Ինչո՞ւ Հերմինե Նաղդալյանը չի արտասվում սգո երգից. ՀՀԿ-ականը ամաչում է իր կուսակցի համար
«Նորաշեն 2007» հասարակական կազմակերպության անդամները շատ շուտով կդիմեն Սերժ Սարգսյանին՝ իրենց հուզող հարցերի լուծումը ստանալու ակնկալիքով, քանի որ Գևորգ Չաուշ 37 և 38 նորակառույցների վերավաճառված բնակարանների բնակիչների կողմից ՀՀ նախագահի Վերահսկողության բաժնի պետ Հովհաննես Հովսեփյանին ներկայացրած դիմում-բողոքները որևէ դրական փոփոխության չեն բերել: Նրանք պատրաստվում են անգամ անժամկետ հացադուլ հայտարարել Սերժ Սարգսյանի նստավայրի մոտ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում հայտարարել են «Նորաշեն 2007» ՀԿ-ի ներկայացուցիչները:
Հիշեցնենք, որ «Նորաշեն 2007» հասարակական կազմակերպությունը ստեղծել են «Նորաշեն 2007» սպառողական կոոպերատիվից խաբված բնակիչները, ովքեր վճարել են նորակառուցներում բնակարաններ ստանալու համար, սակայն մինչ այժմ դրանք չեն ստացել: Կոոպերատիվը, մասնավորապես, 14 բնակարան էր վերավաճառել ՀՀԿ-ական պատգամավոր Հերմինե Նաղդալյանին և նրա ամուսնուն` Դավիթ Բեգլրայանին:
Ինչպես դեռևս այս տարվա հուլիսին գրել էր «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը, «Նորաշեն-2007»-ի անդամների տրամադրության տակ առկա է կոոպերատիվի նախագահ Արմեն Թադևոսյանի ձեռագրով մի ցուցակ, որտեղ նշված է, թե վերջինս ումից, որքան և ինչ տոկոսով է գումար վերցրել: Ցուցակի 20-րդ տողում նշված է «14 պայմանագիր, Բեգլարյան, 300 000 $, 5%»: «ՀԺ»-ի հետ զրույցում Հերմինե Նաղդալյանը հաստատել է, որ Չաուշի 14/3 հասցեում իր և ընտանիքի անդամների անուններով գրանցված բնակարաններ կան, սակայն կտրականապես հերքել էր իր ամուսնու կողմից Արմեն Թադևոսյանին տոկոսով գումար տալու հանգամանքը:
«Նորաշեն 2007»-ի կողմից խաբված այն բնակիչները, որոնց բնակարանները վերավաճառվել են, այսօր իրենց խնդիրները կապել են Հերմինե Նաղդալյանի հետ:
«Երբ պարզ դարձավ, որ մեր բնակարանների փաստաթղթերը գտնվում են ԱԺ պատգամավոր Հերմինե Նաղդալյանի մոտ, վերջինս, իմանալով մեր բողոքների մասին, անձամբ խնդրեց, որ հանդիպենք: Յոթ հոգով գնացինք հանդիպման Ջրվեժում գտնվող իրենց սեփական արտադրամասում: Զրույցի ընթացքում հորդորեց, որպեսզի որևէ տեղ չշոշափենք իր անունը և խոստացավ անպայման վերադարձնել բնակարանները: Նրան հավատալով՝ շուրջ մեկ տարի է` սպասում ենք, որ մեր բնակարանները հետ կվերադարձնի: Համոզված ենք, որ նույն փափուկ բարձը նա դրել է նաև քննիչների գլխի տակ: Շուրջ մեկ տարի է, ինչ քննություն է գնում, սակայն ոչ մի ապացույց նրա ամուսնու՝ Դավիթ Բեգլարյանի վրա: Զարմանալի է այն փաստը, որ օրեր առաջ հեռուստատեսությամբ ելույթ է ունենում Հերմինե Նաղդալյանն ու երգից հուզված արտասվում է, սակայն հաշվի չի առնում այն, որ մեր բնակիչները շուրջ մեկ տարի է սգո երգ են երգում, ու ինքը ոչ մի անգամ չի արձագանքել վարձով ու ծայրահեղ վիճակով ապրող բնակիչներիս: Հասարակ երգից հուզվողը` ինչպե՞ս կարող է այսքան անտարբեր լինել թվով չորս հարյուր խաբված բնակչի նկատմամբ», - նշել է Գևորգ Չավուշ 14/3 շենքի բնակչուհի Արմինե Մայիլյանը:
Բողոքողների խոսքերով` իրենք միահամուռ կերպով պայքարելու են այնքան ժամանակ, մինչև Հերմինե Նաղդալյանից և նրա ամուսնուց հետ ստանան վերջին բնակարանը:
«Ես Հանրապետական կուսակցության անդամ եմ և ամաչում եմ, որ երբ նախընտրական շրջանում սկսեմ ձայներ հավաքել մեր կուսակցության օգտին, մարդիկ ամոթանք են տալու, որ իմ կուսակցությունում Նաղդալյանի պես մարդիկ կան», - ասել է ՀԿ ներկայացուցիչ, ՀՀԿ անդամ Բորիս Նազարյանը:
