«Ամորձատել». Ախթալայի քաղաքապետը մանկապիղծ գործածարի պատիժը թեթև է համարում
«Ժողովուրդ» օրաթերթը մանկապղծության համար 15 տարվա ազատազրկման դատապարտված գործածար, Ախթալայի լեռնահարստացուցիչ գործարանի սեփականատեր, ՀՀ վարչապետի նախկին խորհրդական Սերոբ Տեր-Պողոսյանի գործի վերաբերյալ զրուցել է Ախթալայի քաղաքապետ Հայկազն Խաչիկյանի հետ`խնդրելով մեկնաբանել դատարանի վճիռը:
«Եթե հաշվի առնենք, որ նման արարք կատարվել է անչափահասների նկատմամբ, եթե համեմատենք, որ ԱՄՆ-ում այս արարքի համար 30 տարվա ազատազրկման են դատապարտում, իսկ որոշ երկրներում` ավելի խիստ պատժի արժանացնում, կարելի է ասել, որ Սերոբ Տեր-Պողոսյանի համար սա թեթև պատիժ էր», - ասել է Խաչիկյանը:
Քաղաքապետը դրական է արտահայտվել նաև ԱԺ պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանի օրենսդրական նախաձեռնության մասին, որով վերջինս առաջարկում է նման դեպքերում ընդհուպ մինչև ամորձատել: «Միայն ամորձատումը նման արարքների համար քիչ է, պետք է նաև դրան զուգահեռ դատապարտել ազատազրկման», - նշել է Խաչիկյանը:
Լրագրողի այն հարցին, թե ինչով է պայմանավորված այն փաստը, որ Սերոբ Տեր-Պողոսյանի կողմից սեռական ոտնձգության ենթարկված երեխաների ծնողները փորձել են սատարել նրան, քաղաքապետը հայտարարել է, որ այդ ծնողները մեծամասամբ ամուսին չունեն. «Ես ծանոթ եմ` մի ժամանակ ինչ վարք են ունեցել նրանք և ինչ վարք ունեն այսօր: Մի ժամանակ դեպի Բագրատաշեն տանող ճանապարհի եզրին ժամանակավոր կառույցներում էին իրենք իրենց հացը վաստակում: Գործով անցնողներն ընդամենը 10 երեխաներ են, և նրանց մեծամասնությունը միակողմանի ծնողազուրկ է, խոցելի խմբի երեխաներ են: Նորմալ ընտանիքի երեխան չէր հայտնվի զոհերի շարքում, ծնողներն ավելի հետևողական կլինեին երեխաների դաստիարակության հարցում»,-ասել է քաղաքապետը:
Խաչիկյանը միաժամանակ վստահեցրել է, որ Սերոբ Տեր-Պողոսյանի մասին ծնողների արտահայտած կարծիքն Ախթալայի կարծիքը չէ: «Ախթալայում բացասաբար են վերաբերվում և´ Սերոբին, և´ նրան սատարող ծնողներին, և´ կոմբինատի ղեկավարությանը: Պարզապես այս ամիսներին նրանք փորձել են վախի մթնոլորտ սերմանել, թե` ա´յ Սերոբը կգա, նա հիմա Ծաղկաձորում կամ Ջերմուկում հանգստանում է, կալանավորված չէ, որևէ խնդիր չկա: Դա անում էին, որ մարդիկ բողոքի ձայն չբարձրացնեն: Հոգեբանական ճնշումով փորձել են մարդկանց զսպել, որ դատավարության ընթացքում բողոքի ալիք չբարձրացնեն: Ժողովուրդը ծանր սոցիալական վիճակում է գտնվում, ցածր աշխատավարձով գոյատևում, և այդ հոգեբանական ճնշումները որոշակի ազդեցություն ունենում էին», - հայտարարել է Ախթալայի քաղաքապետը:
Նշենք, որ Խաչիկյանը չի ցանկացել պատասխանել այն հարցին, թե ինչպես է նման մարդը վարչապետի խորհրդական և ոստիկանության առընթեր հասարակական խորհրդի անդամ եղել` ասելով, որ այդ հարցին պետք է պատասխանեն նրանք, ում հետ նա աշխատել է:

Local daily Joghovurd spoke to Akhtala mayor Haykazn Khachikyan, asking him to comment on the court ruling in the case of owner of Metal Prince Ltd. Corporation and Akhtala Ore Processing Plant CJSC Serop Der-Boghossian, who on Nov. 17 was sentenced to 15 years in prison for sexually abusing minors.
If we take into consideration that such a deed was done to minors, if we compare that in the US, they are sentenced to 30 years in prison for such a deed, while in some countries they are punished more severely, then it could be said that for Serop Der-Boghossian, this was a light punishment,” said Khachikyan.
The mayor of the northern Armenian town of Akhtala in Lori marz (province) said he was in favor of MP Viktor Dallakyan‘s legislative initiative to punish such offenders by castration. “Merely castration is not enough for such acts; he must also be sentenced to prison,” said Khachikyan.
Asked how is it that the parents of those children who were sexually abused by Der-Boghossian tried to support him, the mayor said that most of those mothers don’t have husbands. “I know, how they behaved before and how they behave today. At one time, they earned their bread in makeshift huts on the edge of the road to Bagratashen. There are altogether 10 children named in the case and the majority of them have only a single parent; they are children of vulnerable groups. The child of a normal family wouldn’t be among the victims; the parents would be more attentive in raising their children,” he said.
At the same time, Khachik assured the reporter that the parents’ opinion about Serop Der-Boghossian is not Akhtala’s opinion. “In Akhtala, they react negatively to Serop, to the parents who back him and the plant’s management. During these months they tried to create an atmosphere of fear, that Serop will come, he’s now relaxing in Tsaghkadzor or Jermuk, that he isn’t detained, that there’s no problem. They were doing that so people didn’t protest. Through psychological pressure they tried to suppress people so that during the trial they don’t raise a wave of protest. The people are in a dire social condition, subsisting on low salaries and those psychological pressures had a certain impact,” said the Akhtala mayor.