«Ամորձատել». Ախթալայի քաղաքապետը մանկապիղծ գործածարի պատիժը թեթև է համարում
«Ժողովուրդ» օրաթերթը մանկապղծության համար 15 տարվա ազատազրկման դատապարտված գործածար, Ախթալայի լեռնահարստացուցիչ գործարանի սեփականատեր, ՀՀ վարչապետի նախկին խորհրդական Սերոբ Տեր-Պողոսյանի գործի վերաբերյալ զրուցել է Ախթալայի քաղաքապետ Հայկազն Խաչիկյանի հետ`խնդրելով մեկնաբանել դատարանի վճիռը:
«Եթե հաշվի առնենք, որ նման արարք կատարվել է անչափահասների նկատմամբ, եթե համեմատենք, որ ԱՄՆ-ում այս արարքի համար 30 տարվա ազատազրկման են դատապարտում, իսկ որոշ երկրներում` ավելի խիստ պատժի արժանացնում, կարելի է ասել, որ Սերոբ Տեր-Պողոսյանի համար սա թեթև պատիժ էր», - ասել է Խաչիկյանը:
Քաղաքապետը դրական է արտահայտվել նաև ԱԺ պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանի օրենսդրական նախաձեռնության մասին, որով վերջինս առաջարկում է նման դեպքերում ընդհուպ մինչև ամորձատել: «Միայն ամորձատումը նման արարքների համար քիչ է, պետք է նաև դրան զուգահեռ դատապարտել ազատազրկման», - նշել է Խաչիկյանը:
Լրագրողի այն հարցին, թե ինչով է պայմանավորված այն փաստը, որ Սերոբ Տեր-Պողոսյանի կողմից սեռական ոտնձգության ենթարկված երեխաների ծնողները փորձել են սատարել նրան, քաղաքապետը հայտարարել է, որ այդ ծնողները մեծամասամբ ամուսին չունեն. «Ես ծանոթ եմ` մի ժամանակ ինչ վարք են ունեցել նրանք և ինչ վարք ունեն այսօր: Մի ժամանակ դեպի Բագրատաշեն տանող ճանապարհի եզրին ժամանակավոր կառույցներում էին իրենք իրենց հացը վաստակում: Գործով անցնողներն ընդամենը 10 երեխաներ են, և նրանց մեծամասնությունը միակողմանի ծնողազուրկ է, խոցելի խմբի երեխաներ են: Նորմալ ընտանիքի երեխան չէր հայտնվի զոհերի շարքում, ծնողներն ավելի հետևողական կլինեին երեխաների դաստիարակության հարցում»,-ասել է քաղաքապետը:
Խաչիկյանը միաժամանակ վստահեցրել է, որ Սերոբ Տեր-Պողոսյանի մասին ծնողների արտահայտած կարծիքն Ախթալայի կարծիքը չէ: «Ախթալայում բացասաբար են վերաբերվում և´ Սերոբին, և´ նրան սատարող ծնողներին, և´ կոմբինատի ղեկավարությանը: Պարզապես այս ամիսներին նրանք փորձել են վախի մթնոլորտ սերմանել, թե` ա´յ Սերոբը կգա, նա հիմա Ծաղկաձորում կամ Ջերմուկում հանգստանում է, կալանավորված չէ, որևէ խնդիր չկա: Դա անում էին, որ մարդիկ բողոքի ձայն չբարձրացնեն: Հոգեբանական ճնշումով փորձել են մարդկանց զսպել, որ դատավարության ընթացքում բողոքի ալիք չբարձրացնեն: Ժողովուրդը ծանր սոցիալական վիճակում է գտնվում, ցածր աշխատավարձով գոյատևում, և այդ հոգեբանական ճնշումները որոշակի ազդեցություն ունենում էին», - հայտարարել է Ախթալայի քաղաքապետը:
Նշենք, որ Խաչիկյանը չի ցանկացել պատասխանել այն հարցին, թե ինչպես է նման մարդը վարչապետի խորհրդական և ոստիկանության առընթեր հասարակական խորհրդի անդամ եղել` ասելով, որ այդ հարցին պետք է պատասխանեն նրանք, ում հետ նա աշխատել է:

«Кастрировать». Мэр Ахталы считает наказание предпринимателя-педофила мягким
Газета «Жоховурд» обратилась к мэру Ахаталы Айказну Хачикяну с просьбой прокомментировать решение суда по делу владельца Ахталинского горнообогатительного комбината, бывшего советника премьер-министра Армении Сероба Тер-Погосяна, приговоренного к 15 годам лишения свободы за педофилию.
«Если учесть, что эти действия были совершены в отношении несовершеннолетних, и если сравнить с США, где за педофилию приговоривают к 30 годам лишения свободы, а в некоторых странах, выносят более суровый приговор, можно сказать, что для Сероба Тер-Погосяна это мягкое наказание»,- сказал Хачикян.
Мэр одобрил законодательную инициативу депутата НС Виктора Даллакяна, который предлагает наказывать в таких случаях кастрацией.
«Только кастрирования за такие поступки недостаточно, нужно приговаривать и к лишению свободы»,- добавил Хачикян.
На вопрос журналиста, чем обусловлен тот факт, что родители пострадавших детей, которые подвергались действиям сексуального характера со стороны Сероба Тер-Погосяна, пытались поддержать последнего, градоначальник Ахталы заявил, что жертвами предпринимателя в основном становились мальчики, растущие без отцов.
«Мне известно, какое поведение у них было раньше и какое имеют сейчас. Когда-то они зарабатывали на хлеб во временных постройках неподалеку от дороги в Баграташен (имеется в виду проституция – ред.)
По делу проходят только 10 детей, большинство - из неполных семей, принадлежат к социально уязвимым группам. Ребенок из нормальной семьи не оказался бы в числе жертв, поскольку родители были бы последовательнее в воспитании детей»,- сказал мэр.
В то же время Хачикян заверил, что мнение родителей о Серобе Тер-Погосяне не разделяет весь город. «В Ахтале относятся отрицательно и к Серобу, и к поддерживающим его родителям, и к руководству комбината. Просто в последние месяцы они пытались создать атмосферу страха, говоря, что вот Сероб вернется, он не арестован и отдыхает в Цахкадзоре или в Джермуке. Это делалось для того, чтобы предотвратить волну протеста. Народ в тяжелом социальном положении, живет на низкие зарплаты, что имело определенное психологическое воздействие».
Хачикян отказался отвечать на вопрос о том, как подобный человек мог быть советником премьер-министра и членом общественного совета при полиции, сказав, что на этот вопрос должны ответить те, с кем работал Тер-Погосян..