«Նորաշեն 2007»-ի անդամները վստահեցնում են, որ եթե իրենք պատրաստ էին մինչ այժմ նորից վճարել իրենց բնակարանները հետ ստանալու համար, ապա հիմա իրենք վիճակի չեն նույնիսկ կոպեկներ վճարել՝ ելնելով ծայրաստիճան ծանր վիճակից, իսկ Հերմինե Նաղդալյանը ոչ մի զիջման չի գնա, դա իր համար բարոյական պարտություն կլինի:
Նշենք նաև, որ ՀՀ կառավարությունը 2009-ի նոյեմբերի 19-ին որոշում էր կայացրել «Նորաշեն 2007» կոոպերատիվին 500 հազար դոլար վարկի պետական երաշխավորություն տալ, սակայն դա էլ չէր օգնել կոոպերատիվի ղեկավարներին լուծել իրենց խնդիրները:

Their Purchased Apartments were Resold to HHK MP, Complain Yerevan Residents
Norashen 2007 NGO members will soon contact Armenian President Serzh Sargsyan to address their concerns as complaint appeals sent by residents of resold suites in a couple of newly built buildings to head of the RA Presidential Control Service Hovhannes Hovsepyan have not yielded any positive results. They are even preparing to stage a hunger strike with no fixed end date outside the president's residence. This news was conveyed to the press by Norashen 2007 NGO representatives at a press conference in Yerevan today.
Recall, Norashen 2007 NGO was established by members of the Norashen 2007 consumers' co-operative, disgruntled owners of suites in 37 and 38 Gevorg Chaush St. who paid for apartments that they have not yet received. The co-op, in particular, resold 14 suites to Republican Party of Armenia (HHK) MP Hermine Naghdalyan and her husband, David Beglaryan.
"When it became known that our apartments' papers are in the possession of MP Hermine Naghdalyan, the latter, finding out about our complaints, personally asked to meet with us. Seven of us went to the meeting at their personal workshop in Jrvezh. During the conversation she urged us not to mention her name anywhere and promised to return the apartments. Believing her, we've been waiting nearly a year for our apartments to be returned. We're convinced that she's placed the same soft pillow beneath the investigators' heads. It's been nearly a year that the matter is being investigated, but there is no case against her husband, David Beglaryan. It's amazing that days ago Hermine Naghdalyan was speaking on television and weeping, touched by a song, but what's not being considered is that for about a year our residents have been singing mourning songs and not once has she reacted to us residents living in rented apartments and under dire conditions. How can someone who gets emotional from a simple song be so indifferent toward 400 deceived residents?" said resident of 14/3 Gevorg Chaush St. Armine Mayilyan.
The disgruntled residents say they will protest until they get their apartments from Hermin Naghdalyan and her husband.
"I am a member of the Republican Party of Armenia and I'm embarrassed that when I begin to gather votes in our party's favor during the pre-election period, people will reproach me that there are people like Naghdalyan in my party," said Norashen 2007 NGO representative, HHK member Boris Nazaryan.
The members of the NGO assert that if until now they were ready to again pay for their apartments in order to get them back, now they are unable to pay a cent, while Hermine Naghdalyan is not willing to make any concessions.
Note, on Nov. 19, 2009, the Armenian government decided to give Norashen 2007 co-op a pledge for a $500,000 USD state loan; however, this too didn't help the co-op's leadership resolve their issues.