Արտագաղթը և Սփյուռքը. Բրիտանացի փորձագետը` Հայաստանի խնդիրների և ապագայի մասին
Դեկտեմբերի 7-ին կլրանա Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժի 23-րդ տարելիցը, սակայն դրանից տուժած Հայաստանի երկրորդ քաղաք Գյումրին դեռևս ամբողջությամբ չի վերականգնվել: Այսպես է սկսում nationalinterest.org կայքում տպագրված իր հոդվածը Կարնեգի հիմնադրամի ավագ գիտաշխատող Թոմաս դե Վաալը:
«Անցած շաբաթ Գյումրի այցելության ժամանակ ինձ ուղեկցում էր տեղական օրաթերթի խմբագիր Լևոն Բարսեղյանը: Նա հպարտորեն ցույց էր տալիս սև քարով պատրաստված տները, որոնցով հայտնի է իմպերիալիստական Ռուսաստանի այս հին քաղաքը: Բայց նա նաև մատնանշեց հին շուկայի շենքը, որը դեռ ավերակ է. փաստացիորեն խորհրդային շենքերը փլուզվել են, մինչդեռ ավելի հին կառույցները`պահպանվել: Նա ինձ պատմեց նաև, որ 6 հազար ընտանիքներ դեռևս շարունակում են ապրել «ժամանակավոր բնակության» կացարաններում, որոնք տրամադրվել էին խորհրդային կառավարության կողմից:
Բայց Գյումրիում ավելի լուրջ խնդիր կա, որն այսպիսի քաղաքում առավել ակնառու խնդիր է, քան Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանում, կամ նախկին Խորհրդային միության որևէ այլ խոշոր քաղաքներից մեկում: Այս բնակարաններից շատերը կիսով չափ դատարկ են: Հազարավոր մարդիկ պարզապես հեռացել են», - նշում է դե Վաալը:
Փորձագետը նշում է, որ այս խնդրին է բախվել Կենտրոնական Ասիան, Վրաստանը, Ադրբեջանը, որտեղ երիտասարդները, մասնավորապես, գյուղական երիտասարդությունն առհասարակ հեռացել են, առավելապես Ռուսաստան` աշխատանք գտնելու նպատակով: Բայց երկու երկրների վրա հատկապես ծանր է անդրադարձել այս խնդիրը` դա Մոլդովան և Հայաստանն է:
«Հայաստանի արտագաղթը բացարձակ թվերով հավանաբար ավելի քիչ չէ, քան իր հարևան երկու հարավկովկասյան երկրները` Ադրբեջանն ու Վրաստանը: Բայց երկրի փոքր չաեփերը  խնդիրն առավել ճգնաժամային է դարձնում:
2001 թվականի մարդահամարը ցույց տվեց, որ Հայաստանի բնակչությունը հասել է մոտ 3 միլիոնի: Շատերը հավատացած են, որ ցուցանիշը շատ ավելի փոքր է, քան նշվել է: Բնակչության թիվը պակասեց, չնայած այն հանգամանքին, որ ավելի քան 400,000 մարդ Հայաստան էր մտել 1989-92 թվականներին: Նրանք Լեռնային Ղարաբաղի փախստականներն ու Մերձավոր Արևելքից ներգաղթածներն էին: Բայց այդ մարդկանցից քչերն են մնացել երկրում: Մոտ մեկ միլիոն մարդ  լքել է Հայաստանը Խորհրդային Միության փլուզումից հետո:
Այժմ այս խնդիրը կապված է նաև  Հայաստանի հիմնական դաշնակից Ռուսաստանի հետ: Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հրապարակավ անհանգստություն հայտնեց Ռուսաստանի կառավարության «հայրենակիցների» ծրագրի վերաբերյալ, որը հազարավոր հայերի քաղաքացիություն շնորհելու խոստում է տալիս և աշխատանք, եթե նրանք բնակեցնեն Սիբիրի տարածքները: Արդյունքում, մի դաշնակիցը լուծում է իր ժողովրդագրական խնդիրները մյուսի հաշվին:
Ընդդիմությունը, որի հետ հանդիպեցի Հայաստանում, վստահեցնում է, որ կառավարությունը արտագաղթը կանխելու որևէ մտադրություն չունի: Այն գործում է որպես դժգոհություն ունեցող զանգվածի վրա գործադրվող ճնշում, որոնք կարող են խարխլել իշխանության հիմքերը: Դա թույլ է տալիս իշանություններին ուռճացված ընտրազանգված ներկայացնել, որպեսզի կարողանան առավել հեշտությամբ կեղծել առաջիկա ընտրությունները: Ավելին, փողային փոխանցումներն օգնում են երկիրը ջրի երեսին պահել:
Համաշխարհային բանկի գնահատականների համաձայն, 2010-ին Հայաստանի ՀՆԱ-ի 9 տոկոսը ձևավորվում է արտաքին փոխանցումներից:
Բայց դժվար է զարգացած երկիր ունենալ, քանի դեռ արտագաղթ կա:  Կարևոր է պահպանել գյուղատնտեսությունը: Մշտական 80 հազարանոց ուժեղ բանակ է հարկավոր Ադրբեջանին դիմակայելու համար, իսկ 18-ամյա երիտասարդների թիվը չափազանց նվազ է:
Թերևս միակ հույսը Սփյուռքն է, որն օգտագործել է այս տարիները առավել լավ կրթություն ստանալու և վերապատրաստվելու համար, քան նրանք կարող էին ստանալ Հայաստանում: Երբ և եթե Հայաստանը վերադառնա իր ազգային զարգացմանը, այդ մարդիկ կներգաղթեն կրկին, կհայտնվեն նոր պատմության ավանգարդում», - գրում է դե Վաալը:

