«Ես որ մեքենա ունեի, ինքը սիգարետի փող չուներ». Հայաստանցի գործարարը մեղադրում է վարչապետին
Հայտնի գործարար Սիլվա Համբարձումյանը երեկ հայտարարել է, որ եթե իր կողմից բարձրացված հարցերը Հայաստանում արդարացի լուծում չստանան, դիմելու է Եվրոդատարան, որպեսզի կարողանա ետ ստանալ իր բիզնեսում ներդրված 3,5 միլիոն դոլարը:
«168 ժամ» թերթի փոխանցմամբ` գործարարը լուրջ փաստեր և մեղադրանքներ է ներկայացրել ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանի, Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանի (Լիսկա), ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գործունեության դեմ: Նախարար Արմեն Մովսիսյանն անվավեր է ճանաչել գործարար կնոջը պատկանող «Սիփան 1» ընկերության լիցենզիան, արագ աճուրդ են կազմակերպել, աճուրդի հանձնաժողովի նախագահ է նշանակվել Տիգրան Սարգսյանը, հանքը վաճառել են «Սագամար» ընկերությանը, որի բաժնեմասերից մեկը պատկանում էր վարչապետի այն ժամանակվա խորհրդական,  մանկապիղծ Սերոբ Տեր-Պողոսյանին:
«Եվ պարոն վարչապետը, որ աճուրդային հանձնաժողովի նախագահն էր, չմասնակցեց աճուրդին` երևի վախից, որովհետև սոսկալի անօրինականություն էին անում», - «168 ժամ»-ին ասել է Համբարձումյանը` նկատելով, որ ինքն ու Տիգրան Սարգսյանը ուսանողության տարիներին սովորել են զուգահեռ կուրսերում:
Հարցին, թե այդ հանգամանքը ինչ-որ բան չի՞ կարող փոխել ստեղծված իրավիճակում, գործարարը պատասխանել է. «Ո՞նց կարող է ինչ-որ բան փոխել: Էն ժամանակ ես մեքենա ունեի, ինքը երևի սիգարետի փող չուներ»:
Սիլվա Համբարձումյանը նաև նշել է, որ Սյունիքի մարզպետը իրենից գողացել է 102 մլն դրամի սարքավորումներ: Գործարարը դիմել է ոստիկանություն, գողոնը հայտնաբերվել է մարզպետի հանքում, սակայն այն չեն կարողացել վերադարձնել: Ըստ Համբարձումյանի` մանկապիղծ Տեր-Պողոսյանի դեմ քրեական գործ հարուցելուց հետո նրան ստիպել են դուրս գալ «Սագամարից»` փոխարենը նրան տալով Ախթալայի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատը: Ընդ որում` Համբարձումյանի խոսքով` դա արվել է այն բանից հետո, երբ Տեր-Պողոսյանի կինը սպառնացել է ամեն բան պատմել լրատվամիջոցներին. «Նրա կինը շատ բան ունի ասելու, 1999թ. մասին շատ բան ունի պատմելու»: Խոսքը, թերևս, 1999թ. «Հոկտեմբերի 27-ի»-ի ոճրագործության մասին է, եզրակացնում է թերթը:

У премьера Армении не было денег на сигареты. Бизнес-леди требует $3,5 млн
Известная армянская бизнесвумен Сильва Амбарцумян обратится в Европейский суд по правам человека, если ей не удастся вернуть инвестированные 3,5 млн долларов.
Как сообщает газета «168 жам», предприниматель обвиняет в преступной деятельности и покрывательстве мошенничества министра энергетики и природных ресурсов Армена Мовсисяна, главы Сюникской области Сурена Хачатряна (прозвище Лиска) и премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна.
В интервью изданию она заявила, что Армен Мовсисян признал недействительной лицензию ее горнодобывающей компании «Сипан-1», после чего в спешке был объявлен тендер с премьером во главе комиссии. Право на эскплуатацию шахты досталось компании «Сагамар», контрольный пакет акций, принадлежащий в то время принадлежал тогдашнему советнику премьер-министра Серобу Тер-Погосяну, которого на прошлой неделе осудили за педофилию.
В подтверждение своих слов предпринимательница указала, на то, что глава кабинета министров не присутствовал на «таком незаконном аукционе». Она также вспомнила про студенческие годы Тиграна Саркисяна, который учился на параллельном с ней курсе. «У него в те годы даже денег на сигареты не было, а я уже имела автомобиль», - заявила бизнес-леди.
Вернувшись к разоговору о главе Сюникской области, Амбарцумян заявила, что тот украл у нее оборудование на 102 млн драмов. Она тщетно обращалась в полицию, но дело возбудили в отношении уже арестованного за расстление малолетних Сероба Тер-Погосяна. У последнего отобрали компанию «Самагару» и дали взамен Ахталинский горно-обогатительный комбинат.
По словам Амбарцумян, жена Тер-Погосяна требует справедливого суда над мужем. В противном случае она угрожает «рассказать СМИ о событиях 1999 года». Речь идет о теракте в Национальном Собрании Армении 27 октября 1999 года. Тогда были убиты премьер-министр Вазген Саркисян, спикер Карен Демирчян, вице-спикеры Рубен Мироян, Юрий Бахшян, министр по оперативным вопросам Армении Леонард Петросян и депутаты Арменак Арменакян, Генрик Абрамян, Микаел Котанян.
Группа террористов взяла в заложники находящихся в здании парламента депутатов и членов правительства. Главарь террористов Наири Унанян - бывший журналист, бывший член Армянской революционной федерации «Дашнакцутюн» - начал прямые переговоры с президентом Робертом Кочаряном.
Указом президента Армении Роберта Кочаряна была создана государственная комиссия, которую возглавил сам Роберт Кочарян.
Террористы - Наири и его младший брат Карен Унаняны, Эдуард Григорян, Врам Галстян (повесился в камере), Дереник Беджанян, Ашот Князян - были приговорены к пожизненному заключению и - содержатся СИЗО нацбезопасности. Приговорённый к 14 годам лишения свободы Гамлет Степанян скончался в заключении.