Հայաստանում համաճարակային հիվանդությունների առումով վիճակը կայուն է. մասնագետ
Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Առողջապահության նախարարության պետական հիգիենիկ և հակահամաճարակային հսկողության տեսչության գլխավոր մասնագետ Լիանա Թորոսյանը:
Նրա խոսքով` ՀՀ-ում գրիպի և սուր շնչառական հիվանդությունների համաճարակը սկսվում է հոկտեմբերի առաջին օրերին և ավարտվում է ուշ գարնանը: Լիանա Թորոսյանը տեղեկացրել է, որ իրենք յուրաքանչյուր շաբաթ դիտարկում են   իրականացում և ամփոփ տվյալները ներկայացվում են նախարարին, որից հետո   վերլուծությունների հիման վրա որոշվում է` արդյոք վիճակը համաճարակային է, թե ոչ:
«Այս շաբաթվա կտրվածքով սուր շնչառական վարակներով հիվանդացության մակարդակը Հայաստանում կազմում է 3000-3500 դեպք: Դա պաշտոնական վիճակագրությունն է, հաշվառված են այն մարդիկ, ովքեր դիմել են բուժօգնության համար: Սուր շնչառական վարակները պայմանավորված են եղանակային պայմաններով, մրսածության մակարդակով: Այս հիվանդություններն առաջանում են ջերմաստիճանի նվազման, փակ տարածքներում շփման և վատ օդափոխության հետևանքով: Այս տարի մենք ունենք հիվանդացության նույն մակարդակը, ինչ անցյալ տարի», - ասել է  Լիանա Թորոսյանը:
Նա նաև խորհուրդ է տվել հիվանդության դեպքում չզբաղվել ինքնաբուժությամբ և ծանոթ-բարեկամների խորհրդով սուր շնչառական վարակների դեպքում  չօգտագործել անտիբիոտիկներ, քանի որ դրանք չեն օգնում, իսկ երեխաների հիվանդ լինելու դեպքում խորհուրդ է տրվում անմիջապես հրավիրել մանկաբույժին:
Լիանա Թորոսյանը նաև տեղեկացրել է, որ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից որոշվել է պատվաստումներ իրականացնել խոցելի խմբերի շրջանում: Այդ խմբերն են թերապևտները, բուժքույրերը, շտապօգնության անձնակազմը, մարդիկ որոնք մշտապես շփվում են հիվանդների հետ:
Պատվաստվելու են նաև  մանկատան երեխաները, ծերանոցների ծերերը, դպրոց-ինտերնատների երեխաները, որոնց մոտ իմունիտետը համեմատաբար թույլ է: Այս ծրագիրն իրականացվում է  պետպատվերի շրջանակներում:

Эпидемиологическая ситуация в Армении стабильна - эксперт
На данный момент эпидемиологическая ситуация в Армении сравнительно стабильна. Об этом в беседе с Epress.am заявила главный специалист Государственной санитарно-эпидемиологической инспекции Министерства здравоохранения Лиана Торосян.
По ее словам, эпидемии гриппа и острых респираторных вирусных инфекций (ОРВИ) начинается в Армении с первых дней октября и заканчивается поздней весной. Торосян сообщила, что они проводят мониторинг каждую неделю и представляют министру обобщенные данные, после чего на основе анализов выясняется, является ли ситуация эпидемиологической.
«За эту неделю в Армении было зафиксировано 3000-3500 случаев ОРВИ. Это официальная статистика, были зарегистрированы те, кто обращался за медицинской помощью. ОРВИ обусловлены погодными условиями, степенью простуды. Эти заболевания возникают в результате похолодания, контактов в закрытых помещениях и вентиляции. В этом году зафиксирована та же степень заболеваемости, что и в прошлом»,- сказала Лиана Торосян.
Во время болезни эксперт посоветовала не заниматься самолечением и не прибегать к помощи антибиотиков при ОРВИ по совету друзей и родственников, поскольку это неэффективно, а в случае болезни детей следует немедленно обратиться к педиатору.
По ее словам, Всемирная организация Здравоохранения решила провести вакцинацию среди уязвимых групп - это терапевты, медсестры, сотрудники скорой помощи и другие специалисты, контактирующие с больными.
Вакцинацию получат также воспитанники детских домов, школ-интернатов, пожилые из домов престарелых, имунитет которых сравнительно слабый. Этот проект осуществляется в рамках госзаказа, сообщила наша собеседница.