Эмиграция и Диаспора. Британский эксперт о проблемах и будущем Армении
7 декабря отмечается 23-я годовщина разрушительного землетрясения в Спитаке, однако пострадавший от бедствия второй по величине город Армении Гюмри еще не восстановлен полностью. Так старший научный сотрудник российско-евразийской программы Фонда Карнеги Томас де Ваал начинает свою статью на сайте nationalinterest.org.
«На прошлой неделе в ходе моего визита в Гюмри меня сопровождал редактор местной газеты Левон Барсегян. Он с гордостью показывал дома из черных камней, которыми славится этот старый город империалистической России. Однако он также указал на здание все еще разрушенного старого рынка. Фактически, советские здания разрушены, между тем, сохранились более старые постройки.
Он рассказал мне, что 6 тысяч семей продолжают жить в домиках-времянках, предоставленных советским правительством. Однако в Гюмри есть проблема и посерьезнее, в таком городе она заметнее, чем в столице Армении Ереване, или в каком-либо другом крупном городе бывшего Советского союза. Многие из этих квартир пустуют. Тысячи людей просто уехали», - отмечает де Ваал.
Эксперт констатирует, что с этой проблемой столкнулись Центральная Азия, Грузия, Азербайджан, молодежь которых, в частности, сельская, уехала с целью найти работу, в большинстве своем в Россию. Но крайне тяжелое воздействие эта проблема имела на две страны - Молдову и Армению.
«Эмиграция Армении в абсолютных числах, вероятно, меньше по сравнению с двумя ее южно-кавказскими соседями — Азербайджаном и Грузией. Однако Армения – небольшая страна, что еще больше усложняет проблему.
Перепись населения 2001 года показала, что население Армении достигло 3 миллионов. Многие уверены, что показатель значительно меньше отмеченного. Количество населения сократилось несмотря на то, что в 1989-92 годах в Армению прибыло более 400 000 человек. Это были беженцы из Нагорного Карабаха и иммигранты с Ближнего Востока. Но мало кто из них остался в стране. После распада Советского Союза Армению покинуло около миллиона человек.
Теперь эта проблема связана также с основным союзником Армении — Россией. Премьер Тигран Саркисян публично выразил обеспокоенность в связи с программой российского правительства «соотечественники», гарантирующей тысячам армян предоставление гражданства и работы, если они заселят территории Сибири. В результате, один союзник решает свои демографические проблемы за счет другого.
Оппозиция, с которой я встретился в Армении, заверяет, что правительство не намерено бороться с эмиграцией. Последняя действует в качестве давления, оказываемого на недовольные массы, которые могут расшатать основы власти. Это позволяет властям представлять раздутые показатели электората, чтобы суметь легко фальсифицировать предстоящие выборы. Более того, держать страну на плаву помогают денежные переводы.
По оценкам Всемирного банка, в 2010 году 9% ВВП Армении составили переводы извне. Однако сложно иметь развитую страну в условиях эмиграции. Важно сохранить сельское хозяйство. Постоянно необходима 80-тысячная армия для того, чтобы противостоять Азербайджану, а число 18-летних юношей крайне невелико.
Пожалуй, единственной надеждой является Диаспора, которая за эти годы получила лучшее образование и переподготовку, чем могла иметь в Армении. Когда и если Армения вернется к своему национальному развитию, эти люди снова иммигрируют, оказавшись в авангарде новой истории», - пишет де Ваал.