«Ես որ մեքենա ունեի, ինքը սիգարետի փող չուներ». Հայաստանցի գործարարը մեղադրում է վարչապետին
Հայտնի գործարար Սիլվա Համբարձումյանը երեկ հայտարարել է, որ եթե իր կողմից բարձրացված հարցերը Հայաստանում արդարացի լուծում չստանան, դիմելու է Եվրոդատարան, որպեսզի կարողանա ետ ստանալ իր բիզնեսում ներդրված 3,5 միլիոն դոլարը:
«168 ժամ» թերթի փոխանցմամբ` գործարարը լուրջ փաստեր և մեղադրանքներ է ներկայացրել ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանի, Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանի (Լիսկա), ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գործունեության դեմ: Նախարար Արմեն Մովսիսյանն անվավեր է ճանաչել գործարար կնոջը պատկանող «Սիփան 1» ընկերության լիցենզիան, արագ աճուրդ են կազմակերպել, աճուրդի հանձնաժողովի նախագահ է նշանակվել Տիգրան Սարգսյանը, հանքը վաճառել են «Սագամար» ընկերությանը, որի բաժնեմասերից մեկը պատկանում էր վարչապետի այն ժամանակվա խորհրդական,  մանկապիղծ Սերոբ Տեր-Պողոսյանին:
«Եվ պարոն վարչապետը, որ աճուրդային հանձնաժողովի նախագահն էր, չմասնակցեց աճուրդին` երևի վախից, որովհետև սոսկալի անօրինականություն էին անում», - «168 ժամ»-ին ասել է Համբարձումյանը` նկատելով, որ ինքն ու Տիգրան Սարգսյանը ուսանողության տարիներին սովորել են զուգահեռ կուրսերում:
Հարցին, թե այդ հանգամանքը ինչ-որ բան չի՞ կարող փոխել ստեղծված իրավիճակում, գործարարը պատասխանել է. «Ո՞նց կարող է ինչ-որ բան փոխել: Էն ժամանակ ես մեքենա ունեի, ինքը երևի սիգարետի փող չուներ»:
Սիլվա Համբարձումյանը նաև նշել է, որ Սյունիքի մարզպետը իրենից գողացել է 102 մլն դրամի սարքավորումներ: Գործարարը դիմել է ոստիկանություն, գողոնը հայտնաբերվել է մարզպետի հանքում, սակայն այն չեն կարողացել վերադարձնել: Ըստ Համբարձումյանի` մանկապիղծ Տեր-Պողոսյանի դեմ քրեական գործ հարուցելուց հետո նրան ստիպել են դուրս գալ «Սագամարից»` փոխարենը նրան տալով Ախթալայի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատը: Ընդ որում` Համբարձումյանի խոսքով` դա արվել է այն բանից հետո, երբ Տեր-Պողոսյանի կինը սպառնացել է ամեն բան պատմել լրատվամիջոցներին. «Նրա կինը շատ բան ունի ասելու, 1999թ. մասին շատ բան ունի պատմելու»: Խոսքը, թերևս, 1999թ. «Հոկտեմբերի 27-ի»-ի ոճրագործության մասին է, եզրակացնում է թերթը:

'While I Had a Car, He Didn't Have Money for Cigarettes': Local Entrepreneur on Armenia PM
Well-known entrepreneur Silva Hambardzumyan declared Wednesday if the issues she's raised are not rightly resolved in Armenia, she will appeal to the European Court (of Human Rights) so that the $3.5 million USD invested in her business can be returned to her, reports local daily 168 Zham ("168 Hours").
The entrepreneur has made serious allegations against the activities of RA Minister of Energy and Natural Resources Armen Movsisyan, Syunik regional councillor (marzpet) Suren Khachatryan and RA Prime Minister Tigran Sargsyan. The energy minister revoked the license of Hambardzumyan's Sipan 1 gold mining company, quickly organized an auction, appointed the prime minister as head of the auction committee, sold the gold mine to Sagamar CJSC, one of the shares of which belonged to then adviser to the prime minister Serop Der-Boghossian, the Armenian-American businessman since accused of sexual abuse of minors.
"And Mr. Prime Minister, who was the chair of the auction committee, didn't participate in the auction, probably from fear, because they are committing a terrible unlawful act," Hambardzumyan told 168 Zham, noting that he and Tigran Sargsyan were students together.
Asked whether this last fact might change the situation, the entrepreneur responded, "How can it? At that time I had a car, he probably didn't have money for cigarettes."