в платьях с воротниками под горло и белых накрахмаленных передниках.
- Отведуйте с душой желадной! - протягивает нам красные яблоки круглолицая молоканка. На наше «спасибо» следует напевный ответ: «На чем? На своем на добром?»
Почувствовав на себе холодный глаз объектива, все разом закрывают лица руками. Фотокамера, как радио и телевидение, для молокан - от лукавого! Они не признают церковной иерархии, рукотворных храмов, православных обрядов, не верят в «деревянки» - иконы. Молясь, не осеняют себя крестом, а крестины именуют «кстинами».
Молоканами их назвали, потому что в пост в отличие от остальных православных они ели молочные продукты.
Спускаемся с трассы в село. В низине всего две улицы, 380 хозяйств, по-местному — «дымов», чуть меньше 1,5 тысячи жителей. Горизонта нет, куда ни глянь, всюду — горы. Три часа езды, что до Еревана, что до Тбилиси.
195 мужчин и 194 женщины поселились в лощине на месте военного блокпоста, между Базумским и Памбакским хребтами, еще в 1840 году. Тамбовскую губернию покинули согласно декрету Николая I. Сектантов, что поклонялись Богу только в духе, решили удалить подальше от православного мира.
- Шли пешком - кто босой, кто в лаптях. Власти думали, что молокане растворятся среди разноплеменного населения Закавказья, а получилось наоборот: духовные христиане сплотились, благодаря вере смогли создать на чужбине уголок России.
После тамбовских богатых черноземов молоканам досталась бурая земля, нанесенная ветром на скалы. Чтобы разбить огороды - пришлось возить плодородную почву на тачках из долины.
Армяне переняли от переселенцев столярное и кузнечное дело. Стали сажать картошку, заменили арбу четырехколесной повозкой. Староверы же на новом месте научились разводить овец.
Алексей Новиков - сельский староста, он же глава администрации Фиолетова. Молоканам после женитьбы положено отпускать бороду. Алексей Ильич - гладко выбрит, во вполне современном костюме. Местные жители, что стоят с молоком и картошкой у трассы, успели шепнуть: «Идолопоклонник, держит в доме сатану - телевизор, а в управлении - компьютер».
- Я за село отвечаю, мне без связи и информации нельзя, - говорит в свою защиту староста. - Как выйду из дома, все деревенские ко мне: «Какие новости в миру?»
Алексей Ильич, по мнению молокан, еще и «прелюбодей». Семьи здесь традиционно крепкие, а этот посмел развестись и снова жениться. Взял пришлую молоканку, Сару Абрамовну из Мордовии. К тому же переметнулся от «прыгунов» к «постоянным» (один из подвидов учения молокан - автор), стал ездить молиться в соседний Дилижан.
Реальная власть в селе, по уверениям жителей Фиолетова, принадлежит пресвитеру Николаю Ивановичу Суковицыну. Все дела - семейные, рабочие, общинные - совершаются только с одобрения 86-летнего руководителя общины. Он может лишить поддержки любого отступника от веры, а также исключить из собрания.
За все время существования села было около десяти браков с армянами. До карабахского конфликта у нас жили азербайджанцы, три девушки вышли замуж за азербайджанцев. Но мало кто ужился, почти все разошлись, он, как правило, потом брал жену из своих, а молоканка оставалась одна с ребенком. Удачных союзов было наперечет.
Местные власти всегда хорошо относились к молоканам. Между двумя русскими селами - Лермонтово и Фиолетово - даже посадили березовую рощу, чтобы она напоминала нам об исторической родине. Провели в Фиолетово газ. У нас в селе осталась работать единственная на всю Армению государственная русская школа. Железнодорожники помогли ее отремонтировать, посольство привозит российские учебники. Выпускникам выдают направление в Российско-Армянский (Славянский) университет. Если всем остальным требуется набрать 19 баллов, чтобы поступить в вуз, то молоканам - достаточно 8.
Любопытно, что правильному русскому литературному языку молоканских детей учат учителя-армяне, приезжающие на занятия из соседнего Ванадзора.
Молокане до недавнего времени не стремились получать высшее образование.
- В старшие классы у нас издавна шли единицы, - говорит старожил села Иван Ипатьевич. - Каждый старался свою дочку на базар пристроить продавать капусту. А чтобы она поехала куда-то учиться, это нет, потом еще уйдет в мир. Зачем это? С малых лет все наши ребятишки помогают родителям по хозяйству. А в школу отдыхать ходят! Когда посевная пора - на уроках и вовсе не появляются.
Армянский язык входит в школьную программу, все его учат, разговорную речь понимают, но говорят с трудом. Поэтому делопроизводство в сельской администрации ведет секретарь Арарат Абрамян из соседней деревни.
Добрая половина села сейчас на заработках. В Ереване мужчины нанимаются ремонтировать квартиры, женщины - убирать дома. Многие молокане работают на строительстве газопроводов в Тюмени и Сургуте. Вербовщики из Восточной Сибири в селе не редкость. Молокан охотно нанимают в бригады сварщиков, где нужны надежные, непьющие работники. Отработав вахту в шесть месяцев, они возвращаются в Фиолетово.
Молодых, что уезжают жить в молоканские общины в окрестности Ставрополя и Краснодара, осуждают всем селом: дескать, «затаптывают следы предков».
- Нашим ребятам предлагают служить в армии в погранвойсках, нести вахту вместе с российскими пограничниками, - говорит Иван Семенов. - Так наши хлопцы стремятся попасть в чисто армянскую армию. Отслужат положенный срок - и приходят домой, прекрасно владея армянским языком. Горную страну молокане считают своей родиной.
В воскресенье всей семьей они ходят в молитвенные собрания. На мелодии русских народных песен поют псалмы и читают отрывки из священных текстов. Разжигают дюжину самоваров, работающих на угле, пьют густой чай. К праздникам белят избы, «катают» лапшу и варят ее в чугунках. Полсотни человек в Фиолетове не берут пенсии: не позволяет вера, эти деньги не заработаны своими руками.
Многие из молокан сейчас очень нуждаются в помощи, но просить ее никогда не будут. Они отказываются принимать иностранные группы туристов, потому как не желают, чтобы их «изучали за деньги».
«На человека должны смотреть всего три раза: когда родится, когда в брак вступает, когда умирает», - подводит итог молоканка Евдокия.